Meble w stylu zakopiańskim - stylizacja wnętrz po góralsku
Latem zgłosiła się do mnie klientka, która nabyła duży dom położony nad Dunajcem w okolicach Zakopanego. Teraz go remontuje i dostosowuje pod pensjonat z apartamentami na wynajem. Część domu zamierza jednak zostawić tylko “dla siebie” i swojej rodziny. Nie planuje tam na razie większych inwestycji ale chciałaby do istniejącego wystroju (takiego z boazerią na wszystkich ścianach i meblami sprzed co najmniej 20 lat) wprowadzić klimat zakopiański i unowocześnić całość. Od zawsze podobały się jej meble w stylu zakopiańskim i nowoczesne loftowe wnętrza. W oparciu o te dwa style miała powstać nowa aranżacja. Inwestorka chciała bym w pierwszej kolejności pomogła jej zaaranżować wnętrze dużego, wielofunkcyjnego pokoju i kuchni. Większość mebli i sprzętów już była na wyposażeniu ale nie wyróżniały się one niczym specjalnym i na pewno nie były ani w stylu loftowym ani w zakopiańskim. Właścicielka najpierw zleciła mi opracowanie planu zagospodarowania przestrzeni i stylizacji poszczególnych sprzętów a później przywiozła wskazane przeze mnie meble i rzeczy do stylizacji.
W dzisiejszym wpisie opowiem i pokażę jak poradziłam sobie z tematem góralskiej stylizacji. Zobaczycie jak przeistoczyłam zwykłe meble i przedmioty w meble w stylu zakopiańskim. Dowiecie się też na co zwrócić uwagę by taki styl zakopiański we wnętrzu osiągnąć. Czytajcie dalej…
Meble w stylu zakopiańskim - co w nich takiego niezwykłego?
Górska atmosfera Zakopanego niejednokrotnie zachwyca swoją autentycznością i niepowtarzalnym stylem. To miejsce, otoczone majestatycznymi Tatrami, znane jest nie tylko ze swojego uroku przyrodniczego, ale także kultury i sztuki regionalnej. Meble w stylu zakopiańskim stanowią integralną część tego dziedzictwa, przenosząc nas w magiczny świat tradycji i wygody.
Charakterystyczne Elementy Stylu Zakopiańskiego:
Drewno jako Główny Bohater: Meble zakopiańskie wyróżniają się głównie zastosowaniem solidnego drewna, które nierzadko pozostaje w naturalnym kolorze. Dębowe, sosnowe, jodłowe czy bukowe elementy podkreślają autentyczność i trwałość.
Ręczna Robota i Unikatowe Detale: Każdy mebel w stylu zakopiańskim to dzieło rzemieślnika. Ręczna praca nad detalami, rzeźbienia i zdobieniami sprawiają, że meble te stają się nie tylko funkcjonalnymi elementami wystroju, ale również sztuką użytkową.
Bogactwo Wzorów i Ornamentów: Charakterystyczne dla stylu zakopiańskiego są geometryczne wzory i roślinne ornamenty. Rzeźbione motywy kwiatowe, liściaste czy geometryczne zdobienia nadają meblom niepowtarzalny charakter, nawiązując do lokalnego folkloru.
Wygodne Siedziska i Tapicerka w Stylu Góralskim: Krzesła i fotele w stylu zakopiańskim często posiadają wygodne, tapicerowane siedziska utrzymane w tradycyjnych góralskich motywach, co dodaje im nie tylko funkcjonalności, ale także estetyki.
Zakopiański Klimat w Twoim Domu
Meble w stylu zakopiańskim doskonale wpisują się w każde wnętrze, dodając mu niepowtarzalnego charakteru i wyjątkowej atmosfery. Bez względu na to, czy mieszkasz w górach, czy też tęsknisz za górskim klimatem w mieście, meble zakopiańskie przyniosą do Twojego domu nutkę tradycji i regionalnego piękna. Jeśli z jakiegoś powodu (zapewne finansowego bo meble zakopiańskie są po prostu bardzo kosztowne) nie możesz pozwolić sobie na zakup orginalnych, drewnianych, ręcznie robionych mebli zawsze możesz przerobić meble, które już masz by stały się bardziej zakopiańskie. Taka stylizacja mebli w stylu góralskim to najprostsze do realizacji rozwiązanie. Stylizacja nie musi być dosłowna tylko raczej nawiązująca do stylu zakopiańskiego, trochę z przymrużeniem oka.
Stylizacja wnętrza w stylu góralskim
Po otrzymaniu od klientki zdjęć wnętrza domu nad Dunajcem stworzyłam kilka plansz, rysunki i zestawienia proponowanych dekoracji. Widzicie część z nich poniżej. Fotorealistyczne wizualizacje wnętrz nie były w tym przypadku potrzebne.








Dzięki takim planszom moja koncepcja stała się bardzo czytelna dla klientki. Wszystkie pomysły bardzo jej się spodobały a mix stylów rustykalnego, loftowego i zakopiańskiego szczególnie. Po zatwierdzeniu planu działań klientka przywiozła mi kilka mebli i dekoracji do przerobienia. Poniżej zobaczycie co udało mi się poddać metamorfozie.
Stylizacja mebli po góralsku
1. Stół góralski z krzesłami
Na pierwszy ogień pokażę Wam stół z krzesłami. Gdy do mnie trafił był zupełnie zwykłym, trochę wysłużonym sosnowym kompletem jadalnianym, pochodzącym chyba z sieciówki. Pomalowałam go. Nogi stołu na czarno a resztę na szałwiową zieleń w różnych odcieniach. Całość postarzyłam i dodałam czarne wzory z malowanej koronki, parzenice, wybrane nazwy szczytów tatrzańskich oraz fragmenty poezji J. Kasprowicza i K. Przerwy-Tetmajera. Może tak zazwyczaj nie wyglądają meble w stylu zakopiańskim i brzmi to trochę dziwnie ale wierzę, że po obejrzeniu poniższych zdjęć zrozumiecie mój zamysł:)








2. Barek na wino w stylu góralskim
Drugą rzeczą do przerobienia był drewniany barek na wino. Mam wrażenie, że mimo iż go postarzyłam i dorobiłam całkiem realistycznie wyglądającą rdzę to i tak odmłodniał:) Przedstawiam Wam barek na wino w stylu zakopiańskim a’la Alabarbara:)







3. Wieszak ścienny w stylu góralskim
Ponieważ w aranżowanym wnętrzu wszystkie ściany i sufit pokryte były drewnianą boazerią to nie chciałam dodawać już kolejnych dekoracji w kolorze drewna. Dlatego też dostarczony do mnie drewniany wieszak ścienny przemalowałam na szaro, dodałam zakopiański wzorek i stylizowane rdzawe kątowniki a same wieszaczki przemalowałam na czarno. Wyszło trochę loftowo a trochę góralsko czyli zgodnie z koncepcją.






4. Drogowskazy tatrzańskie - dekoracja ścienna
Planując różne dekoracje ścienne wymyśliłam, że na jednej ze ścian mogłyby wisieć drogowskazy tatrzańskie. Początkowo chciałam takie zakupić przez internet ale okazało się, że coś takiego w ogóle nie jest dostępne. W związku z tym zaproponowałam, że sama takie wykonam. Nie było to nic trudnego. Formatki wycięłam ze sklejki, pomalowałam i porobiłam odpowiednie napisy. Prosta i efektowana zakopiańska dekoracja gotowa!




5. Drewniana kapliczka góralska
Drewniana kapliczka z ręcznie rzeźbioną figurką to nieodłączny element stylu zakopiańskiego. Od początku wiedziałam, że warto jakąś kapliczkę w tym wnętrzu umieścić a klientce bardzo się ten pomysł spodobał. Nową, surową drewnianą kapliczkę udało mi się kupić online. Pomalowałam ją tak, by pasowała do aranżowanego pokoju. Po wstawieniu do niej figurki od lokalnego rzeźbiarza dekoracja wygląda bardzo ciekawie.





6. Zegar ścienny w stylu góralskim
Co prawda w moim “projekcie” zaplanowałam aby obok jednej z sof zawisły stare skrzypce ale klientka uznała, że w ich miejsce woli powiesić stary zegar, który udało jej się okazyjnie kupić na giełdzie staroci. Ja miałam tylko sprawić by nie wyglądał zbyt zwyczajnie no i nie był w kolorze drewna. Pomalowałam go więc na “loftowo”, dodałam jakieś mosiężne elementy 3D, na nich “zrobiłam” rdzę a bok zegara ozdobiłam kolejnym zakopiańskim wzorkiem. W środku, za szklanymi drzwiczkami nakleiłam starą tatrzańską mapę z górskimi szlakami. Wyszło dość nietuzinkowo, jak na zdjęciach poniżej.






Podsumowanie
Podsumowując, meble w stylu zakopiańskim to nie tylko elementy wyposażenia, ale także kawałek historii i tradycji wnoszący do naszych domów niezwykłą harmonię z naturą i kulturą Zakopanego. To propozycja dla tych, którzy pragną otoczyć się nie tylko funkcjonalnymi, ale także artystycznymi przedmiotami codziennego użytku, oddając hołd bogatej dziedzictwu polskiego rzemiosła i designu.
Zakopiańska sztuka ludowa jest inspiracją, z której uwielbiam czerpać i super, że mogłam świetnie się bawić realizując powyższe drobne projekty. Mam nadzieję, że mojej klientce i jej rodzinie będzie się miło przebywało we wnętrzach ozdobionych stylizowanymi przeze mnie przedmiotami. Wnętrza domu na Dunajcem będą zupełnie wyjątkowe dzięki spersonalizowanym dekoracjom.
Czytaj jeszcze...

Renowacja krzesła typu Thonet
Stare krzesło z pięknym zakopiańskim motywem na oparciu zyskało nowy blask. Jeśli chcesz wiedzieć jak poradziłam sobie z tematem kliknij przycisk poniżej.

Industrialna metamorfoza sosnowej komody
Zwykła, nieco pożółkła sosnowa komoda musiała być dostosowana do loftowego wnętrza. Zrobiłam, co mogłam by wpasowała się w nową przestrzeń. Przeczytajcie o moich zmaganiach z tym meblem.

Stylizacja śląskiego kredensu
Próbowaliście kiedyś odnowić śląski kredens tzw. byfyj? Ja owszem i to nie raz. Poniżej macie link do wpisu o kredensie, który często wspominam.

Dekoracyjna tabliczka z napisem na zamówienie
Obejrzyjcie galerię wykonanych przeze mnie tabliczek ze spersonalizowanym napisem. Chętnie wykonam dla Was na zamówienie kolejną. Jaki napis Was interesuje?