Malowane drzwi

Dzisiaj pokażę Wam 5 par malowanych drzwi, które znajdują się w moim domu. Są one o tyle ciekawe, że nie są standardowo białe. Nie są też pokryte drewnianym fornirem. Zostały pomalowane przeze mnie. Każdą parę drzwi pomalowałam w zupełnie innym czasie (na przestrzeni kilku lat). Wszystkie różnią się od siebie (oczywiście, żeby było ciekawiej). Mimo, że od wykonania metamorfoz minęło sporo czasu nadal jestem z nich zadowolona ale nie ręczę, że któregoś dnia nie przerobię ich znowu. Jeśli chcecie zobaczyć metamorfozy moich drzwi to czytajcie koniecznie dalej.

Malowane drzwi nr 1

Pierwsze malowane drzwi, którymi zamierzam się Wam pochwalić to drzwi, które znajdują się w centralnym miejscu mojego domu i prowadzą do piwnicy. Początkowo były oczywiście w kolorze białym ale mi się znudziły więc postanowiłam je nieco podrasować. 

białe drzwi czy kolorowe

Do malowania drzwi użyłam farb kredowych w kilku kolorach: fioletowym, szałwiowym i beżowym i piaskowym. Do wykończenia użyłam ciemnego wosku, który ładnie podkreślił wklęsłe miejsca. Wisienką na torcie w stylizacji tych drzwi okazała się stara, również malowana przeze mnie, ramka na zdjęcie, którą zawiesiłam na małym gwoździku wbitym w drzwi. Tak naprawdę jest zrobiona z tandetnego plastiku ale dzięki malowaniu wygląda na bardziej szlachetną. Zdałam sobie niedawno sprawę, że niezamierzoną inspiracją  do zawieszenia właśnie takiej ozdoby mógł być dla mnie kultowy serial Friends, bo pamiętam, że w mieszkaniu Przyjaciół było takie rozwiązanie. Uzmysłowiłam sobie to jednak dopiero ostatnio, jak zrobiło się głośno z okazji jubileuszu powstania serialu i na wielu blogach pojawiły się wzmianki o specyficznym wystroju wnętrz, który okazał się bardzo trendy. 

Drzwi wewnętrzne malowane postarzane
ramka na drzwiach z serialu friends

Malowane drzwi nr 2

Kolejne drzwi, którym zafundowałam malowanie to drzwi w korytarzu prowadzące do wiatrołapu. Wcześniej były one ciemnobrązowe i podrapane przez psa poprzednich właścicieli domu. 

Przemalowałam je bo chciałam nieco rozjaśnić ciemny korytarz i ukryć obdrapane miejsca. Do ich stylizacji także użyłam farb kredowych w kilku kolorach. Zrobiłam na nich celowe zacieki z fioletowej farby i celowe przetarcia w wypukłych miejscach. Teraz prezentują się tak: 

jak przemalować drzwi
jak przemalować drzwi

Malowane drzwi nr 3

Tuż obok, na sąsiedniej ścianie w korytarzu znajdują się drzwi prowadzące do małej łazienki. Te drzwi były najmniej urodziwe i zupełnie niemodne. Biały kolor uwidaczniał wszystkie brudne ślady, jakie pozostawiają ręce moich dzieci a stara szybka z wytłaczanym wzorem nie dodawała im szyku. 

jak przemalować drzwi

Zanim dojdzie do remontu i upragnionej wymiany drzwi na nowe postanowiłam potraktować je granatową farbą podkładową a drugą warstwę zrobić techniką “suchego pędzla” w kolorze beżowym. Szybkę zakryłam formatką z płyty hdf ozdobioną czarnym papierem naklejonym techniką decoupage. Ramkę okienka i kratkę wentylacyjną pomalowałam srebrną farbą. Wyszło dosyć ciekawie. 

kolorowe drzwi wewnętrzne
kolorowe drzwi
stylizacja drzwi
Kolorowe drzwi wewnętrzne

Malowane drzwi nr 4

Kolejne malowane dwie pary drzwi, którymi zamierzam się Wam pochwalić znajdują się w mojej pracowni. Ponieważ pierwotnie były gładkie i pomalowane ciemnobrązową farbą ftalową postanowiłam je nieco bardziej odjazdowo wystylizować. Były na tyle brzydkie, że wiedziałam, że nic im nie może zaszkodzić 🙂 Wykorzystałam do tego celu resztki różnych farb w odcieniach błękitu. Dolna połowa została artystycznie pomalowana techniką tapowania a górna to takie “maziaje” zrobione techniką “suchego pędzla” z dodatkiem proszku Saltwash. Łączenie dołu z górą stanowi nierównomierny pasek srebrnej metalicznej farby. Dodatkowo przy użyciu własnoręcznie wykonanego szablonu zrobiłam na drzwiach marynistyczne napisy, kotwicę i nakleiłam sznurek uformowany w napis “hello”. SZALEŃSTWO ale kto mi zabroni? 🙂  

stylizacja drzwi farbami
Malowanie drzwi w stylu marynistycznym
stylizacja drzwi farbami
nietypowe dekoracje wnętrz
nietypowe dekoracje wnętrz

Malowane drzwi nr 5

Ostatnie drzwi, które poddałam metamorfozie to zwykłe PRL-wskie skrzydło malowane na taki sam brąz jak poprzednie dodatkowo “ozdobione” paskudną szybą i szprosami. 

tanie metamorfozy wnętrz

Szprosy wymontowałam i zrobiłam z nich podpórkę do bluszczu w ogrodzie a szybę oddałam do recyklingu. To co pozostało pomalowałam na różne odcienie niebieskiego a raczej turkusu z wykorzystaniem proszku SALTWASH. Zamiast szyby wstawiłam tkaninę, na której namalowałam kiedyś pasy. Dzięki temu, pomieszczenie, do którego prowadzą te drzwi ma lepszą wentylację i mamy mniejszy problem z wilgocią (a był spory). Mocowania tkaniny ukryłam naklejając na nie linę żeglarską. Wyszło następująco:

stylizacja drzwi farbami
stylizacja drzwi farbami
wewnętrzne drzwi malowane niebieskie

Powyższe przykłady to nie jedyne malowane drzwi w moim domu ale wybrałam je do pokazania bo uważam je za “te ciekawsze”. Jestem zdania, że malowanie drzwi to fajny i prosty sposób na odświeżenie wnętrza i nadanie mu osobistego charakteru. Ciekawa jestem czy któreś z zaprezentowanych przeze mnie drzwi przypadły Wam do gustu. Czy próbowaliście kiedyś takiego rozwiązania u siebie?  

Stylizacja wyposażenia lokalu gastronomicznego

Przeczytajcie koniecznie!

A może macie ochotę zobaczyć jak pomalowałam dwie pary drzwi, które zostały zamontowane w meksykańskiej restauracji? Jeśli tak to kliknijcie koniecznie obrazek obok.

4 thoughts on “Malowane drzwi”

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *