Pokój młodzieżowy IKEA

Pokój młodzieżowy IKEA

Jakieś półtora roku temu zostałam zaangażowana do zaproponowania aranżacyjnych zmian w pokoju pewnego jedenastoletniego chłopca. Miałam stworzyć łatwy do wprowadzenia w życie projekt pokoju z wykorzystaniem mebli dostępnych od ręki, najlepiej z IKEA. Ponieważ uwielbiam projektowanie pokoi młodzieżowych a ikeowski asortyment nie jest mi obcy bardzo chętnie podjęłam się tego zlecenia. Po krótkim spotkaniu z mamą Wiktora, obejrzeniu i wymierzeniu jego dotychczasowego lokum przygotowałam wizualizacje i szereg wytycznych potrzebnych do realizacji projektu. Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda pokój młodzieżowy IKEA wg mojego pomysłu czytajcie dalej…

Pokój chłopca przed metamorfozą

Dotychczas pokój Wiktora był trochę nijaki i chłopiec niechętnie spędzał w nim czas. W pokoju królowały beżowe ale puste ściany i kolorowe niskie, dziecięce meble z IKEA, większość z serii STUVA. O ile seria ta dobrze sprawdza się dla młodszych, przedszkolnych dzieci to nie bardzo spełnia już oczekiwania i potrzeby tych starszych. Wiktorowi od dawna marzyły się zmiany. Potrzebne było m.in. porządne łóżko, szafa i koniecznie duże biurko z gamingowym fotelem. Mama chłopca stwierdziła, że wszystkie meble są właściwie do wymiany więc mogłam poszaleć z zaproponowaniem nowych. 

Pomysł na pokój nastolatka

Stworzyłam nowy układ funkcjonalny, który widać na rzucie poniżej. Uznałam, że korzystniej będzie postawić łóżko dalej od drzwi a nad nim zrobić wiszącą zabudowę. Jeśli chodzi o styl nowego wnętrza to dowiedziałam się wcześniej, że Wiktor lubi grać w gry typu NERF i strzelanie z broni z piankową amunicją nie jest mu obojętne. Postanowiłam wykorzystać ten fakt i zrobić z tego motyw przewodni pokoju.  Przyznaję, że zainspirowałam się nieco kolorystką najbardziej popularnych wyrzutni strzałek. Uznałam, że połączenie granatu z odrobiną soczystej pomarańczy na pewno się chłopcu spodoba. Te dwa mocne kolory dobrze łączą się z szarością. To ona miała przeważać i stanowić tło dla całej reszty. 

Rzut pokoju nastolatka
Kolory w pokoju chłopca

Zaproponowałam by wypukłą, dekoracyjną ściankę pomalować na granatowo a na jej powierzchni nakleić naklejkę i litery 3D ze styroduru w kolorze pomarańczowym. Największe wrażenie miała jednak robić długa ściana z biurkiem i telewizorem. Chciałam okleić ją czarno-białą fototapetą z motywem komandosa gotowym do strzału.  Pomyślałam, że taki widok musi robić wrażenie! 

Młodzieżowy pokój IKEA

 

Zgodnie z wolą mamy Wiktora wszystkie meble z projektu pochodzą z jednego sklepu (oczywiście IKEA) i zazwyczaj są dostępne od zaraz. Wykorzystałam tu leżankę HEMNES, szafę PAX z lustrzanymi frontami, biurko zrobione z blatu LAGKAPTEN  z komodami ALEX oraz wiszące szafki i półki EKET. Uznałam, że warto zainwestować też w nową lampę sufitową NYMÅNE, dodatkowe oświetlenie nadszafkowe YTBERG oraz podszafkową listwę LED. Jestem zdania, że takie dodatkowe punkty oświetleniowe tworzą fajny klimat i pozwalają tworzyć dopasowane do danej sytuacji przytulniejsze scenariusze. Jako zamiennik dla dotychczasowego siedziska zaproponowałam designerski fotel w kształcie dłoni. Pochodził on, co prawda, z innego sklepu ale stwierdziłam, że ta, troszkę ekstrawagancka propozycja jest warta rozważenia. Na koniec wybrałam parę tekstyliów i dodatków, żeby młody człowiek czuł się u siebie jeszcze lepiej. 

młodzieżowe meble IKEA
Dodatki do pokoju młodzieżowego
Pomysł na pokój chłopca w stylu nerf

Mój pomysł na młodzieżowy pokój IKEA w stylu NERF przedstawiają poniższe wizualizacje:

Projektowanie i wizualizacja wnętrz. Pokój nastolatka.
Pokój nastolatka w stylu militarnym
Projekt pokoju nastolatka fana gier
Fototapeta w stylu militarnym do pokoju chłopca.
Projektowanie i wizualizacja wnętrz. Pokój nastolatka.
Fototapeta do pokoju chłopca pokój gamingowy

Pokój chłopca po metamorfozie

Moje propozycje bardzo spodobały się Wiktorowi i jego mamie. Remont nastąpił natychmiast i był ekspresowy. Większość pomysłów bardzo szybko została wcielona w życie. Zdjęcia “po” metamorfozie dostałam jednak zupełnie niedawno. Przypomniały mi one, że nie pochwaliłam się na blogu tym projetem. Pomyślałam, że warto go jednak teraz opisać. Poniżej wklejam więc zdjęcia zrobione przez mamę Wiktora. Widać na nich, że inwestorzy ostatecznie zdecydowali się na nieco inną tapetę niż była w projekcie. Domniemam, że albo snajper z wycelowaną bronią przyprawiał ich o zawał serca albo wybrali nieco bardziej klasyczną tapetę żeby za szybko nie znudziła się nastolatkowi i powisiała nieco dłużej. Wiadomo przecież, że młodym dość często zmieniają się gusta a niektóre rozwiązania ciężko zmieniać co kilka tygodni. Jako mama dwóch nastolatek świetnie to rozumiem. Jak widać poniżej pokój z tapetą imitującą beton też wygląda całkiem dobrze…

Dekoracje do pokoju chłopca
Aranżacja pokoju młodzieżowego z meblami IKEA
Pokój młodzieżowy z meblami IKEA
Meble IKEA w pokoju chłopca
Pokój młodzieżowy z meblami IKEA

Czytaj jeszcze...

Pokój w stylu militarnym dla chłopca nastolatka

Militarny pokój nastolatka

Widzieliście projekt pokoju Antka? Chłopak uwielbia grać w strzelanki i nie dość, że zaplanowałam mu snipera na ścianie w wersji makro to jeszcze dorzuciłam czarny sufit. Jest moc! 

Pokój nastolatka - jak urządzić?

Pokój nastolatka - fana deskorolki

Optyczne powiększenie małego pokoju, kontrola bałaganu i minimalizacja powierzchni, na której osadza się kurz  to trzy główne problemy, które miałam rozwiązać projektując pokój nastolatka – fana deskorolki. Zobaczcie jak poradziłam sobie z tematem!

Pozioma drabinka na suficie w pokoju nastolatka

Pokój nastolatka na poddaszu

Zobaczcie też pokój nastolatka na poddaszu ze skośnym sufitem. Kuba ćwiczy crossfit i potrzebuje miejsca na wygibasy. Wzięłam jego potrzeby pod uwagę i zaproponowałam coś, co od razu mu się spodobało. 

2 thoughts on “Pokój młodzieżowy IKEA”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *