Białe plamy na drewnianym blacie - jak usunąć?

Drewniane blaty, nawet te lakierowane najlepszymi środkami, są piękne ale dość wymagające. Trzeba chronić je przed gorącem, wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i wszelkimi zabrudzeniami.  Rozlane płyny, a zwłaszcza alkohol, należy ścierać natychmiast. Często jednak, głównie podczas imprez, tego nie robimy by uniknąć niezręcznego zamętu albo robimy to niedokładnie. Potem, gdy ściągamy obrus, czeka nas taka oto niespodzianka w postaci jaśniejszych przebarwień:

Jak się pozbyć białych plam z drewnianego blatu
Białe plamy na blacie - jak usunąć?
Renowacja blatu stołu
Białe kółka, jasne plamy na blacie - jak usunąć?
Renowacja blatu stołu
Jasne przebarwienia na drewnianym blacie - jak usunąć?

Białe przebarwienia na drewnianym na blacie - usuwanie w domu

Jak sobie z nimi poradzić? Czy trzeba oddać blat do renowacji i wydać krocie na naprawę? A może są środki, za pomocą, których usuniemy te plamy w zaciszu własnego domu, szybko i tanio? W internecie można znaleźć wiele porad znawców oraz osób, które pozbyły się tego problemu. Niektórzy polecają potraktowanie przebarwień zmywaczem do paznokci (nie zalecam) a inni natłuszczanie plam oliwą wymieszaną z solą lub kawą (nie próbowałam). Na białe plamy na blacie mam swój przetestowany patent, którym postanowiłam się z Wami podzielić.

 

Sposób na białe plamy na drewnianym blacie

Gdy po jakiejś większej imprezie na moim blacie pojawiły się takie białe przebarwienia postanowiłam z nimi zawalczyć … żelazkiem. Na brzydki ślad położyłam bawełnianą ścierkę złożoną podwójnie. Potem po ściereczce kilka razy przejechałam nagrzanym zwykłym żelazkiem używając przy tym funkcji pary.  Trwało to jakieś 5 sekund. Wybrałam średnią temperaturę. To wystarczyło by biała plama znikła.

Renowacja blatu stołu
Usuwanie plam z blatu żelazkiem

Robiłam to ostrożnie i z wyczuciem. Gorąca temperatura nie zniszczyła w żaden sposób lakieru ani drewna. Eksperyment się udał a białe plamy zniknęły. Idąc za ciosem analogicznym sposobem pozbyłam się reszty przebarwień.

Blat odzyskał dawny blask i przestał być skazany na dozgonne przykrycie obrusem. Usuwanie białych przebarwień z blatu jest banalnie proste prawda?

Renowacja blatu stołu
Usuwanie białych przebarwień z blatu
Renowacja blatu stołu
Sposób na białe plamy na drewnianym blacie
Renowacja blatu stołu
Jak odnowić drewniany blat bez szlifowania za pomocą żelazka?
Renowacja blatu stołu
Odnawianie drewnianego blatu w domu bez szlifowania

Możecie do woli (ale ostrożnie) z powodzeniem używać tego sposobu ale po uzyskaniu pożądanego efektu koniecznie wspomnijcie znajomym od kogo się tego nauczyliście 🙂   

Przeczytaj jeszcze...

Jeśli jesteście zainteresowani tematem: czym wykończyć drewniany blat i jak najlepiej go zabezpieczyć zapraszam do przeczytania tego wpisu.

4 thoughts on “Białe plamy na drewnianym blacie – jak usunąć?”

 1. Ja niestety pogorszyłam sobie ta metoda mój stół 🙁 są większe przebarwienia. A robiłam wszystko tak jak było napisane

  1. Mnie się udało, ale użyłam mojego żelazka na parę, nie tradycyjnego, bo obawiałam się, że mogę coś sknocić.
   Jest teraz bez śladu.

  2. Zrobiłem dokładnie jak w opisie i miłe zaskoczenie białe plamy przebarwienia znikły rewelacja.

 2. Mnie się udało, ale użyłam mojego żelazka na parę, nie tradycyjnego, bo obawiałam się, że mogę coś sknocić.
  Jest teraz bez śladu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *