Metamorfoza starego fotela bujanego z rafią

Przed świętami dostałam zlecenie od Pani Eweliny, która skontaktowała się ze mną mailowo i uzgodniłyśmy wszystkie szczegóły wirtualnie. Polegało ono na odnowieniu starego fotela bujanego, którego zarówno siedzisko jak i oparcie wyplatane było rafią. Oczywiście jest to bardzo nietrwały materiał, który zawsze, prędzej czy później niszczy się (zwykle na siedzisku) i nie spełnia swej funkcji. Przerabiałam już wiele tego typu foteli i chyba tylko raz trafił się okaz z nienaruszoną rafią (pokazywałam go w poprzednim wpisie o prowansalskich meblach Pani Małgosi tutaj).

Egzemplarz Pani Eweliny wyglądał standardowo czyli tak:

Fotel bujany z rafią do renowacji

 

Fotel bujany do renowacji

Fotel bujany z rafią do renowacji

 

Czarny fotel bujany przed metamorfozą

Fotel bujany z rafią do renowacji

 

Zniszczona rafia na siedzisku fotela bujanego i powycierane podłokietniki

Drewno malowane czarną olejną farbą powycierało się w newralgicznych miejscach i wyglądało nieciekawie. Trzeba było je pomalować na nowo a moja klientka wybrała kolor turkusowy.

Przed malowaniem usunęłam rafię i przeszlifowałam trochę drewno by zwiększyć jego przyczepność. Potem zaczęłam już malować. Większość zakamarków potraktowałam pędzlem a gładkie powierzchnie, których było stosunkowo niewiele – wałkiem. Potrzebne były 3 warstwy farby.

Jak odnowić fotel bujany?

 

Malowanie fotela bujanego na kolor turkusowy

Potem zabrałam się za dorabianie nowego siedziska i oparcia. Ich kształt odwozorowałam najpierw na grubym kartonie a następnie przeniosłam je na sklejkę i płytę hdf.

Fotel bujany z rafią do renowacji

 

Dorabianie brakującego siedziska

Później wycięłam wyrysowane kształty wyrzynarką. Nie chcąc zniweczyć efektu przedświątecznych porządków w pracowni pracę tę wykonywałam na dworze przy minusowej temperaturze. Mimo, iż całe to wyrzynanie nie trwało zbyt długo to z zimna nie czułam rąk.

Dorabianie siedziska

 

Wycinanie elementów ze sklejki i płyty hdf wyrzynarką

Na szczęście ręka mi nie zadrżała i nie musiałam nic poprawiać. Czym prędzej zabrałam się więc za tapicerowanie wyciętych elementów już w ciepełku. Docięłam i nakleiłam gąbki, obiłam je owatą a potem przytakerowałam wierzchni materiał.

Prace tapicerskie

 

Materiały tapicerskie – pianka, klej i owata

Wybrana przez klientkę beżowo-szara tkanina obiciowa jest mi bardzo dobrze znana z innych projektów. Ładnie się prezentuje i co najważniejsze – dobrze układa.

Przed przymocowaniem siedziska i oparcia do stelaża nakleiłam na brzegach ozdobną białą tasiemkę z koronką. Tasiemka nie była konieczna gdyż wszystkie mocowania zszywek zrobiłam od wewnątrz i nie było czego ukrywać ale Pani Ewelina chciała tę koronkę i musiałam sprostać jej wymaganiom.   

Koronkowe tasiemki

 

Tasiemki do wykańczania brzegów tapicerowanych mebli

Nawiasem mówiąc długo szukałam takiej tasiemki by się do tego celu nadawała i nie była zbyt ażurowa (by nie prześwitywał spod niej klej). Robiłam próby klejenia na kilku wzorach aż udało mi się wybrać ten właściwy. Po zamocowaniu siedziska i oparcia na stelaż mogłam wreszcie uznać, że prace nad tym projektem zostały zakończone. Czas na sesję zdjęciową:) Spójrzcie poniżej:

Turkusowy fotel bujany po odnowieniu

 

Fotel bujany po metamorfozie

Turkusowy fotel bujany po odnowieniu

 

Fotel malowany na turkusowo

Turkusowy fotel bujany po odnowieniu

 

Koronkowa tasiemka ozdobna w fotelu bujanym.

Turkusowy fotel bujany po odnowieniu

 

Fotel bujany po renowacji

Turkusowy fotel bujany po odnowieniu

 

Fotel bujany po metamorfozie

Jeśli od dawna czytacie mojego bloga to możecie skojarzyć, że jakieś 2 lata temu odnowiłam już bardzo podobny fotel. Prawda jest taka, że Pani Ewelina zobaczyła tę metamorfozę w internecie i zapragnęła mieć taki, tylko w turkusie. Chyba mi się udało bo ten turkusowy wygląda jak brat bliźniak tego białego tylko nie jednojajowy…:)

Biały fotel bujany

 

Fotel bujany malowany na biało

Turkusowy fotel

 

Fotel bujany malowany na turkusowo

Co prawda Pani Ewelina nie widziała swojego fotela w nowym wydaniu na żywo tylko na zdjęciach ale jej przyjaciele, którzy dysponowali odpowiednio dużym autem i zgłosili się do mnie po jego odbór byli nim zachwyceni więc domniemam, że niedługo trafi on już w ręce właścicielki i będzie zadowolona. 

Czytaj jeszcze...

Jeśli interesują Cię metamorfozy foteli bujanych przeprowadzone w mojej pracowni to z pewnością zaciekawią Cię poniższe posty. Klikaj w zdjęcia: 

fotel bujany odnowiony na biegunach
Odnawianie fotela bujanego ze zniszczoną rafią
Odnawianie fotela bujanego
Fotel bujany w nieco bardziej męskim wydaniu
Fotel bujany shabby chic
Fotel bujany w wersji shabby chic z kwiatowym siedziskiem
Malowanie bambusowego fotela bujanego
Odnowiony malowany fotel
Jak odnowić stary fotel bujany?
Malowanie fotela bujanego
Malowany fotel bujany prowansalski

2 thoughts on “Metamorfoza starego fotela bujanego z rafią”

  1. Witam, a w jaki sposob zostalo zamontowane siedzisko i oparcie? Mam identyczny fotel po babci i musze go odrestaurowac.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *