Metamorfoza biurka PRL – home staging cz. 1

Tak się chwalę na Facebooku tymi moimi metamorfozami, że w moim otoczeniu nie ma już chyba osoby, która nie wiedziałaby czym się zajmuję. Oczywiście to bardzo dobrze. Dzięki temu trafia do mnie sporo zleceń i propozycji. Nie każdemu jestem w stanie pomóc ale czasem mi się to udaje. Cieszę się niezmiernie, kiedy znajomi dają mi  kredyt zaufania i pozwalają na przeprowadzenie jakiejś szalonej metamorfozy wiedząc, że wcześniej nigdy z czymś podobnym nie miałam jeszcze do czynienia. To dzięki takim zleceniom nabieram doświadczenia i mogę pochwalić się ukończonymi przedsięwzięciami na blogu. Potem to procentuje zleceniami od zupełnie obcych ludzi. Ciekawe czy tym razem będzie podobnie…

Mój pierwszy home staging

Niedawno całkiem bliska mi osoba zaangażowała  mnie do pewnego projektu. Chodziło o przeprowadzenie tzw. home stagingu mieszkania na wynajem. Mieszkanie to niewielka kawalerka znajdująca się w sąsiedztwie łódzkiej ASP – idealne miejsce dla pary studentów.  Moim zadaniem miało być zaplanowanie i przeprowadzenie niezbędnych zmian w zdewastowanym przez poprzednich najemców lokalu tak by móc ponownie szybko i możliwie drogo wynająć go ponownie.

Projekt był dla mnie bardzo ciekawym wyzwaniem i na początku bardzo się nim podekscytowałam. Od razu zaczęłam sobie wszystko planować. Oczami wyobraźni widziałam jak pięknie można przeobrazić tę paskudną norę, jakim póki co, była ta kawalerka.  Potem inwestor sprowadził mnie jednak na ziemię. Okazało się, że ogranicza mnie dramatycznie niski budżet do wykorzystania na to przedsięwzięcie a do prac remontowych mają być zatrudnieni dwaj panowie – amatorzy i mogą pracować maksymalnie 3 dni. No tak. Mieszkanie na wynajem jest po to by na nim zarabiać a nie po to by w nie inwestować…

Znając realia finansowe nie byłam już tak podekscytowana. Mieszkanie było naprawdę w z łym stanie. Zrozumiałam, że stać nas na jedynie kosmetyczne zmiany, które jednak nie spowodują spektakularnej metamorfozy mieszkania. Ponieważ sprawa dotyczyła niewyobrażalnie zaniedbanej i brudnej nory, na którą właścieciel zamierzał przeznaczyć symboliczną kwotę zaczęłam myśleć o wycofaniu się z tego projektu. Pomyślałam, że to się nie może udać a nie chciałam podpisywać się pod z góry skazanym na niepowodzenie projektem. Sami zobaczcie jak wyglądał fragment przedpokoju:

Reszta mieszkania wcale nie wyglądała lepiej. 

Już miałam powiedzieć o tym mojemu zleceniodawcy ale jakoś nie przeszło mi to przez gardło. Nie lubię się tak po prostu poddawać. Uznałam, że ten jeden raz zrobię wszystko co w mojej mocy by uratować jakoś to mieszkanie. Podjęłam rękawicę. Niedługo opracuję o tym przedsięwzięciu osobny post. 

Kupiłam materiały potrzebne do przeprowadzenia remontu i panowie wzięli się do pracy a ja zaczęłam organizować nowe wyposażenie lokalu. 

Ponieważ chyba żaden z mebli zastanych w mieszkaniu nie nadawał się do dalszego użytku musiałam w jakiś niskobudżetowy sposób pozyskać nowe. Tutaj częściowo podparłam się ofertami mebli używanych na olx a częściowo skorzystałam z własnych zasobów (mam przecież u siebie cały magazynek różnych uzbieranych rupieci, które czekają na swoją metamorfozę). 

Tym sposobem dość niewielkim kosztem miałam do dyspozycji już jakąś bazę mebli, na której mogę pracować. Zależało mi na tym aby nie sprawiały one wrażenia zbieraniny różnych mebli, gdzie każdy pochodzi z innej bajki. Musiałam je odnowić i ujednolicić. Spośród wszystkich mebelków wybrałam też jeden egzemplarz, z którego postanowiłam zrobić tzw. gwiazdę otoczenia. Miał być mocno odjechany i wyróżniać się spośród reszty. Dziś właśnie o tym meblu zamierzam Wam opowiedzieć.

Chodziło o to biurko:

Renowacja starego biurka na wysoki połysk PRL
Biurko na wysoki połysk PRL
Jak odnowić biurko PRL?

Biurko dostałam kiedyś od pewnego znajomego strażaka, który organizował remont w swojej remizie. Wysłużone biurko doczekało się emerytury i zostało wymienione na jakiś bardziej nowoczesny sprzęt. Znajomy zanim zdecydował się spalić je w piecu zaproponował żebym je sobie wzięła i tak właśnie stało się moją własnością. Stało początkowo jakiś czas u mnie za garażem i czekało na swoją kolej do przeróbki.

Dziś postanowiłam zafundować mu wreszcie szaloną metamorfozę. 

Metalowa etykieta meblowa
Renowacja starego biurka z PRL

Po wstępnym czyszczeniu pomalowałam większą część biurka na granatowo a blat i drzwiczki na biało. Potem udekorowałam blat marokańskim wzorem. Motyw był dość skomplikowany a niewielki szablon miał mnóstwo zakamarków. Musiałam bardzo dokładnie odwzorowywać wzór prawie suchym pędzlem by wszystko dobrze się odbiło i nie powstały żadne zacieki. Wymagało to dużo cierpliwości.

Szablony malarskie - kafle marokańskie
Stosowanie szablonów malarskich do mebli
Blat ozdobiony wzorem płytek marokańskich

To samo zrobiłam z drzwiczkami.  Nóżki i nowe białe ceramiczne gałki pomalowałam na czerwono. 

Malowanie gałek meblowych farbą w spray'u

Wymontowałam zamki, polakierowałam całość 3 krotnie i na koniec zamocowałam nowe gałki. 

Oto efekt:

Biurko PRL malowane w marokańskie wzory
Meble PRL - malowanie
Biurko PRL malowane ręcznie w marokańskie wzory
Artystyczne malowanie mebli PRL - biurko
Blat biurka malowany

Ponieważ tył biurka też został ozdobiony niekoniecznie musi ono stać pod ścianą. Może być ustawione tyłem do pokoju.

Malowanie mebli na wysoki połysk
Biurko malowane
Odnowione biurko na wysokich nóżkach

Biurko wyszło bardzo oryginalnie. Przyciąga wzrok i jestem pewna, że będzie niekwestionowaną gwiazdą otoczenia. Reszta wyposażenia będzie stonowana, raczej szaro-biała. Na takim tle szalone, wzorzyste biurko jak najbardziej ma rację bytu.

Mój zleceniodawca widział już parę mebli, które szykuję mu do jego kawalerki i biurko zrobiło na nim ogromne wrażenie. Przyznał, że nie oczekiwał, że aż tak się przyłożę i tyle czasu poświęcę na zoraganizowanie wyposażenia.

Niedługo odnowione przeze mnie meble zostaną wstawione do odświeżonego mieszkania i wtedy na łamach bloga pochwalę się Wam efektami mojego pierwszego w życiu  home stagingu.   

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *