Białe plamy na drewnianym blacie – jak usunąć?

Renowacja blatu stołu

Drewniane blaty, nawet te lakierowane najlepszymi środkami, są piękne ale dość wymagające. Trzeba chronić je przed gorącem, wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i wszelkimi zabrudzeniami.  Rozlane płyny, a zwłaszcza alkohol, należy ścierać natychmiast. Często jednak, głównie podczas imprez, tego nie robimy by uniknąć niezręcznego zamętu albo robimy to niedokładnie. Potem, gdy ściągamy obrus, czeka nas taka oto niespodzianka w postaci jaśniejszych przebarwień:

Jasne przebarwienia na drewnianym blacie – jak usunąć?
Białe plamy na drewnianym blacie – jak się pozbyć?
Białe kółka, jasne plamy na blacie – jak usunąć?

Jak sobie z nimi poradzić? Czy trzeba oddać blat do renowacji i wydać krocie na naprawę? A może są środki, za pomocą, których usuniemy te plamy w zaciszu własnego domu, szybko i tanio? W internecie można znaleźć wiele porad znawców oraz osób, które pozbyły się tego problemu. Niektórzy polecają potraktowanie przebarwień zmywaczem do paznokci (nie zalecam) a inni natłuszczanie plam oliwą wymieszaną z solą lub kawą (nie próbowałam). Mam na to swój przetestowany patent, którym postanowiłam się z Wami podzielić.

Gdy po jakiejś większej imprezie na moim blacie pojawiły się takie białe przebarwienia postanowiłam z nimi zawalczyć … żelazkiem. Na brzydki ślad położyłam bawełnianą ścierkę złożoną podwójnie. Potem po ściereczce kilka razy przejechałam nagrzanym zwykłym żelazkiem używając przy tym funkcji pary.  Trwało to jakieś 5 sekund. Wybrałam średnią temperaturę. To wystarczyło by biała plama znikła.

Sposób na białe plamy na drewnianym blacie

Gorąca temperatura nie zniszczyła w żaden sposób lakieru ani drewna. Eksperyment się udał więc analogicznym sposobem pozbyłam się reszty przebarwień.

Jak odnowić drewniany blat bez szlifowania?
Odnawianie drewnianego blatu w domu bez szlifowania

Blat odzyskał dawny blask i przestał być skazany na dozgonne przykrycie obrusem. Banalnie proste prawda?

Jak odnowić drewniany blat samemu?
Usuwanie białych przebarwień z blatu.

Możecie do woli (ale ostrożnie) z powodzeniem używać tego sposobu ale po uzyskaniu pożądanego efektu koniecznie wspomnijcie znajomym od kogo się tego nauczyliście 🙂   

Jeśli jesteście zainteresowani tematem: “Czym wykończyć drewniany blat?” zapraszam do przeczytania tego wpisu.

1 thought on “Białe plamy na drewnianym blacie – jak usunąć?”

  1. Ja niestety pogorszyłam sobie ta metoda mój stół 🙁 są większe przebarwienia. A robiłam wszystko tak jak było napisane

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *