Książki o odnawianiu mebli

  Od dawna odnawiam meble a od blisko siedmiu lat piszę o tym bloga. Swoją wiedzę czerpię z wielu źródeł: z tutoriali, z innych blogów, z kursów i szkoleń i oczywiście z książek.  Poniżej przedstawiam Wam mój osobisty spis lektur polecany osobom interesującym się odnawianiem mebli.  Wszystkie z wymienionych książek mam w swojej biblioteczce, wszystkie przeczytałam i uważam, że każda z nich jest na swój sposób wartościowa. Jeśli chcecie nabyć jakieś książki o odnawianiu mebli przeczytajcie najpierw krótki opis i wybierzcie najlepszą opcję dla siebie.  

MEBLE OD NOWA
domowe renowacje
Małgorzata Budzich

Książka o renowacji mebli warta polecenia

To kompletne kompendium współczesnej wiedzy dotyczące odnawiania mebli zarówno tego klasycznego jak i stylizacji napisane w bardzo przestępny sposób przez autorkę bloga i twórczynię warsztatów renowacyjnych.  Każdy początkujący a nawet zaawansowany restaurator powinien mieć tę pozycję w swojej biblioteczce. Oprócz tony wiedzy książka zawiera piękne zdjęcia i przejrzystą, przyjemną w odbiorze szatę graficzną. Moim zdaniem to najlepsza pozycja na rynku o odnawianiu mebli. 

TAPICERUJ!
Jak stare graty przemienić w piękne meble
Aleksander Kądziela

Książki o odnawianiu mebli i przerabianiu starych przedmiotów

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o tapicerowaniu mebli zawiera się w tej książce. Zadowoli ona początkujących jak i tych już mocno zaawansowanych. Oprócz teorii autor  prezentuje wiele projektów. Dowiecie się jak krok po kroku obić wiele popularnych modeli mebli. Piękne zdjęcia. Jestem bardzo zadowolona z zakupu. 

Meble naprawa i odnawianie
Irena Swaczyna

Książki o odnawianiu mebli i przerabianiu starych przedmiotów

Wszystko o stylowych meblach z różnych epok i klasycznej konserwacji dla dociekliwych, raczej zaawansowanych poszukujących bardzo specjalistycznej wiedzy. Nie ma zdjęć, są rysunki.  

Wióry lecą
PODRĘCZNIK STOLARSKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH
Katarzyna Sawko

Książka o renowacji mebli warta polecenia

Wióry lecą to poradnik dla początkujących w dziedzinie stolarstwa. Napisany przez pasjonatów drewna. Pięknie wydany ze wspaniałymi zdjęciami, od patrzenia na które miłość do drewna uderza do głowy. Oprócz objaśnień odnośnie rodzajów drewna, wyposażenia warsztatu i spisu narzędzi do  obróbki drewna zawiera  instrukcje do samodzielnego wykonania 25 drewnianych przedmiotów  typu: ramka, taboret, lampa, domek dla lalek czy stół ogrodowy.

Antyki poradnik kolekcjonera

Książki o odnawianiu mebli i przerabianiu starych przedmiotów

Pięknie wydany album z obszerną wiedzą na temat powszechnie kolekcjonowanych antyków. Oprócz mebli omówione zostały tkaniny, zegary i przyrządy naukowe, biżuteria, ceramika, szkło, zabawki, książki i  wiele innych. Jeśli interesuje Cię odnawianie mebli ta pozycja, mimo, że tylko częściowo dotyczy tematu, na pewno Ci się spodoba. Polecam!

Decoupage projekty, techniki, nowe tendencje

Książki o odnawianiu mebli i przerabianiu starych przedmiotów

Solidna pozycja dla amatorów oklejania i zdobienia różnych przedmiotów metodą decoupage. Omówiono tu wszystkie metody oraz produkty i preparaty wykorzystywane w tej sztuce. Mnóstwo barwnych ilustracji. Bardzo inspirujące. 

Majsterki
Zrób to sam
30 projektów dla każdego

Książka o renowacji mebli warta polecenia

W tej książce trzy pełne pomysłów i werwy autorki pokazują 30 pomysłów na różne projekty z gatunku DIY. Pozycja podzielona jest na 3 części. Pierwsza z nich dotyczy prostych projektów do wykonania z drewna, kolejna część dotyczy upcyklingu czyli przerabiania bezwartościowych materiałów w całkiem wartościowe cacuszka a trzecia część związana jest z przerabianiem i odnawianiem starych mebli. Wszystko jest zarówno w finansowym jak i fizycznym zasięgu przeciętnego czytelnika. Podczas lektury wielokrotnie ma się ochotę przerwać czytanie by rozpocząć własne działania zainspirowane książką. 

Renowacja mebli i starych przedmiotów
Pilar Diaz

Książki o odnawianiu mebli i przerabianiu starych przedmiotów

W powyższej  publikacji wyjaśniono w jaki sposób można przywrócić do stanu używalności stare przedmioty i meble wykonane z drewna lub metalu bez zmiany ich funkcji czy pierwotnego wyglądu. Pierwszą część książki poświęcono teorii a drugiej pokazano zastosowane metody renowacyjne w praktyce. Po przejrzeniu tej pozycji czytelnik nabiera odwagi do rozpoczęcia własnych poczynań z renowacją.    

Dekoracyjne malowanie drewna Lourdes Capdevila

Książki o odnawianiu mebli i przerabianiu starych przedmiotów

Dekoracyjne malowanie drewna to pozycja dla tych, którzy lubią dekorować przedmioty codziennego użytku nadając im osobisty wygląd. Autor przybliża niuanse bejcowania, patynowania, szablonów, tepowania, decoupage, złoceń, spękań i lakierowania drewna. W części praktycznej pokazano pomysły na dekorowanie kilkunastu przedmiotów. Osoby, które wolą spędzać swój wolny czas w sposób twórczy mogą się nimi zainspirować. 

Renowacja przedmiotów z drewna Vicenc Gibert, Joseph López

Książka o renowacji mebli warta polecenia

Renowacja przedmiotów z drewna to pozycja dla początkujących konserwatorów amatorów. Zawiera podstawy renowacji oraz kilka projektów renowacyjnych pokazanych krok po kroku. Wszystkie etapy dość dokładnie zilustrowane kolorowymi zdjęciami.  

Kolorowe pomysły na dekorację mebli i nie tylko
Annie Sloan

Książka napisana przez prekursorkę malowania mebli i wynalazczynię popularnych farb kredowych. Zawiera 40 pomysłów na stylizację mebli i wyposażenia domowego w różnych stylach i technikach. Opisuje tajniki malowania farbami kredowymi, sposoby mieszania kolorów i wykańczania wymalowań. 

Notes kolekcjonera

Książka o renowacji mebli warta polecenia

Notes kolekcjonera to niezbędnik miłośników mebli z czasów PRL. Zawiera spis i zdjęcia setek egzemplarzy mebli z tego okresu wraz z określeniem ich typu, nazwy, producenta i roku produkcji. Części informacji brakuje i autor zostawił wykropkowane pola do uzupełnienia przez czytelnika. Notes ma kieszonkową postać, surowy, techniczny papier i czarno-białą szatę graficzną. Publikacja ma kilka części a ja jestem posiadaczką tylko tej pierwszej o krzesłach i fotelach vintage. Myślę, że to bardzo ciekawa pozycja dla miłośników desinu oraz osób zajmujących się odnawianiem i sprzedażą mebli vintage. 

(wy)CEŃ SIĘ
Barbara Jurga

Książka o renowacji mebli warta polecenia

Nie jest to książka o odnawianiu mebli ale uznałam, że warto ją tutaj polecić. To świetna pozycja dla wszystkich rękodzielników, artystów, kreatywnych twórców, freelancerów, którzy sprzedają swoje wyroby i usługi. Moim zdaniem osoba zajmująca się odnawianiem mebli także powinna ją przeczytać. Pozwala odpowiedzieć na pytanie jak wycenić swoje prace tak by pasja i włożony wysiłek przekładały się na dochody. Od dawna wiadomo, że marketing i żyłka biznesowa nie zawsze idą w parze z poświęceniem i talentem. Twórcy zwykle zaniżają wartość swoich wyrobów/usług a po lekturze tej książki będzie im dużo łatwiej spojrzeć na to z dystansem i poprawić od dawna powielane błędy.     

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *