Metamorfoza szafek Stuva z Ikea

Meble z Ikea bardzo często poddawane są różnym metamorfozom. Ludzie najpierw kupują tani, masowo produkowany produkt a potem kombinują jakby tu go udoskonalić, podrasować i zindywidualizować. Nie ma w tym nic złego. Tanie meble z sieciówek kupowane są często tymczasowo. Ludzie zakładają, że poużywają ich trochę a później się ich pozbędą na rzecz czegoś bardziej wyszukanego. Życie jednak często pokazuje, że rozwiązania tymczasowe bywają z różnych względów bardzo trwałe. Na metamorfozę tych ikeowskich mebli decydujemy się wtedy gdy opatrzyły nam się już dość mocno, nie mamy funduszy na ich zmianę albo chcemy po prostu zaszaleć. Czasem zwykła zmiana gałek, dokręcenie nóżek albo po prostu przemalowanie mogą zdziałać cuda.  Zyskujemy nowy i całkiem niepowtarzalny egzemplarz.

Pani Ewa to bardzo pozytywna osoba. Ma mnóstwo niekonwencjonalnych pomysłów, które od lat wykorzystuje urządzając swój dom. Zwróciła się do mnie w sprawie mebli swojego 9-letniego syna, Mikołaja. Kolorowe, dziecięce mebelki z serii Stuva z Ikea znudziły mu się już dawno. Przy okazji remontu pokoju zażyczył sobie ich metamorfozy. Wspólnie z jego mamą ustaliłyśmy, że wszystkie fronty szafek i niektóre półki zostaną oklejone gazetami.

Ikea STUVA szafki i komody

Pani Ewa chciała aby gazety wykorzystane do tego projektu nie były przypadkowe. Miały to być przeróżne, głównie obcojęzyczne tytuły z różnych stron świata. Aby zdobyć takie materiały, pani Ewa poprosiła wszystkich znajomych, którzy wybierali się w tym roku na zagraniczne wakacje o przywiezienie z nich jakiejś lokalnej prasy.  Znajomi i rodzina spisali się wspaniale. Dostarczyli gazety z wielu zakątków świata. Było ich parę kilogramów a w tym gazety chińskie, arabskie, irlandzkie, angielskie, holenderskie, francuskie, hiszpańskie, watykańskie i włoskie.

Fronty meblowe IKEA STUVA
Gazety obcojęzyczne

Oprócz frontów i półek Pani Ewa dostarczyła mi jeszcze szafkę pod umywalkę, która miała zostać przerobiona na szafkę pod tv do pokoju Mikołaja. Otwór w jej blacie miał zostać zakryty przez płytę wiórową dociętą na wymiar i tak samo jak reszta mebelków oklejony fragmentami gazet.  

Szafka pod umywalkę IKEA

Ponieważ wiele razy oklejałam już meble i inne przedmioty, zlecenie to nie stanowiło dla mnie żadnego problemu. W przypadku tego typu prac nie liczą się zresztą umiejętności ale chęci i cierpliwość. Z uwagi na to, że fronty miały dość intensywne kolory musiałam przemalować je najpierw na biało a później zaczęło się wielogodzinne wycinanie i oklejanie tak by żaden fragmencik nie został bez gazety. Gdy klej wysechł pokryłam wszystko z 10 razy lakierem.

Tak wyglądały fronty w momencie, gdy Pani Ewa przyjechała z synem po odbiór:

Fronty mebli IKEA oklejone gazetami
Fronty mebli gazetowe
Fronty mebli IKEA oklejone gazetami

A tak prezentowała się szafka łazienkowa przerobiona na szafkę rtv:

Meble z frontami oklejonymi gazetami
Szafka IKEA STUVA oklejona gazetami

Godzinę później otrzymałam mmsa od zadowolonej klientki z tymi zdjęciami obrazującymi zamontowane już fronty w pokoju Mikołaja. Jak widać stare, zielone nóżki w szafce zostały wymienione na kółka. Dzięki temu wyglądają znacznie “doroślej”.

Biurko oklejone gazetami
Szafka IKEA oklejona gazetami

Po takiej przemianie pokój zyskał nieco doroślejszy look a jego dumny właściciel lada dzień urządzi w nim huczne urodziny. Ja do tego czasu zamierzam ukończyć kolejne zlecenie dotyczące przemiany ikeowskich mebli. Tym razem regały Kallax zmienią się w stylowe szafki nocne. Oczywiście dokonaną metamorfozą pochwalę się tutaj na blogu. Zapraszam za kilka dni!Na zakończenie pochwalę się jeszcze innymi mebelkami, które okleiłam kiedyś gazetami:

Komódka oklejona gazetami
Blat oklejony gazetami
Oklejanie mebli gazetami

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.