Panele ażurowe 3d ze sklejki – jak wykorzystać do stylizacji mebli

Ozdabianie frontów meblowych
panelami ażurowymi 3d ze sklejki

Chciałam Wam dziś przedstawić ciekawy pomysł na ozdobienie frontów meblowych panelami ażurowymi 3d ze sklejki. Jeśli macie względnie gładkie meble z frontami bez żadnych wypukłości i chcielibyście je jakoś udekorować ten sposób może być strzałem w dziesiątkę. Koniecznie przeczytacie ten wpis. Pokażę w nim jak za pomocą paneli zamówionych na wymiar całkowicie zmieniłam wygląd zwykłych mebli dając im drugie życie.

Meble z gładkimi frontami przed metamorfozą

Bohaterkami dzisiejszej metamorfozy będą dwie zupełnie współczesne komody z gładkimi frontami otwierane bezuchwytowo, na tzw. click. Ich właścicielka zapragnęła zafundować im przemianę a mnie poprosiła o pomoc. Obejrzawszy zdjęcia wnętrza, w którym na co dzień stoją te meble zaproponowałam przemalowanie ich na szary beż oraz ozdobienie frontów za pomocą cienkich paneli 3d zrobionych ze sklejki. Dostałam zielone światło co do realizacji mojego pomysłu. Poniżej widzicie jak wyglądały komody przed metamorfozą:

Metamorfozy mebli z gładkimi frontami
Szafka komoda wenge przed metamorfozą

Stylizacja mebli z wykorzystaniem paneli ażurowych 3d

Pomierzyłam dokładnie fronty komód, wybrałam odpowiedni wzór paneli (z kilkudziesięciu dostępnych wzorów) i zamówiłam w sieci u sprawdzonego wykonawcy ich wycięcie na wymiar. Zanim mi je dostarczono odkręciłam fronty i wyjęłam szuflady z szafek. Przeszlifowałam powierzchnie mebli drobnym papierem ściernym, umyłam wszystko i odtłuściłam. Krawędzie zabezpieczyłam taśmą malarską. Pomalowałam korpusy i fronty bazowym kolorem. Tym samym, którym później malowałam jeszcze panele. Gdy kurier dostarczył wykonane na wymiar panele miałam już wszystko podszykowane. 

Malowanie i stylizacja mebli
Jak odmienić wygląd mebla?

Panele ze sklejki nakleiłam na pomalowane już fronty zwykłym klejem do drewna i obciążyłam równomiernie na czas schnięcia kleju. Później zabrałam się za żmudne malowanie paneli farbą kredową (równie dobrze, można było użyć innej, akrylowej). Robiłam to ręcznie, pędzelkiem i szybko pożałowałam, że nie mam pistoletu do malowania natryskowego. Taki sprzęt z pewnością ułatwił i przyspieszyłby prace. Paneli było aż 10. Ilość zakamarków do pokrycia była więc gigantyczna. Nie mogłam zostawić żadnego fragmentu niepomalowanego więc wpatrywałam się pod różnymi kątami w zagłębienia. W oczach troiły mi się te wszystkie zawijasy a przecież nie skończyłam na jednej warstwie farby. Dwie to absolutne minimum.. Do tego po skończeniu malowania farbą należało całość jeszcze polakierować i to znowu dwiema warstwami lakieru bezbarwnego. Dłubania w tych licznych zagłębieniach było jak widzicie co niemiara. Pozytywne jest jednak to, że w trakcie pracy zdołałam wysłuchać dwóch audiobookowych powieści, które jako tako umilały mi pracę. Jeśli kiedykolwiek będę robiła jeszcze tego typu projekt, na pewno zaopatrzę się w pistolet lakierniczy, który sam równomiernie będzie rozpylał farbę albo zaplanuję maksymalnie dwa małe panele:). Wam radzę zrobić podobnie. 

Malowanie i stylizacja mebli
Oklejanie frontów meblowych panelami ażurowymi ze sklejki 3d

Meble z frontami 3d

Gdy zamontowałam odmienione fronty do szafek wreszcie mogłam podziwiać efekty tej metamorfozy. Zobaczcie poniżej jak to wszystko wyszło:

Jak odmienić wygląd mebla?
Fronty oklejone panelami 3d
Szafka z naklejonymi frontami ażurowymi 3d
Fronty oklejone panelami 3d
Jak odmienić wygląd mebla?

Okazuje się, że panele 3d, czy to zrobione ze sklejki czy mdf, to świetny materiał do stylizacji mebli i dekorowania wnętrz. Najlepiej nadają się do odmienienia gładkich powierzchni. Ilość wzorów oferowanych przez wykonawców jest bardzo duża i każdy chyba znajdzie coś dla siebie. W niektórych sklepach dostępne są gotowe panele ażurowe dedykowane do popularnych mebli z sieciówek (np. z IKEA). Nawet nie trzeba znać wymiarów frontów swojego mebla. Wystarczy znać jego model. Niektóre oferowane panele są samoprzylepne więc jeszcze łatwiej się je aplikuje.  

Oczywiście panele ażurowe mają szersze zastosowanie. Można nimi dekorować nie tylko meble ale i lustra czy całe ściany, robić ażurowe przesłony wysłaniając część wnętrza (np. strefę sypialni) a także wykorzystywać jako maskownice, np. na grzejnik. Kiedyś w swojej karierze wykorzystałam taki wielki panel ażurowy w projekcie pokoju wielofunkcyjnego. Zgodnie z wolą inwestorki wydzieliłam nim łóżko od reszty pokoju.  O tej metamorfozie pisałam kiedyś pod tym linkiem.

Sami widzicie, że panele ażurowe 3d to świetny materiał do dekoracji i personalizowania wnętrz. 

Czytaj jeszcze...

Wizualizacja pokoju wielofunkcyjnego w bloku

Aranżacja pokoju wielofunkcyjnego w wykorzystaniem przesłony z panela ażurowego 3d

Jak urządzić pokój w bloku, w którym musi znaleźć się nierozkładane łóżko, oddzielna sofa, szafa, meblościanka z tv i strefa jadalniana? Zmierzyłam się kiedyś z takim tematem. Zobaczcie co wymyśliłam…

Kolorowe meble malowane w stylu śródziemnomorskim

Kolorowe malowane meble w stylu śródziemnomorskim

Zobaczcie aż 8 kolorowych, nietuzinkowych mebli, które wystylizowałam zgodnie ze stylem śródziemnomorskim. Do niektórych z nich wykorzystałam ażurowe panele 3d.  Musicie je obejrzeć!

Meble z przecierką malowane

Malowanie komody w stylu rustykalnym z przecierką - instrukcja

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się jak pomalować mebel z efektem postarzenia, tzw. przecierki to tutaj zostawiłam instrukcję krok po kroku. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *