Jak przerobić stare okno na lustro?

Jak przerobić stare okno na lustro?

 Przyznaję, jestem uzależniona od codziennego przeglądania morza inspiracji na Pintereście. Wszystko jest dla mnie bardzo inspirujące. Zapisuję sobie wiele pomysłów w folderze “do zrobienia”. Najchętniej od razu wcielałabym w życie zapożyczone projekty jednak moje prywatne zapotrzebowanie na różne meble i rozwiązania jest przecież ograniczone.  Nie mam domu z gumy i nie mogę mieć   w nim wszystkiego co mi się podoba. Na szczęście mam specyficzną pracę.  Dzięki projektom, nad którymi pracuję  mam szansę zrobić rzeczy, jakie  zawsze chciałam. Mogę wyżywać się twórczo i jeszcze mi za to płacą. Bajka! Problem tylko w tym, że z niektórymi wypieszczonymi przeze mnie rzeczami ciężko mi się rozstać a przecież nie są moje…

Lustro zrobione ze starego, drewnianego okna

Wczesną wiosną przerabiałam dla mojej znajomej stare okno na postarzane lustro. Opisywałam tę metamorfozę w TYM poście. 

Metamorfoza starego okna

Projekt ten na tyle mi się spodobał, że pozazdrościłam Ewie zrobionego przeze mnie cacuszka. Zapragnęłam mieć takie samo. Od tej pory zaczęłam rozglądać się za starymi, drewnianymi oknami, które mogłabym przygarnąć by później je sobie przerobić. Właściwie potrzebowałam tylko jedno takie okno. Najlepiej jakieś klimatyczne i nie za duże.  Zwykle zwalniałam autem, gdy spotykałam na swej drodze jakąś okienną wystawkę ale zawsze okazywało się , że okna są zbyt mało zniszczone, plastikowe albo po prostu za duże. Wreszcie, jakieś dwa tygodnie temu natrafiłam na “moje okno”. Znalazłam je przypadkiem w garażu mojego kuzyna, który przetrzymywał w nim różne rupiecie z rozebranej szopy po naszym wspólnym dziadku. Gdy spytałam go o to okno na parę sekund oniemiał a później podarował mi je z uśmiechem. Dla niego nie przedstawiało jakiejkolwiek wartości.  Gdy wypakowałam je później pod domem z bagażnika prezentowało się tak:

Odnawianie starego okna

Jak widać okno było pięknie i naturalnie postarzone przez upływ czasu jednak odstające płaty farby i brzydki, odpadający kit nie bardzo mi się podobały. Postanowiłam to wszystko nieco podrasować po swojemu. Przy użyciu kilku dostępnych pod ręką narzędzi typu szpachelka, obcęgi i kuchenny nożyk usunęłam resztki starego kitu i małe gwoździki zabezpieczające szybki przed wypadnięciem. Wyjęłam szyby i przeszlifowałam nieco drewno szlifierką. 

Przeszlifowałam wszystkie powierzchnie ale niezbyt dokładnie. Celowo zostawiłam dobrze przytwierdzone resztki starych wymalowań. Chciałam aby drewno wyglądało na stare. Polakierowałam ramę bezbarwnym lakierem akrylowym i zajęłam się stylizacją szybek. Chciałam przerobić je na lustra. Wyczyściłam je najpierw. Wyszorowałam ale znów nie zrobiłam tego tak porządnie. Celowo zostawiłam pewne niedociągnięcia. Moim zamierzeniem było uzyskanie efektu starego lustra a nie nieskazitelnej, nowej tafli. 

Popryskałam szybki preparatem nadającym efekt lustra zakupionym w internecie. Znowu zrobiłam to niedbale bo tak chciałam. Zużyłam prawie 3 opakowania po 9 ml. Lustrzana farba śmierdziała niemiłosiernie i schła całą dobę. Dobrze, że nie robiłam tego w domu (człowiek się uczy na błędach, hehe). 

Gdy lustrzana farba wyschła i dość dobrze mogłam się przeglądać w szkle, zabrałam się za ponowne wprawianie szybek. Użyłam do tego przezroczystego kitu szklarskiego zamontowanego w specjalnym wyciskaczu. 

Po paru godzinach, gdy kit mocno załapał, na tylnej stronie okna zamontowałam dwa uchwyty i zawiesiłam je na wcześniej wywierconych w ścianie kołkach. Oto moje oryginalne lustro:

Dekoracja ze starego okna

Jak widać moje lustro ma charakter typowo dekoracyjny. Trudno się w nim przeglądać bo nie odzwierciedla wszystkiego zbyt dokładnie ale takie chciałam. Mnie się bardzo podoba i jest w pewien sposób wyjątkowe bo pochodzi z domu po moich dziadkach. Poza tym idealnie wpasowuje się i wypełnia lukę na ścianie, na którą otwierają się drzwi. W moim odczuciu pokój gościnny, w którym zawisła ta dekoracja zyskał na klimacie jakieś 1000%. Być może niedługo Wam go pokażę w całości. Dajcie znać w komentarzu, co sądzicie o tym lustrzanym projekcie. 

2 thoughts on “Jak przerobić stare okno na lustro?”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *