Kuchnia łatwa do utrzymania w czystości – przykładowy projekt

Kuchnia łatwa do utrzymania w czystości - jak urządzić?

Dziś, jak zwykle, pokażę Wam projekt kuchni, który wykonałam w ostatnich dniach. Ponieważ priorytetem przy tworzeniu tej aranżacji było to by kuchnia była łatwa do utrzymania w czystości musiałam zastanowić się najpierw i przemyśleć wszystkie aspekty, które wpływają na to czy w kuchni panuje wizualny porządek i czy łatwo ten porządek zapewnić. W poniższym poście dzielę się z Wami moimi przemyśleniami. Jeśli jesteście pedantami, leniami albo po prostu macie inne, ciekawsze pomysły na spędzenie wolnego czasu niż pucowanie różnych powierzchni przeczytajcie ten wpis. 

 

Kuchnia łatwa do sprzątania - jak zaprojektować?

Zabudowa kuchenna

Planując kuchnię łatwą do sprzątania należy zredukować liczbę powierzchni, na których będzie osadzał się brud i kurz. Szafki wiszące do samego sufitu to zdecydowanie praktyczniejsze rozwiązanie niż takie, które będą się kończyć niżej. Nie dość, że nie trzeba zmagać się z tłustym osadem na górnej powierzchni to nikogo nie kusi by stawiać tam niezbyt atrakcyjne rzeczy, które są widoczne i wpływają na poczucie bałaganu. Jeśli powierzchnia i układ pomieszczenia na to pozwala lepiej w ogóle zrezygnować z szafek wiszących na rzecz wysokiej zabudowy, która może być bardzo pojemna i wygodna. 

Osoby ceniące porządek powinny zwrócić szczególną uwagę wybierając kuchenny blat. Najłatwiejsze w utrzymaniu czystości są blaty w niejednorodnym kolorze. Wszystkie ciapki i mazaje lepiej maskują smugi i okruszki niż te jednokolorowe. Oczywiście jasny blat będzie pod tym względem lepszy niż ciemny. Brud na czarnej, gładkiej powierzchni jest chyba najbardziej widoczny. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest blat kuchenny. Osobiście najbardziej polecam spieki kwarcowe i blaty z konglomeratu oraz granitowe jeśli ktoś może sobie na nie pozwolić. Są dużo łatwiejsze do utrzymania w czystości niż te drewniane czy marmurowe, które lubią się plamić i odbarwiać. 

Projektując łatwą do sprzątania kuchnię trzeba również rozważyć parę rzeczy dotyczących frontów kuchennych. Po pierwsze należy stawiać na zupełnie płaskie fronty bez frezów, wgłębień, wypukłych listewek i najlepiej bez wystających uchwytów. Gładkie powierzchnie dużo łatwiej się czyści niż te z wypustkami. Znaczenie w utrzymaniu czystości ma też kolor i stopień połysku frontów. Najodpowiedniejsze będą kolory pośrednie (nie najjaśniejsze i nie najciemniejsze), raczej półmaty i powierzchnie z powłoką antyfinger. Warto rozważyć również forniry i okleiny ze wzorem, np. drewnopodobne. Na nich zabrudzenia są stosunkowo mało widoczne. 

 

Sprzęt AGD

W kwestii sprzętu AGD też mogę coś zasugerować. Wybierając okap można wybrać taki, który nie będzie miał poziomych powierzchni. Daszek okapu, zwłaszcza szklany, na którym widać kurz i wszystkie smugi może doprowadzać pedanta do szału. Z okapem typu tuba nie będzie tego problemu. Oprócz okapu ważny jest też wybór kuchenki lub płyty. Gładkie płyty grzewcze, indukcyjne lub ceramiczne są łatwiejsze w czyszczeniu niż płyty gazowe, które mają wystające palniki i łapiące przypalenia ruszty. Jeśli chodzi o lodówkę to najgorsza do czyszczenia będzie czarna lodówka na wysoki połysk. Najłatwiejsza – zabudowana frontami, takimi jak meble. Wybierając armaturę do zlewu należy wziąć pod uwagę fakt, że na czarnym kranie najszybciej zobaczymy wytrącający się z wody kamień. Jeśli Wasza woda jest twarda, zawiera dużo wapnia, soli i magnezu to pomysł na czarny kran przemyślcie dwa razy. 

Fartuch kuchenny

Planując kuchnię łatwą do utrzymania w czystości pomyślcie o fartuchu kuchennym czyli okładzinie na ścianę powyżej blatu. Weźcie pod uwagę to by był on jak najmniej kłopotliwy. Polecam wszelkie gładkie płyty meblowe docinane na wymiar. Nie mają fug i nie chłoną brudu więc nie trzeba się o nie martwić. Jeśli wolicie mieć powyżej blatu kafle to najlepiej kłaść je z jak najcieńszą fugą bo fuga jak wiadomo lubi się brudzić. Polecam płytki rektyfikowane. Odpowiednie będą też kafle wielkoformatowe i spieki. Jeśli planujecie tradycyjne kafelki i do nich białą fugę to koniecznie zaimpregnujcie ją porządnie właściwym preparatem. Fugi, zwłaszcza w okolicy płyty grzewczej gromadzą brud i ciężko je czasem doczyścić. Biorąc powyższe pod uwagę można na ścianie tuż przy płycie zainstalować inną okładzinę, bardziej “brudoodporną”. Świetnie sprawdza się szkło i dekoracyjne blachy. Biała gipsowa cegiełka w tym miejscu to porażka chyba, że przykryjecie ją właśnie bezbarwną taflą szkła.

Podłoga

Ostatnią sprawą, którą poruszę będzie podłoga. Podłoga w kuchni bardzo lubi się brudzić i na etapie projektowania bardzo ważne jest by dobrze wybrać podłogę do kuchni by później nie trzeba było ciągle “jeździć na mopie”. Najłatwiejsze w utrzymaniu czystości będą moim zdaniem drewnopodobne lub przypominające kamień, np. panele winylowe i niejednorodne w kolorze, wzorzyste gresy czy patchworkowe kafle. Najgorsze w utrzymaniu czystości będą gładkie, bardzo ciemne lub bardzo jasne kafle w wysokim połysku.  Fuga, jeśli ma być to raczej ciemniejsza niż superjasna. 

Projekt kuchni bez szafek wiszących

Pozwólcie, że teraz pokażę Wam kuchnię, którą niedawno zaprojektowałam. Kuchnia jest otwarta, połączona z salonem i znajduje się w jego wnęce o powierzchni 10,8 m2. Planując aranżację miałam wziąć pod uwagę, że będzie z niej korzystała 3-osobowa rodzina. Osobą gotującą jest prawie wyłącznie kobieta, która ceni sobie porządek i swój czas. Nie lubi mieć nastawianych sprzętów na blacie. Woli gdy wszystko jest schowane w pojemnych szafkach z przemyślanym miejscem na całe wyposażenie. Zabudowa kuchenna została zaprojektowana więc tak, by pomieszczenie wyglądało estetycznie i było bardzo łatwe w sprzątaniu. Starałam się by powstało jak najmniej powierzchni, na których osadza się brud. Nie ma tu szafek wiszących ani otwartych półek. Nawet takie sprzęty jak ekspres do kawy czy chlebak są tu ukryte w zabudowie. Ciekawym elementem dekoracyjnym i przyciągającym uwagę jest ściana z tapetą. Dzięki niej wnętrze nie jest nudne i ma charakter. Poniżej przedstawiam Wam wizualizacje 3d. Zobaczcie poniżej jak będzie wyglądać kobieca kuchnia bez szafek wiszących. To kuchnia łatwa do utrzymania w czystości. 

Jak urządzić kuchnię łatwą do utrzymania w czystości
Jak zaprojektować kuchnię łatwą do utrzymana w czystości
Projekt kuchni bez szafek wiszących
Kuchnia łatwa do sprzątania bez szafek górnych
Kobieca kuchnia z fototapetą
Kuchnia łatwa do utrzymania w czystości
Fototapeta do kuchni

Kuchnia praktyczna czy piękna - odstępstwa

Oczywiście warto znać zasady, które wymieniłam na początku ale wszelkie od nich odstępstwa są jak najbardziej w porządku. Kuchnia ma być dla użytkowników i ma być zbieżna z ich gustem. Jeśli coś się Wam wyjątkowo podoba a nie jest to zbyt praktyczne i łatwe do utrzymania w czystości to i tak warto rozważyć zakup i montaż. Najwyżej trzeba będzie poświęcić troszkę więcej czasu by wszystko było perfekcyjne. Są sprzęty i rozwiązania gdzie design wygrywa nad praktycznością i dla których czasem warto się pomęczyć 😉  

Czytaj jeszcze...

Dwupokojowe mieszkanie w bloku z wielkiej płyty

Wielofunkcyjny salon w bloku

Drewniany domek nad jeziorem - aranżacja

Aranżacja poddasza bez ścian działowych

Pokój rodzeństwa różnych płci

Pokój nastolatka w stylu militarnym

4 thoughts on “Kuchnia łatwa do utrzymania w czystości – przykładowy projekt”

  1. Zgadzam się. Podoba mi się równeiż kolor frontów kuchennych. Od siebie odradzam fronty kuchenne w macie oraz w ciemnych odcieniach. Są problematyczne w czyszczeniu, bo widać na nich odciski palców. Jak również trudno jest je wycierać bo widoczne są zacieki po środkach czystości.

    Polecam też blaty z konglomeratu – są proste do utrzymania w czystości Ewentualnie tańsza opcja czyli blat z laminatu.

    Natomiast odradzam blaty drewniane – nie są to zdecydowanie blaty dla pedantów.

  2. Biała kuchnia + złote dodatki + białe sprzęty, czy ktoś ma takie połączenie? Marzy mi się tym razem biała lodówka side by side ale czy nie zleje się z białą kuchnią? Czy płyta indukcyjna jest w miarę ok do utrzymania czystosci?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *