Komoda PRL malowana we wzory geometryczne

Malowanie komód i kredensów z lat 70-tych to jedno z moich ulubionych zleceń. Robiłam to już wiele razy chwaląc się efektami tutaj na blogu. Ostatnio trafiła mi się propozycja malowania orzechowego kredensu PRL z wykorzystaniem wzorów geometrycznych.

Oto on przed metamorfozą:

Komoda kredens PRL na wysoki połysk z orzechowym fornirem
Komoda PRL - orzechowy fornir
Etykieta meblowa PRL - kredens orzechowy

 –

Zgodnie z wytycznymi mojej imienniczki, Pani Joanny, część drewna miała zostać zamalowana różnymi kolorami farb a część tylko odświeżona z widocznym rysunkiem słojów. Gama kolorów do tego projektu została dość jasno określona. Miałam posługiwać się przede wszystkim odcieniami niebieskiego, turkusu, mięty i bieli. Właścicielka zaznaczyła też, że uwielbia modny ostatnio kolor petrol i również musi on znaleźć się gdzieś na meblu. Ponadto wraz z meblem dostałam wydrukowane zdjęcie podobnej komody pomalowanej w sposób, który podobał się Pani Joannie i był dla niej inspiracją. Była śliczna więc postanowiłam z niej skorzystać.  

Szpachlowanie dziur po nadstawce, 5 minut oklejania taśmą malarską, 15 minut malowania farbą kredową i kilka godzin schnięcia a potem druga, trzecia i czasem czwarta warstwa farby. Potem odrywanie taśmy i tworzenie kolejnego trójkąta. Na tym mniej więcej polegała ta praca. Mimo, że byłam zaopatrzona w najlepszą na rynku taśmę do tego typu prac to jednak nie obyło się bez poprawek. Podczas ściągania taśmy farba strzępiła się, odchodziła płatami albo okazywało się, że farba dostała się pod taśmę. Musiałam robić mnóstwo poprawek. Byłam przeszczęśliwa gdy to ukończyłam.

Szpachlowanie ubytków w fornirze
Malowanie mebli na wysoki połysk z PRL
Malowanie mebli na wysoki połysk - wzory geometryczne

Potem dorobiłam jeszcze skarpetki na wysokich, stożkowych nóżkach i zamontowałam nowe, pomalowane na miedziany kolor drewniane gałki. Na koniec polakierowałam wszystko wielokrotnie na pół-mat dzięki czemu całość nie błyszczy się już tak, jak poprzednio.  

Wysokie nóżki PRL
Malowanie skarpetek na nóżkach komody

Efekt tych wszystkich wygibasów jest następujący.

Komoda PRL malowana we wzory geometryczne
Komoda PRL we wzory geometryczne
Wzory geometryczne na meblach - komoda PRL
Malowanie mebli PRL we wzory geometryczne
Malowanie nóżek meblowych farbą - skarpetki na nóżkach

Mnie podoba się bardzo. Mimo, że komoda została już odebrana przez właścicielkę to ciągle patrzę sobie na jej zdjęcia w telefonie i się do siebie uśmiecham. Skarpetki i połączenie tych wszystkich kolorów z błyszczącą miedzią to moja inicjatywa. Pani Joanna napisała mi tak:

“Mega, super! Moja córka powiedziała: nooo – to największy komplement z jej ust jaki słyszałam od lat! Wyszło bardzo fajnie, brawo za nóżki, świetny pomysł”

Nie zaprzeczam, że metamorfoza się udała:) No sami zobaczcie:

Komoda PRL po metamorfozie
Wzory geometryczne na meblach - malowanie
Skarpetki na nóżkach meblowych
Miedziane gałki meblowe
Metamorfoza komody PRL na wysoki połysk

Jestem bardzo ciekawa, jak odnowiona komoda odnajdzie się w docelowym wnętrzu czyli pokoju córki Pani Joanny. Z tego, co wiem, ma tam chyba pełnić rolę komody pod TV.  Pokój ten przeszedł ostatnio gruntowyny remont i właśnie jest urządzany. Wczoraj Pani Joanna, zachwycona dokonaną przeze mnie metamorfozą, postanowiła zakupić ode mnie ze sklepu takie oto oryginalne siedzisko:

Jak myślicie? Będzie pasowało do komody?

Ja jestem tego pewna:) 

11 thoughts on “Komoda PRL malowana we wzory geometryczne”

 1. Trafiłam tu przypadkiem i jestem pod wrażeniem Pani wyobraźni, wyczucia estetyki i stylu, a także pomysłów i zdolności;-). Skąd Pani jest? Fantastycznie byłoby umieć nadać drugie zycie starym meblom lub mieć taką osobę jak Pani w pobliżu. Akurat mam komódkę, której przydałby się lifting. 😉 Pozdrawiam twórczo!

  1. Joanna Kaźmierczak

   Bardzo mi miło czytać te słowa:) Dziękuję! Jestem ze Zgierza pod Łodzią. Realizuję też zlecenia na odległość jeśli mebel jest mały czasem warto go przysłać. Mogę nawet zorganizować kuriera, który odbierze zapakowany mebel. Warto to rozważyć! Pozdrawiam

 2. Jak Pani uzyskała matowość komody? Te miejsca, które nie zostały pomalowane na jeden z wybranych kolorów.

     1. Komentująca Pani Dorota niech się nie ośmiesza z osądem o oszpecenie, oszpecenie to np. robienie sobie z ust pontonu za pomocą botoxu. Pomimo, że wzór nie trafia w moje gusta to uważam, że modyfikacja jest wykonana najlepiej jak można z kilku powodów: mebel wciąż w znacznej mierze ma oryginalną powłokę, zmiany tchnęły w niego nowe życie i kompletnie zmieniły jego odbiór przy stosunkowo subtelnej ingerencji (subtelnej jako stosunek powierzchni nowego malowania do oryginału). Pani Joanno, świetna robota

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *