Malowanie komody w stylu rustykalnym – instrukcja

Malowanie komody w stylu rustykalnym – instrukcja

Dziś opiszę Wam dość dokładnie jak odnowiłam pewną starą, ale piękną komodę, którą przywiozła mi moja stała, niezawodna klientka Ewa. Na Ewę można liczyć gdyż każde zlecenie, które mi daje jest bardzo fajne i od razu chce mi się zabierać do pracy. Nigdy nie chciała ode mnie przemalowania mebli na biało i za to bardzo ją lubię;) Ewa ma dar wyszukiwania ciekawych, niepowtarzalnych mebelków, które dość systematycznie podrzuca mi do przeróbki. Tym razem chodziło o postarzenie komody, która docelowo miała trafić na jej zadaszoną werandę. Ewa długo szukała swojej wymarzonej komody na różnych portalach sprzedażowych i gdy znalazła cos ciekawego podsyłała mi do oceny. Poszukiwania nie były łatwe ale po pewnym czasie znalazła tę komodę a ja zachęciłam ją do zakupu. 

Malowanie mebli w stylu rustykalnym
Malowanie mebli w stylu rustykalnym

Jak sami pewnie oceniliście, było to piękne cacuszko, które ktoś niepotrzebnie umazał czarą, błyszczącą farbą olejną. Tak się kiedyś robiło i był to najbardziej powszechny sposób na zabezpieczenie mebla przed drewnojadami i wszelkim zniszczeniem. Wyobrażam sobie jak ta komoda mogłaby pięknie wyglądać gdyby wyczyścić ją z farby i odnowić klasycznie, odkrywając całkowicie drewno. Byłoby z tym mnóstwo pracy ale efekt pewnie powalający. Jednak Ewa nie kazała mi wcale odnawiać tej komody klasycznie. Chodziło o rustykalną stylizację. Mebel miał zostać pomalowany kryjącą farbą i bardzo mocno postarzony. Miał wyglądać jakby od 150 lat stał w nieciekawych warunkach i nikt o niego nie dbał. Miał wyglądać na mocno nadgryziony zębem czasu. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, ale taką stylizację robi się bardzo prosto. Znacznie łatwiej niż klasyczną renowację.  Nie potrzeba do tego ani skomplikowanych narzędzi ani specjalnych uzdolnień. Wszystko opisałam poniżej. 

Jak pomalować meble w stylu rustykalnym z przecierką?

Żeby zacząć malowanie trzeba sobie mebel do niego przygotować. Powyjmować szuflady, odkręcić drzwiczki i uchwyty a potem całość przeszlifować nieco papierem ściernym, żeby pozbyć się odpadającej farby i zwiększyć przyczepność nowego wymalowania. Nie chodzi o to by całkowicie pozbyć się farby ale trochę ją “pomiziać” papierem. 

Malowanie mebli w stylu rustykalnym
Malowanie mebli w stylu rustykalnym

Po odpyleniu i umyciu mebla można zabrać się już za jego malowanie. Najlepiej wykorzystać do tego farbę kredową , która świetnie się trzyma i idealnie nadaje do wszelkich przecierek. Ewa chciała mieć mebel w kolorze niebieskim więc użyłam właśnie takiej farby. Nałożyłam dwie warstwy farby i poczekałam aż zupełnie wyschnie. 

malowanie mebli z przecierką

Teraz można było już zabrać się za robienie przecierek. Użyłam do tego papieru ściernego w rolce i starałam się robić takie przetarcia by wyglądały naturalnie. W miejscach wypukłych mogłam znacznie docisnąć papier i zwiększyć ilość przetarć by usunąć nie tylko niebieską farbę ale także i te starą, czarną. W ten sposób miejscami wyszło mi brązowe drewno i o to właśnie chodziło. Co prawda przy tym całym ścieraniu całkowicie starłam sobie przy okazji linie papilarne ale co tam. Czego się nie robi dla efektu…? 🙂

Malowanie mebli z przecierką
Przecierki na meblach
Jak zrobić przecierki na meblach

Ewa wspominała, że oprócz “stytranego” mebla marzą jej się ładne szuflady bo zamierza trzymać je wysunięte i chce, żeby przyciągały uwagę i również robiły wrażenie. Mają stać w nich doniczki z przewieszającymi się roślinami. W związku z tym, jak już poodkurzałam sobie całą pracownię po robieniu przecierek, wnętrza i boki szuflad pomalowałam podkładową farbą kazeinową w kolorze szmaragdowej zieleni i za pomocą szablonu malarskiego dorobiłam małe wzorki żółtą farbą. Uznałam, że motyw marokańskich kafli będzie jak znalazł. 

Szablon malarski kafle marokańskie
Meble z przecierką malowane

Jak przymierzyłam pomalowane szufladki uznałam, że żółte wzorki można nieco podrasować i niektóre elementy kafli pokolorowałam innymi kolorami. W ten sposób szuflady naprawdę nabrały życia i o to chodziło:)

Meble z przecierką malowane
Meble z przecierką malowane

Teraz pozostało jedynie dwukrotne polakierowanie bezbarwnym lakierem i zamontowanie drzwiczek i okuć z powrotem. Oto “moja” pomalowana komoda:

Komoda malowana w stylu rustykalnym z dużą ilością przecierek

Meble z przecierką malowane
Meble z przecierką malowane

Nie byłabym sobą gdybym nie sprawdziła jak komoda będzie się prezentować gdy doda się do niej parę sezonowych gadżetów…

Meble z przecierką malowane
Meble z przecierką malowane
Meble z przecierką malowane
Meble z przecierką malowane
Meble z przecierką malowane

Nie wiem jak Wam, ale zarówno mnie jak i Ewie taki efekt się niesamowicie podoba. Ewa aż mnie uściskała jak zobaczyła swój mebel po metamorfozie. Komoda wygląda staro, nawet bardzo staro ale na pewno nie można przejść obok niej obojętnie. Jest klimat, nieprawdaż? 🙂

 

Komoda_na_taras_malowana
niebieska_komoda_postarzana

4 thoughts on “Malowanie komody w stylu rustykalnym – instrukcja”

  1. Pingback: Malowanie komody w stylu rustykalnym – instrukcja – Cudowne Wnętrza

  2. Pingback: Malowanie komody w stylu rustykalnym – instrukcja – Nasze domowe pomysły

  3. Pingback: Malowanie mebli w stylu rustykalnym z przecierką. Jak pomalować meble?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *