Bieżnik na Boże Narodzenie
- jak zróbić samemu? DIY

Idą święta, więc jako dekoratorka wnętrz i miłośniczka wszelkiego DIY postanowiłam pociągnąć jeszcze temat świątecznych dekoracji, które można i warto robić samemu. Pokażę dziś jak zrobić bieżnik na Boże Narodzenie. Będzie to tani, szybki i prosty projekt. Do jego wykonania można zaangażować dzieci lub pobawić się samemu. 

Bieżnik z juty hand made

Do wykonania świątecznego bieżnika potrzebne będą :

  • juta w rolce (ja kupiłam rolkę, z nawiniętą jutą o długości 5 m i szerokości 28 cm i było jej zdecydowanie za dużo, wykorzystałam całość i na końcu pocięłam na krótsze fragmenty),
  • ziemniaki (użyłam dwóch sztuk),
  • jakieś farby (nie ma specjalnie znaczenia jakich farb użyjecie, ja wykorzystałam farby kazeinowe Liberon ale zwykłe plakatówki też się nadadzą).

Ziemniaki przekrawamy na pół i ostrym nożykiem wycinamy w nich świąteczne kształty, które będziemy chcieli odbić na tkaninie.  Mają posłużyć jako stemple. Ja wycięłam choinkę, gwiazdkę, bałwanka i coś, co miało przypominać ciasteczkowego ludzika.

Bieżnik bożonarodzeniowy diy

Teraz osuszamy nasze stemple z ziemniaków (np. ręcznikiem papierowym) i nakładamy na nie farbę. Można to robić pędzelkiem. 

Bieżnik bożonarodzeniowy diy
Bieżnik bożonarodzeniowy diy

Następnie odciskamy stemple na rozwiniętej tkaninie. Ja robiłam to pojedynczo ale można iść na żywioł i od początku mieszać. Jak stemple stają się niewyraźne nakładamy na nie ponownie farbę. 

Bieżnik bożonarodzeniowy diy
Bieżnik bożonarodzeniowy diy
Bieżnik bożonarodzeniowy diy
Świąteczne dekoracje stołu

Potem należy poczekać aż farba wyschnie. Jeśli Wasza tkanina jest dłuższa to możecie teraz ją pociąć na krótsze bieżniki.  Niewykończone, krótsze brzegi można zabezpieczyć podklejając je klejem na gorąco. Nie będą się wtedy strzępić. 

To już koniec. Teraz można wykorzystać własnoręcznie zrobione bieżniki na stole. Położyć je w poprzek albo wzdłuż blatu. Poniżej pokazuję, jak takie bieżniki prezentują się na moim stole:

Świąteczne dekoracje stołu
Świąteczne dekoracje stołu
Świąteczne dekoracje stołu
Świąteczne dekoracje stołu
Świąteczne dekoracje stołu
Świąteczne dekoracje stołu

Myślę, że stemplowanie tkanin to świetny sposób na ich udekorowanie.  Można wykorzystać tę metodę do ozdobienia papierów prezentowych czy kartek świątecznych. 

Powyższą dekorację traktuję jednorazowo. Jeśli bieżniki się zaplamią, raczej nie będę próbowała ich prać. Juta to świetny materiał pozwalający na stworzenie rustykalnego klimatu ale ma to do siebie, że łatwo wychodzą z niej włókna i myślę, że w praniu mogłaby się zupełnie zniszczyć. 

Zobacz jeszcze...

rysunki świąteczne na oknach

Dekoracje okien na Boże Narodzenie

Jak szybko i efektownie udekorować okna na święta? Zobacz, co w tym roku zrobiłam z oknami!

3 thoughts on “Bieżnik na Boże Narodzenie – jak zrobić samemu? DIY”

  1. Pingback: Bieżnik na Boże Narodzenie – jak zrobić samemu? DIY – Nasze domowe pomysły

  2. Pingback: Bieżnik na Boże Narodzenie – jak zrobić samemu? DIY – Cudowne Wnętrza

  3. Bieżnik z tkaniny jutowej wygląda pięknie. I te choineczki – cudo! Ja mam podkładki pod naczynia i świeczniki, ale zamiast takiej tkaniny sprawdziła się lina jutowa. Taka 8 mm jest w sam raz, bo niezbyt gruba. Polecam, ciekawy pomysł!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *