Malowanie mebli z wikliny

Wiklina to piękny i zupełnie naturalny materiał, z którego robi się m. in. meble. O ile jest w miarę nowa i zadbana prezentuje się uroczo. Lata użytkowania, wilgoć i przede wszystkim słońce sprawiają, że wiklinowe meble nie wyglądają zbyt ciekawie. Szarzeją i robią się matowe.

Wiklinę czyści się dość trudno. Ciężko ją odkurzyć a czyszczenie za pomocą wilgotnej ściereczki przynosi więcej szkody niż pożytku. W internecie można znaleźć sporo porad w tym temacie. Niektórzy stosują ocet, sodę, wodę utlenioną a inni jeszcze cytrynę. W marketach dostać można nawet gotowy środek ale przeznaczony jest on raczej do konserwacji a nie do renowacji wikliny. Niestety metody te wg mnie są średnio skuteczne. Dla mnie najprostszym sposobem na przywrócenie pięknego wyglądu wyrobom wiklinowym jest jej malowanie.

W swojej “karierze” miałam już przyjemność malowania koszyków na grzyby, koszy na bieliznę, wiklinowych donic oraz kilku krzeseł i foteli. Niestety nie zawsze wpadłam na to by dokonane metamorfozy uwiecznić aparatem fotograficznym. Teraz staram się pamiętać o zdjęciach.

Dziś pokażę trzy ostatnio dokonane przeze mnie metamorfozy dotyczące malowanie wikliny.

Pierwsza z nich to fotelik dziecięcy:

Krzesło wiklinowe dziecięce - fotelik
Fotelik wiklinowy dla dziecka
Fotelik wiklinowy dla dziecka
Malowanie wikliny - jak pomalować meble wiklinowe?
Wiklinowe krzesełko dziecięce fioletowe - jak pomalować meble wiklinowe?
Wiklinowe krzesełko dziecięce fioletowe - jak pomalować meble wiklinowe?
Wiklinowe krzesełko dziecięce fioletowe - jak pomalować meble wiklinowe?

Druga to fotel bujany:

Fotel bujany z wikliny do renowacji
Odnawianie wiklinowych mebli - malowanie
Malowanie wiklinowego fotela bujanego
Szałwiowy fotel bujany malowany
Malowany szałwiowy fotel wiklinowy
Szałwiowy fotel bujany - malowany
Szałwiowy miętowy fotel bujany

Trzecia metamorfoza dotyczy tego samego fotela. Właścicielom zamarzył się inny, nieco bardziej żywy kolor mięty. Ten poprzedni wyszedł trochę zbyt szałwiowo. Jak dla mnie nie ma problemu:)

Miętowy fotel bujany malowany
Miętowy fotel bujany malowany
Malowanie fotela bujanego na miętowo

Jak widać, dzięki malowaniu wszystkie niedoskonałości wikliny znikają w mgnieniu oka. Mebelki wyglądają świeżo i schludnie. Jeśli wybierzemy dobrą jakościowo farbę, pomalowane meble spokojnie wytrzymają na dworze. Ponadto dobór koloru jest niczym nieograniczony. Z najpopularniejszego modelu szwedzkiej sieciówki można zrobić sobie zupełnie oryginalny egzemplarz. 

Meble miętowe malowane

1 thought on “Malowanie mebli z wikliny”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *