Klasyczna renowacja krzeseł art deco

Tak, jak obiecałam pokażę dziś klasyczną metamorfozę krzeseł art deco. Nie użyłam w niej ani jednej kropli farby i pewnie wiecie, że taka przemiana wymaga nieco więcej wysiłku niż malowanie drewna farbą. 

Krzesła art deco na ludwikowskich nóżkach
Krzesła art deco do renowacji

Te dwa mebelki zostały przywiezione do mojej pracowni przez pewne małżeństwo. Oba krzesła były niestabilne i potrzebne było klejenie konstrukcji. Jedno z krzeseł na pierwszy rzut oka wymagało pilnej interwencji stolarskiej. Miało ułamany element oparcia i nadpaloną nóżkę. Siedziska były bardzo wysłużone. Wystające z materiału sprężyny nie wróżyły niczego dobrego. Zaproponowałam by się ich pozbyć i zamienić na gąbkę.  Pani Maria zgodziła się na to pod warunkiem, że uda mi się tak wyprofilować gąbkę by miała wypukły kształt i siedziska będą wyglądały jak sprężynowe. Wierzchni materiał obiciowy wybrali i dostarczyli właściciele.

 Najpierw oszlifowałam gruntownie te dwa okazy i pokleiłam to co trzeba. Ubytki zaszpachlowałam kitem w odcieniu drewna. Potem zabejcowałam drewno na kolor miodowego dębu a na koniec położyłam dwie warstwy lakieru.

Renowacja krzeseł - szlifowanie drewna
Renowacja krzeseł - bejcowanie czyli zmiana koloru drewna
Bejcowanie drewnianych krzeseł
Bejcowanie krzeseł - złoty dąb

Następnie zajęłam się siedziskami, które wykonałam od podstaw ze sklejki. Profilowania gąbki nauczyłam się ostatnio na warsztatach tapicerskich więc teraz mogłam od razu zastosować w praktyce zdobytą wiedzę. Nie obyło się bez wpadki z marszczącym się materiałem. Tkanina w cieńsze i grubsze, welurowe paski podkreślała jeszcze tę wadę. Ponadto po obiciu siedzisk okazało się, że są one na tyle duże, że nie chcą do końca zmieścić się w swoich otworach. Na szczęście po rozebraniu zrobionych już siedzisk udało się temu jakoś zaradzić. 

Renowacja siedzisk na sprężynach
Wymiana tapicerki w siedziskach

Efekt końcowy możecie zobaczyć tutaj. 

Krzesła art deco po renowacji
Renowacja krzeseł
Krzesła art deco po renowacji z nową tapicerką

Nawet po nadpaleniu nóżki śladu nie widać…

Renowacja mebli - krzesło po odnowieniu
Metamorfoza starych ludwikowskich krzeseł

Jak widać na powyższym zdjęciu metamorfoza wyszła całkiem ładnie. Zakurzone połamańce zmieniły się w przykuwające wzork zadbane perełki. Odświeżone drewno zyskało piękny, głęboki kolor i połysk a siedziska są teraz nie tylko wygodne ale i piękne. 

Krzesła po naprawie
Krzesła z tapicerką w paski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *