Meble PRL – wczoraj i dziś

Meble PRL – każdy je pamięta. Wiele z nich można jeszcze spotkać w domach naszych rodziców czy dziadków. Mamy z nimi wiele wspomnień. To nie tylko meblościanki na wysoki połysk ale także krzesła patyczaki i kultowe, wygodne fotele klubowe z podłokietnikami typu Chierowski. Pamiętacie półkotapczan czyli łóżko chowane w szafie? Wynalazek ten znajdował się w pokojach przynajmniej 10 osób z mojej klasy:) Cóż za praktyczność i oszczędność miejsca! Królowały rozwiązania funkcjonalne. W dużym pokoju prawie każdy obowiązkowo miał chyba rozkładaną wersalkę i ławę, która nie dość, że się powiększała to jeszcze podnosiła do góry. Na co dzień skromny stolik kawowy od święta stawał się stołem biesiadnym:) Stolik pod telewizor na wysokich nóżkach musiał być dość masywny by utrzymać ważący często kilkudziesięciokilogramowy odbiornik, na którym na szczęście tylko niektórzy kładli serwetkę:) Co za wspomnienia! 🙂

Meble te, mimo, że nigdy nie urzekały urokiem, bardzo miło wspominamy i coraz chętniej wstawiamy sobie do domów. Oczywiście po mniejszej lub większej stylizacji. Pomalowana szafka czy kredens z minionej epoki jak najbardziej wpisują się w dzisiejsze wnętrzarskie trendy. Fotel klubowy z nową tapicerką to mebel bardzo pożądany, co widać po cenach końcowych na aukcjach internetowych. Może sami macie takie w domach ?

Poniżej kilka przykładów na prl-owskie meble odmienione w Pracowni Alabarbara:

​1) bukowe krzesła PRL malowane na żywe kolory wyglądają świeżo i bardzo modnie

2) Naprawiony, pomalowany na turkusowo i celowo postarzony kwietnik to typowy przedstawiciel stylu vintage.

3) Odnowione, drewnane krzesło obrotowe z podłokietnikami wygląda jak mebel z katalogu ze skandynawskim wyposażeniem.

4) Taborety z nową, kwiatową tapicerką i malowanymi na biało stelażami pasować będą do nowoczesnej białej kuchni. Intensywne kolory siedzisk ożywią monotonne wnętrze.

5) Stara skrzynia z siedziskiem ze skaju po małym liftingu może zmienić się w pojemny schowek na zabawki.

6) Wysłużony stołek po metamorfozie może spokojnie stanąć w dzisiejszym przedpokoju. Po powrocie do domu z przyjemnością się na nim siada i zmienia obuwie. 

7) Szafki na wysokich nóżkach rodem z PRL w soczystych barwach lub z ciekawymi aplikacjami prezentują się zupełnie inaczej. Nikt nie przejdzie obok nich obojętnie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.