Jak sprzedać lub wynająć mieszkanie
w dobie pandemii?

Nie ma co się oszukiwać i trzeba powiedzieć jasno: covid-19 bardzo mocno namieszał w całej gospodarce. Oberwało mnóstwo branż. Niekorzystne zmiany widać również na rynku nieruchomości. Pandemia utrudniła m.in. kwestie sprzedaży jak i wynajmu mieszkań. Jeśli interesuje Cię sprzedaż mieszkania w pandemii koronawirusa ten wpis jest dla Ciebie.

Podaż mieszkań jest dzisiaj ogromna a popyt minimalny. Składa się na to kilka czynników:

1. Niepewność zatrudnienia i przyszłych zarobków

Niepewność co do zatrudnienia i systematycznych przyszłych dochodów mocno hamuje zapędy potencjalnych kupujących, którzy wstrzymują się z podjęciem decyzji o zakupie lokalu. To proste: skoro nie wiadomo co nas czeka, lepiej wstrzymać się decyzją.

2. Tylko długoterminowa umowa o pracę i spory wkład własny

Nawet jeśli ktoś jest zdecydowany na zakup nieruchomości to banki dość niechętnie udzielają teraz kredytów. Utrudniają do nich dostęp poprzez windowanie kryteriów jakie trzeba spełniać by otrzymać pożyczkę. Bardzo ciężko o kredyt gdy ktoś osiąga dochody z działalności gospodarczej albo umowy o dzieło. 

3. Na studentów nie ma co liczyć

Z wynajmem jeszcze większe problemy. Uczelnie przeszły na zdalną naukę i tym samym studenci nie potrzebują ruszać się z rodzinnych domów i wynajmować mieszkań. Jak ktoś zainwestował w pokoje dla studentów ma teraz pustostany.

4. Home office

Poza tym popularność pracy online wzrosła diametralnie. Nie trzeba już codziennie jeździć do biura ani mieszkać blisko firmy. Co za tym idzie, nie trzeba wynajmować mieszkania tam, gdzie znajduje się siedziba firmy. 

5. Puste apartamenty

 O wynajmie krótkoterminowym powiązanym z branżą hotelarską nawet nie wspominam bo ludzie przecież nie podróżują jak wcześniej więc apartamenty dla turystów stoją puste.

Jak widać na rynku nieruchomości panuje zastój i totalna stagnacja. Ofert jest oczywiście sporo ale gorzej z popytem.  Szerzej na ten temat przeczytacie w artykule na portalu Business Insider. Jak zatem w dzisiejszych warunkach sprzedać lub wynająć mieszkanie? Moim zdaniem nie będzie to zadanie łatwe i żeby je wykonać trzeba się wyjątkowo postarać. Zrobić wszystko, żeby się ze swoją ofertą pozytywnie wyróżnić.  Na pewno niezbędny będzie home staging. Jego popularność rośnie ale wciąż nie wszyscy wiedzą na czym on polega.

malowanie paneli ściennych

Home staging - co to jest i na czym polega?

Home staging to szereg zabiegów mających na celu przyciągnięcie zainteresowania daną nieruchomością. Ich efektem jest szybsza sprzedaż bądź szybkie podpisanie umowy najmu. Zwykle pozwala oszczędzić czas i pieniądze sprzedającemu oraz osiągnąć lepsze warunki transakcji czyli wyższą cenę za nieruchomość.

Home staging polega na przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży bądź wynajmu. Chodzi o wysprzątanie, odpersonalizowanie, udekorowanie lokalu, podkreślenie jego atutów i zminimalizowanie wad. Łączy się z przeprowadzeniem mniejszych lub większych zmian, drobnym remontem, malowaniem ścian, zmianą funkcji poszczególnych stref, przestawieniem sprzętów i mebli tak aby nieruchomość robiła lepsze wrażenie na oglądającym. Nie chodzi jednak o angażowanie dużych środków. Raczej o to by jak najniższym kosztem uzyskać jak najlepszy efekt. Home staging zakończony jest zwykle profesjonalną sesją fotograficzną i zredagowaniem przyciągających uwagę ogłoszeń oraz innymi skutecznymi działaniami marketingowymi.

Wyniki badań pokazują, że home staging to bardzo skuteczne narzędzie a poniesione na niego nakłady zwracają się zwykle z nawiązką. W sieci znajdziemy mnóstwo porad i home stagingowych trików. W księgarniach dostępne są nawet grube opracowania, które pomogą sprzedać bądź wynająć mieszkanie. Warto się z nimi zapoznać i wdrożyć. Można też uprościć sobie zadanie zatrudniając w tym celu specjalistę: home stagera, np. takiego jak ja:) Muszę nieskromnie przyznać, że ostatnie zlecenie dotyczące przygotowania mieszkania na wynajem udało mi się znakomicie. Lokal został wynajęty w JEDEN dzień od zamieszczenia ogłoszeń, które opublikowałam. Czy to nie wspaniałe? O tym przypadku pisałam wam w tym wpisie. 

Podobnie udało mi się z innym zleceniem. Kawalerka, którą przygotowywałam na wynajem znalazła nabywcę podczas pierwszej prezentacji. O tej sytuacji pisałam tutaj

Szybkie i tanie metamorfozy wnętrz
Szybkie i tanie metamorfozy wnętrz
Szybkie i tanie metamorfozy wnętrz

Kiedy przeprowadzić home staging?

Moi klienci zrobili coś bardzo sprytnego, czego prawie nikt nie robi a moim zdaniem każdy powinien. Zdecydowali się na usługę home stagingu swojego mieszkania ZANIM trafiło ono na rynek. Takie działanie to w Polsce niezwykła rzadkość. Zwykle w home staging inwestują osoby, które od wielu miesięcy bezskutecznie próbują sprzedać bądź wynająć swoją nieruchomość. Po wielu miesiącach oczekiwania, wielu nieudanych prezentacjach, kiedy zdążyli już stracić sporo gotówki na dojazdy i utrzymywanie pustego lokalu przekonują się, że bez zainwestowania dodatkowych środków nie będą w stanie osiągnąć sukcesu. Nawet jeśli wtedy przeprowadzą home staging i niezbędne zmiany to na portale ogłoszeniowe trafią zdjęcia odświeżonego lokalu, który potencjalni klienci mogą kojarzyć z czasów sprzed metamorfozy. Nie jest to sytuacja korzystna. Dlatego namawiam Was do inwestowania w home staging zanim wystawicie ofertę. Z doświadczenia wiem, że zawsze jest coś do poprawy. Przygotowanie odpowiedniej stylizacji i dobrych zdjęć może wyjść tylko na korzyść. Sprzedaż czy wynajem mieszkania w pandemii są jak najbardziej możliwe. 

1 thought on “Jak sprzedać lub wynająć mieszkanie w dobie pandemii?”

  1. Pingback: Jak sprzedać lub wynająć mieszkanie w dobie pandemii? – Nasze domowe pomysły

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *