Pokój rodzeństwa różnej płci
Maja to siedmiolatka, która od września idzie do szkoły a jej brat – Krzyś skończył dopiero 2 lata. Ich rodzice zatrudnili mnie do zaaranżowania im wspólnego pokoju. Zważywszy na sporą różnicę wieku i różną płeć nie było to łatwe zadanie. Jak to zwykle w takiej sytuacji bywa, przed rozpoczęciem pracy wypytałam rodzinkę o charaktery dzieci i o różne niuanse z ich życia żeby wziąć je pod uwagę przy projektowaniu wnętrza. Okazało się, że dzieci często bawią się wspólnie i nie potrzebują wydzielania osobistych stref. Marzą za to o piętrowym łóżku. Rodzice wspomnieli między innymi, że potrzebne jest jeszcze jedno miejsce do sporadycznego spania dla trzeciej osoby. Dowiedziałam się też, że Maja nie ma typowo dziewczęcych zainteresowań. Nie przepada za różem i nie bawi się za często lalkami. Uwielbia natomiast Harrego Pottera i rysowanie. Ma też swoich idoli z YouTube. Krzyś, który lubi m. in. klocki ma mnóstwo zabawek wymagających przechowywania w koszach. Musiałam wziąć to pod uwagę by stworzyć wspólny pokój rodzeństwa na najbliższe 5 lat. Poniżej zobaczycie jak poradziłam sobie z tematem urządzenia pokoju dzieci różnych płci ze sporą różnicą wieku.

Układ pokoju
Pokój ma około 15 metrów kwadratowych i kształt prostokąta. Sufit wisi na standardowej wysokości 260 cm.



Aranżacja pokoju rodzeństwa
W centralnej części zaplanowałam biurko dla Mai i niskie regały z koszami do przechowywania zabawek, na blacie których dzieci będą mogły, np. układać klocki.




Zgodnie z wolą inwestorów łóżko będzie piętrowe z dodatkowym trzecim miejscem do spania. Nad każdym z łóżek zawisną tapicerowane panele ścienne w dwóch odcieniach turkusu, nocne lampki i półki na drobiazgi. Dodatkowo Maja będzie miała pod sufitem zamykane szafki.







Obok łóżka stanie pojemna szafa z lustrzanymi frontami co optycznie powiększy pokój.


W pokoju rodzeństwa będzie naprawdę sporo miejsca do przechowywania. Oprócz szafy staną tu aż trzy komody z szufladami a pod sufitem, nad telewizorem, zawisną dodatkowe zamykane szafki na rzadko używane rzeczy. Duży, otwarty regał będzie idealny na książki i większe zabawki.


Na ścianie z drzwiami zawiśnie wielka tablica kredowa o właściwościach magnetycznych. Będzie to miejsce na różne artystyczne szaleństwa.




W pokoju dzieci łatwo będzie przeprowadzić małe zmiany. Jeśli zajdzie taka potrzeba jeden z niskich regałów zostanie podmieniony na niskie biurko. Wtedy dzieci będą mogły uczyć się skierowane do siebie twarzami. Gdyby potrzebny był wolny środek pokoju biurka będzie można tymczasowo ustawić pod oknem.


Ta prosta aranżacja z wykorzystaniem gotowych mebli, które częściowo znajdowały się na wyposażeniu domu Mai i Krzysia bardzo przypadła do gustu ich rodzicom. Niedługo projekt zostanie zrealizowany i rodzeństwo będzie mogło cieszyć się pokojem zaprojektowanym na swoją miarę.