Drewniane kamieniczki
- dekoracja bożonarodzeniowa - DIY

Dziś będzie dość nietypowy jak na mnie wpis. W ramach zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pokażę Wam pomysł na wykonanie świątecznej drewnianej dekoracji. Jest to prosty projekt a do jego wykonania potrzeba jedynie jednej większej deski i jednej lub dwóch cienkich listewek. Jeśli jesteście ciekawi co ciekawego można zrobić z tych rzeczy czytajcie dalej. 

drewniane dekoracje bożonarodzeniowe
Drewniana dekoracja na Boże Narodzenie - jak zrobić?

Inspiracją do stworzenia tej dekoracji bożonarodzeniowej był pewien filmik, na który natrafiłam przypadkiem w sieci. Obejrzałam go i postanowiłam zrobić coś podobnego ale oczywiście nieco zmodyfikować. Chciałam zrobić szereg małych, drewnianych kamieniczek (takich, jakie można spotkać przy prawie każdym starym rynku), który można postawić na komodzie czy kominku. Zaraz zobaczycie jak się do tego zabrałam.    

Starą deskę o szerokości ok. 10 cm i grubości 2 cm pocięłam  na 6 mniejszych kawałków, które docelowo miały przypominać domki – kamienice. Ponieważ chciałam aby domki różniły się od siebie kształtem zrobiłam im daszki załamane pod różnymi kątami. Niektóre wyszły mi jednospadowe a inne dwu. Celowo nie używałam do tego miarki ani nie przykładałam się do zachowania jakiejś symetrii. Drewniane kamieniczki bożonarodzeniowe nie muszą być przecież jak od linijki. Można powiedzieć, że cięłam jak popadnie. Do każdego domu docięłam nakładkę na daszek z cienkiej listewki.  Tutaj już starałam się aby nakładki na daszki miały długość mniej więcej dopasowaną do dachów. Ciężko to wytłumaczyć ale mam nadzieję, że poniżej wszystko idealnie widać:

Jedną rzecz warto było jeszcze kontrolować. Mianowicie podstawy domków musiały być proste by dało się je zamocować jeden przy drugim na listewce. Jak już wycięłam wszystkie domki, nakładki na daszki i prostokątne drzwiczki to ułożyłam sobie wszystko by sprawdzić czy pasuje i ułożyć z tego jakąś sensowną kompozycję. 

Pasowało. Ponieważ chciałam aby każdy domek miał nieco inny odcień drewna polakierowałam każdy z nich innym lakierem barwiącym. 

Wszystkie nakładki na daszki pomalowałam białą farbą a prostokątne elementy, które miały stać się drzwiczkami pomalowałam różnymi kolorami farb.

Następnie skleiłam wszystko klejem do drewna a ciąg domków przymocowałam jeszcze do jednej długiej listewki, która stała się podstawą całej instalacji. Jak widać moja córka robiła wszystko by załapać się na zdjęcie:) 

Teraz zaczęła się najlepsza zabawa bo postanowiłam moje domki nieco ożywić malując im okienka i inne drobne elementy farbami. Starałam się namalować jak najwięcej szczegółów w zimowym klimacie. Jak widać poniżej fantazja mnie nieco poniosła i zdaję sobie sprawę, że nie mam zbytniej wprawy w malowaniu takich drobiazgów ale muszę przyznać, że bawiłam się przy tym znakomicie.  Dzieci podpowiadały co gdzie ma być. 

Oto efekt:

Jak widać mój projekt pt. “Drewniane kamieniczki bożonarodzeniowe” wyszedł kolorowo, wesoło i mocno bożonarodzeniowo. Jest trochę śniegu, są girlandy, choinki i światełka. Jednym słowem: wyszło optymistycznie, trochę dziecięco, być może odrobinę kiczowato. Jeszcze nie wiem gdzie trafi ta dekoracja bo jestem daleka od dekorowania domu na święta już w listopadzie. Się zobaczy… (pewnie do dzieci bo im się podoba). 

dekoracja z drewna na boże narodzenie

Jestem ciekawa jak takie drewniane kamieniczki bożonarodzeniowe się Wam podobają? Czy to nie jest przypadkiem zbyt infantylne?

Czytaj jeszcze...

3 thoughts on “Drewniane kamieniczki – dekoracja bożonarodzeniowa – DIY”

  1. Pingback: Dekoracje okien na Boże Narodzenie - zimowe kamieniczki

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *