Klasyczna renowacja fotela klubowego

Całkiem niedawno właścicielka tego fotela wyciągnęła go z piwnicy i postanowiła zlecić mi jego renowację. Fotel był zakurzony i przybrudzony. Jego siedzisko było zapadnięte a drewniany stelaż posiadał liczne odpryski lakieru. Tapicerka miała nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Fotel PRL LIS do renowacji
Odnawianie fotela PRL LIS
Wymiana tapicerki w fotelu PRL typu LIS

Renowacja polegała na całkowitej wymianie gąbek, naciągnięciu zerwanych pasów i założeniu nowej tkaniny obiciowej zakupionej przez klientkę. Dodatkowo oszlifowałam cały stelaż, zabejcowałam go na nieco inny kolor i polakierowałam.

Największy problem w realizacji tego projektu stanowiła oczywiście renowacja samego drewna. Stary, chemoutwardzalny albo poliestrowy lakier był w na tyle dobrym stanie, że usunięcie go było bardzo trudne. Ani szlifierka ani chemiczny usuwacz starych lakierów nie dały tutaj kompletnie rady.  Dopiero mozolna praca z opalarką pozwoliła na pozbycie się tej super trwałej powłoki.  Dopiero potem użycie cykliny i  szlifierki miało jakikolwiek sens. Napracowałam się przy tym bardzo ale chyba było warto.

Spójrzcie jak fotel wygląda teraz:

Fotel  PRL LIS po renowacji
Odnowiony fotel PRL z beżową tapicerką
Odnowiony fotel z beżowym obiciem
Odnowiony fotel PRL

Na wybór tkaniny obiciowej nie miałam, żadnego wpływu. Klientka sama ją zakupiła. Mimo, że nie jest do końca tak jak lubię czyli kolorowo i zabawnie to wersja końcowa tej metamorfozy na pewno jest o 100 razy lepsza niż ta przed.

Metamorfoza fotela PRL typu Lis

Poniżej możecie zobaczyć przykłady przemian innych foteli z lat 70-tych, które już wcześniej udało mi się zrealizować: 

Metamorfoza foteli z lat 70-tyct
Jak odnowić fotel typu LIS?
Odnawianie foteli klubowych z PRL
Jak odnowić fotel klubowy z PRL

Jak myślicie? Warto odnawiać takie fotele? 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *