Metamorfoza toaletki sosnowej

Jakiś czas temu na pewnym portalu ogłoszeniowym pojawiła się oferta sprzedaży takiej używanej toaletki.

Toaletka z frezowanym lustrem.
Toaletka sosnowa z frezowanym lustrem. Źródło: portal OLX.pl

Zdjęcie pochodzi z portalu OLX

Całość wyglądała dość zachęcająco dlatego Pani Kasia postanowiła ją kupić. Wydawało się, że mebelek idealnie będzie pasował do  jej sypialni.

Po zakupie okazało się jednak, że toaletka jest dużo bardziej zniszczona niż wynikało to ze zdjęcia w ogłoszeniu. Poza tym ciemny kolor wydawał się nowej właścicielce nieco przytłaczający. Po namyśle Pani Kasia postanowiła zlecić mi odnowienie i przy okazji przemalowanie dolnej części toaletki. Nadstawka z pięknym, fazowanym lustrem została u mojej klientki a reszta trafiła do mojej pracowni.

Tak wyglądała toaletka, gdy pierwszy raz zobaczyłam ją na żywo:

Stara sosnowa toaletka z trzema szufladkami
Renowacja sosnowej toaletki

Była zrobiona z mało szlachetnego drewna sosnowego. Kiedyś pomalowano ją brązową lakierobejcą. Kostrukcja lekko się chwiała. Pani Kasia zażyczyła sobie abym odnowiła jej blat a stelaż i szufladki przemalowała na biało. Nie był to żadnej antyk więc bez wahania zgodziłam się na takie rozwiązanie.

Renowacja blatu wiązała się z usunięciem starej powłoki lakierniczej i zabejcowaniem drewna na nowo. Kolor jaki wybrała Pani Kasia to złoty dąb bo tak też wybarwione ma szafki nocne, które jakiś czas temu dla niej wykonałam. Potem należało blat polakierować. Położyłam na niego 3 warstwy lakieru akrylowego. Całą konstrukcje mebla posklejałam.   

Usuwanie lakierobejcy z sosnowej toaletki
Usuwanie lakieru z sosnowych mebli

Malowanie stelaża było dość monotonne bo biała farba jak zwykle nie chciała kryć. Musiałam malować całość aż 7 razy. Dopiero potem, gdy uznałam, że nic już nie prześwituje dla utrwalenia pokryłam wszystko półmatowym lakierem.

Wreszcie mogę pochwalić się efektem końcowym:

Biała sosnowa toaletka z drewnianym blatem
Drewniana toaletka malowana na biało
Blat sosnowy bejcowany na złoty dąb - bejcowanie drewnianego blatu
Toaletka sosnowa po metamorfozie
Toaletka po renowacji malowana na biało

Metamorfoza  była niezbyt skomplikowana ale dość pracochłonna. Efekt jednak jest tego wart bo teraz mebel prezentuje się bez zarzutu. Zyskał drugie życie, wygląda lekko i świeżo, Bejcowany blat wygląda dużo bardziej elegancko niż poprzednia wersja z odpryskującą lakierobejcą.  

Biała toaletka z trzema szufladkami
Blat toaletki - odnawianie

  Pani Kasia wysłała mi zdjęcia swojej pięknej sypialni i pozwoliła je tu opublikować. Zobaczcie jak super prezentują się w niej zrobione przeze mnie szafki nocne i ta piękna toaletka! 

Fototapeta w kwiaty w sypialni
Toaletka w sypialni

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *