Malowanie mebli - najczęstsze błędy

Niby to takie proste: wziąć farbę i pomalować. Cóż w tym skomplikowanego? Myślisz, że przecież każdy laik da sobie z tym radę. Ale gdy przychodzi do realizacji zamierzenia pomalowania mebli nachodzą Cię wątpliwości. Zastanawiasz się na przykład:

Jak przygotować mebel do malowania?

Jaką farbę wybrać do malowania mebli?

Czym malować meble? Pędzlem czy może wałkiem?

Ile warstw nanosić?

Jak zabezpieczyć malowany mebel po malowaniu?

Jeśli zabierasz się za malowanie mebli po raz pierwszy musisz te kwestie przemyśleć i dobrze zaplanować. Jeśli chcesz aby to przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem warto wcześniej poczytać o kwestii malowania mebli w internecie. Możesz przejrzeć strony i blogi o metamorfozach mebli np. takie jak mój albo poszukać filmików instruktażowych na Youtube. W sieci znajdziesz mnóstwo rad nt. malowania mebli ale pamiętaj, że każdy mebel jest inny i inaczej zachowa się pod wpływem różnych środków. Wszystko zależy od tego z czego zrobiony jest dany egzemplarz, czy z drewna, czy może z płyty, jakiego rodzaju jest to drewno i czym zostało wcześniej potraktowane. Pamiętaj, że to, co sprawdziło się u kogoś niekoniecznie będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku Twojego mebelka.

Najczęstsze błędy przy malowaniu mebli

Poniżej postaram się przedstawić jakich błędów powinieneś unikać przy malowaniu mebli:

Błąd nr 1

Złe przygotowanie podłoża

  • Chodzi mi przede wszystkim o brak usunięcia starych powłok i nie oszlifowanie mebla. Oczywiśćie nie zawsze trzeba usuwać wszystko do żywego drewna ale lekkie oszlifowanie w celu zwiększenia przyczepności farby, nawet kredowej, jeszcze nigdy nie zaszkodziło. Ważne jest też porządne odtłuszczenie i odpylenie. Możesz do tego użyć wody z mydłem, płynu do mycia naczyń albo najlepiej rozpuszczalnika jak benzyna ekstrakcyjna.  Nie chcesz przecież by farba później odpryskiwała i dawała się zdrapać przy każdej okazji.
Szlifowanie mebli – usuwanie powłoki lakierniczej w krześle

Pamiętaj też o szpachlowaniu czyli likwidacji ubytków. Jeśli Twój mebel ma jakieś wyszczerbienia warto się nimi zająć. Jeśli o tym zapomnisz na początkowym etapie prac ciężko to będzie nadrobić później.

Szpachlowanie ubytków drewna

Błąd nr 2

Brak gruntu

  • Kolejny błąd to brak gruntu. Pod farbę warto zastosować jakiś primer czy grunt. Zwiększą one przyczepność farby, zmniejszą jej zużycie oraz zapobiegną ewentualnym plamom przebijającym przez wymalowanie. Nie zawsze wystarczy jedna warstwa gruntu. Czasem warto nanieść ich więcej.
Jak uniknąć żółtych plam na malowanych meblach?

Błąd nr 3

Zbytnia oszczędność

Nadawanie drugiego życia meblom nie zawsze jest tak proste i tanie jakby się wydawało. Materiały i środki do odnawiania mebli potrafią sporo kosztować. Koszt metamorfozy mebla nierzadko przewyższa kwotę, jaką byśmy wydali na zakup nowego. Chcąc zaoszczędzić na materiałach czasami skusimy się na najtańszą farbę i co? Możemy tego potem mocno żałować. Mówią, że skąpy dwa razy traci i to powiedzenie na pewno można odnieść do oszczędności na farbach. Przeważnie te najtańsze nie należą do najlepszych. Są rzadkie, słabo kryją i mają słabą przyczepność. Jeśli wybierzesz puszkę z najniższej puszki pewnie zamiast dwóch warstw będziesz musiał wymalować aż 7 a potem i tak zacznie się odpryskiwanie przy każdej okazji.

Do malowania mebli warto stosować dobrze kryjące i przyczepne farby.

Błąd nr 4

Niedokładność i pośpiech

Malowanie mebli to nie jest zajęcie dla niecierpliwych. Nie da się przeskoczyć kilku etapów na raz czy czegoś pominąć. Malowanie jednej grubej warstwy zamiast trzech cienkich może mieć opłakane skutki. Ważna jest też dokładność. Jeśli pominiesz zdejmowanie drzwiczek z zawiasów, demontaż szyb, nie osłonisz newralgicznych miejsc taśmą malarską albo zapomnisz o  zakamarkach to na pewno odbije się to na estetyce malowanego mebla. Razi też niechlujstwo, ślady pędzla i wałka, zaschnięte włosy z pędzla, zacieki, zaschnięty, zatopiony np. w lakierze kurz i paskudne wykończenie wnętrza.

Błąd nr 5

Brak zabezpieczenia farby

Często po pomalowaniu mebla farbą jesteśmy tak zadowoleni z efektu i podekscytowani, chcemy jak najszybciej użytkować mebel, że zapominamy albo rezygnujemy z dalszych prac. Wg mnie nałożenie lakieru na farbę, która wg producenta tego nie wymaga na pewno nie zaszkodzi a z pewnością zwiększy trwałość naszej pracy. O konieczności zawoskowania mebla malowanego farbą kredową nawet nie wspominam bo to oczywistość.

Błąd nr 6

Brak polotu, sztampowość

Zastanawiałam się czy o tym wspominać ale uznałam, że trzeba. Pamiętaj, że stylizacja mebli to nie tylko malowanie na biało czy szaro a napis w sytu “sweet home” czy “love” nie wzbudzi takiego entuzjazmu mas jak 12 lat temu. Świat nie kończy się na stylu skandynawskim. Czy jesteś przekonany, że chcesz by Twoje mieszkanie było kopią 30% mieszkań ludzi w naszym kraju?

Popularne napisy we wnętrzach
Oryginalne napisy i grafiki we wnętrzach

Błąd nr 7

Niedostosowanie charakteru stylizacji do stylu mebla

Planując malowanie mebli trzeba wziąć pod uwagę ich styl. Nie wszystko można zrobić ze wszystkim. Są egzemplarze, które po pomalowaniu wyglądają groteskowo, po prostu tracą zarówno na estetyce jak i na wartości. Sposób malowania i dobry projekt mają ogromne znaczenie. Niby istnieje zasada “wolnoć Tomku w swoim domku” ale wyobraźcie sobie przeróbkę prostej, PRL-owskiej komody na wysokich nóżkach w styl shabby chic. Widziałam w sieci taką pomalowaną na biało z licznymi przetarciami i ten koszmar śni mi się po nocach. Ponadto stylizując mebel łatwo popaść w przesadę. Mogą Ci się podobać przecierki, wzory geometryczne, malowane skarpetki na nóżkach, napisy na frontach i designerskie gałki ale nie rób tego wszystkiego na jednym meblu!

Błąd nr 8

Malowanie mebli antycznych

Uważam, że antyki to kategoria mebli, których nigdy, przenigdy nie powinno się malować farbą kryjącą. Traktuję je jako spuściznę po naszych przodkach, która ma podlegać klasycznej konserwacji i renowacji by przetrwać jak najdłużej w niezmienionej formie. Poza tym jest mnóstwo typów mebli, które po malowaniu tracą na urodzie (np. intarsjowane albo te z inkrustacjami). Zastanów się, czy ten do którego zmierzasz właśnie z pędzlem do tej grupy się nie zalicza. 

Meble, których nie powinno się malować.

Mam nadzieję, że powyższe zestawienie popularnych błędów przy malowaniu mebli pomoże Ci samodzielnie stworzyć wyjątkową metamorfozę, z której będziesz zadowolony i będziesz cieszyć się nią jak najdłużej. A jeśli popełnisz błąd to nie warto się tym zrażać. Zdarza się najlepszym. Nawet mnie 🙂

1 thought on “Malowanie mebli – najczęstsze błędy”

  1. Wszystkie punkty przyjmuję z pokorą kompletnego laika, który niczego w życiu nie pomalował. Ale z punktem 8 zgadzam się całym sercem! Malowanie antyków to zbrodnia! Chyba, że mają kompletnie zniszczony fornir, którego nie da się uratować, a często bywa tak, że wartość renowacji wielokrotnie przekracza rynkową wartość mebla. Ale generalnie wolę niedoskonały stary fornir, który ma duszę, niż oklepaną stylizację pseudo “shabby chic”, od której już można dostać mdłości 😉

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *