Metamorfozy mebli i wyposażenia wnętrz w stylu prowansalskim

O wykonanych przeze mnie licznych zleceniach dla Pani Małgorzaty i jej męża Marka miałam napisać już dawno ale jakoś się nie składało. Zrobię to wreszcie dziś ale temat za pewne nie będzie wyczerpany bo znając Panią Małgosię przywiezie mi niedługo kolejne mebelki do metamorfozy i będę musiała kontynuować ten wątek w innym wpisie na blogu. Prawda jest taka, że metamorfozy uzależniają i większość osób, która choć raz zdecydowała się na moje usługi wraca do mnie prędzej czy później z kolejnym zleceniem i ta para jest tego doskonałym przykładem:)

Muszę wspomnieć, że moi zleceniodawcy to bardzo życzliwi i ciepli ludzie. Od razu ich polubiłam. Niedawno zostali dziadkami i cieszą się ze swojej nowej roli oraz małego wnuka jak mało kto. Wspaniałomyślnie postanowili oddać synowi i jego powiększonej rodzince swój dom w Łodzi a sami wybudowali sobie drugi, malowniczo położony, gdzieś w Beskidach. W ten sposób realizują swoje marzenia o spokojnej jesieni życia blisko natury. Przy okazji mają możliwość zaaranżowania nowych wnętrz w ulubiony sposób.

Pani Małgosia od dawna wiedziała, że swój nowy dom chce urządzić w stylu prowansalskim. Klimaty francuskie są jej bardzo bliskie. Nie mogąc znaleźć prowansalskiego wyposażenia w sensownych cenach w sklepach postanowiła zlecić mi przerobienie swoich starych mebli i różnych innych elementów ze starego domu aby dopasować je do nowej koncepcji.

Metamorfozy mebli w stylu prowansalskim - francuskim

Jeszcze w lipcu pod mój pędzel dostała się zielonkawa sypialnia, w skład której wchodziły: łóżko, komoda, dwie szafki nocne, toaletka, dwa krzesła i fotel bujany. Dodatkowo pomalować miałam świerkowy składany stoliczek na taras. Niestety nie wszystkie odnawiane przedmioty udało mi sie sfotografować. Poniżej widać całą sypialnię w wersji przed i po oraz niektóre pojedyncze meble, które później zostały rozstawione w różnych pomieszczeniach uzupełniając prowansalskie lub klasyczne sprzęty.

Meble z sypialni przed malowaniem

Meble z sypialni przed malowaniem

Malowanie mebli do sypialni w stylu prowansalskim

Malowanie mebli z płyty farbami

Malowanie starego fotela bujanego z rafią

Malowany biały prowansalski fotel na biegunach

Malowanie fotela bujanego na biało

Krzesło tapicerowane malowane na niebiesko z przecierką

Fioletowe malowane krzesło z nową beżową tapicerką

Świerkowy składany stolik pomalowany z przecierką i francuskimi napisami

Napis Cafe Paris na blacie stolika

Malowanie mebli z efektem przecierki - postarzenia

Następnie moi zleceniodawcy zachęceni efektami moich przeróbek dowieźli mi jeszcze stare kuchenne szuflady, którym miałam zmienić funkcję i po metamorfozie stały się wolnostojącymi pojemnikami do przechowywania różności na kółkach.

Odnawianie i przerabianie starych szuflad.

Metamorfoza starych szuflad - stylizacja na styl prowansalski

Jak wykorzystać starą szufladę?

Potem do stylizacji dostałam ceramiczną amforę, paterę i dwie stare walizki, które zmieniłam nie do poznania dekorując techniką decoupage i nie żałując przy tym lawendowych motywów.       

Naczynie gliniane ceramiczne z pokrywką

Lawendowa amfora malowana i oklejana serwetką.

Gliniana patera przed malowaniem

Malowanie ceramiki

 


Walizki do stylizacji

Walizki i ceramika stylizowane farbami kredowymi

Prowansalskie dodatki - walizka

Walizka z motywem lawendy

Wnętrze walizki wyklejone tapetą

Lawendowa walizka stylizowana

Później dowieziono mi jeszcze świeżo zakupione na promocji w JYSK wielgachne lustro, którego rama poszła pod mój pędzel. Pani Małgosia dorzuciła jeszcze jakąś granatową ramę od obrazu bo miała już wizję co z nią później zrobi. Niestety tutaj zagapiłam się i nie zrobiłam żadnych zdjęć dokumentujących te prace. 

To nie koniec metamorfoz dla tych Państwa bo zainspirowani naszymi rozmowami o przerabianiu różnych elementów i zmienianiu ich pierwotnej funkcji podrzucili mi jeszcze któregoś pięknego dnia żaluzjowe drzwiczki od jakiejś szafki i ażurowe osłony na grzejnik. Po drobnych przeróbkach i przemalowaniu miały pełnić one rolę czegoś w rodzaju okiennic do lustra w sypialni nadając jej jeszcze bardziej francuskiego klimatu.

Ostatnim zleceniem dla tej pary było przemalowanie starego okrągłego stołu i trzech nowych krzeseł z JYSKa, które musiałam nawet sobie najpierw skręcić bo były oryginalnie rozczłonkowane. Poniżej widać jak prezentują się części jadalnianej przy kuchni.

Drewniany stół z rozkładanym blatem

Malowany okrągły stół

Stylizacja mebli i malowanie wyposażenia wnętrz

Niedrogie krzesła drewniane z sieciówki

Malowane i postarzane współczesne krzesła

Stylizacja stołu i krzeseł w stylu prowansalskim

Meble w stylu prowansalskim malowane

Wszystkie metamorfozy udały się zgodnie z planem a po każdej z nich odbierałam bardzo życzliwe podziękowania od Pani Małgorzaty, którą rozpływała się w zachwytach nad moimi przeróbkami. Oby więcej takich zadowolonych (i wiernych) klientów!

Podobają Ci się prowansalskie klimaty? Ciekawa jestem co powiesz, gdy zobaczysz metamorfozę tej komody. Kliknij w poniższe zdjęcie:

1 thought on “Metamorfozy mebli i wyposażenia wnętrz w stylu prowansalskim”

  1. Pingback: Kwietnik zrobiony ze starych szuflad - upcyklingowy projekt DIY

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *