Malowanie krzeseł sosnowych na biało

Ostatnio podjęłam się zupełnie banalnej metamorfozy całkiem współczesnych krzeseł sosnowych. Swoje ostatnie lata spędziły głównie na strychu moich klietów. Wyciągane były jedynie wtedy, gdy zjechali się goście i potrzebne były dla nich dodatkowe siedzenia. Gdy do mnie trafiły prezentowały się tak:

Krzesła sosnowe przed malowaniem
Krzesła sosnowe przed malowaniem na biało
Krzesła sosnowe do malowania
Krzesło sosnowe do renowacji

Wybarwienie mebli sosnowych – problem ciemnienia

Jak widać na zdjęciach każde z krzeseł było nieco inaczej wybarwione. Wszystkie wyglądały na dość wysłużone. Myślę, że spowodowane to było zróżnicowanym natężeniem światła, w którym stały poszczególne krzesła. Powszechnie wiadomo przecież, że drewniane, a zwłaszcza sosnowe meble narażone na działanie promieni słonecznych znacznie ciemnieją. Nie uchroni ich żaden lakier. Kiepsko to po latach wygląda… Mimo, iż przywiezione do mnie krzesła pochodziły z tego samego kompletu wyglądały trochę jak zbieranina różnych modeli. Właściciele postanowili je nieco ujednolicić i dopasować do reszty mebli oraz wystroju wnętrza.  Teraz pojawiła się ku temu wyjątkowa okazja gdyż właśnie przeprowadzali się do nowo urządzonego domu i i zależało im na dobrze dopracowanych szczegółach. Zdecydowali się zabrać ze sobą te stare krzesła ale wcześniej zafundować im dość poważny lifting.

Stare drewniane sosnowe krzesła

Malowanie krzeseł sosnowych na biało

 Na życzenie klientki, Pani Katarzyny, przemalowałam je na biało. Było to proste zlecenie ale bardzo wyczerpujące i czasochłonne.  Nie wiem dlaczego ale zawsze gdy na początku pracy szacuję, że wystarczą 3 warstwy farby kończy się na 5 czy 6 powłokach. Zwykle wtedy marudzę i pod nosem obiecuję sobie, że to ostatni raz kiedy godzę się przemalować cokolwiek na biało. Jednak gdy uda się już dokończyć pracę i z dystansem popatrzę na efekt to zawsze dochodzę do wniosku, że chyba było warto. 

Tak to mniej więcej wyszło:

Malowanie krzeseł sosnowych na biało
Malowanie krzeseł sosnowych na biało
Malowanie krzeseł sosnowych na biało
Malowanie krzeseł sosnowych na biało

Pani Katarzyna nie żałuje podjętej decyzji odnośnie malowania krzeseł na biało i jest zadowolona z wykonanej przez mnie pracy.  Przywiozła mi kolejne mebelki do renowacji. Tym razem na szczęście wcale nie będę ich malować tylko wszystko odbędzie się zupełnie klasycznie. O moich zmaganiach z przepięknym stolikiem i leciwym krzesłem przeczytacie tutaj niebawem. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *