Pozioma drabinka, przeplotnia na plac zabaw- najlepszy prezent na dzień dziecka DIY

Pozioma drabinka na plac zabaw - najlepszy prezent na Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka przygotowałam nietypowy jak na mnie wpis. Nie dotyczy on urządzania wnętrz tylko ogrodu. Pokażę Wam jak dwa lata temu  w naszym małym ogródku zrobiliśmy dzieciom bardzo funkcjonalny mini plac zabaw, który cały czas jest w użyciu i przyciąga dzieci jak magnes. Chodzi o poziomą drabinkę – przeplotnię zrobioną ze stali, którą można wykorzystywać na wiele sposobów i nigdy się nie nudzi. Stosunkowo łatwo ją zrobić samemu (jeśli ktoś umie spawać) i nie zajmuje w ogrodzie wiele miejsca. Taka pozioma drabinka na plac zabaw to idealna kompaktowa siłownia zewnętrzna na wiele lat. Jeśli planujecie coś podobnego dla swoich dzieci zapraszam do lektury.  

Plac zabaw dla aktywnych

pozioma drabinka przeplotnia w ogrodzie dla dzieci projekt wymiary
Mój prosty projekt drabinki. Przeplotnia na plac zabaw. Street workout dla dzieci.

Długo myślałam nad placem zabaw dla dzieci do naszego ogródka. Te gotowe do kupienia z uroczymi domkami i bezpiecznymi huśtawkami wydawały mi się ładne, ale strasznie drogie i niekoniecznie interesujące dla moich dzieci. Zajmowały też mnóstwo miejsca a my nie chcieliśmy tyle poświęcić na plac zabaw.  Ponadto znając moje dzieci obawiałam się, że wszystkie atrakcje szybko im się znudzą i plac zabaw będzie jedynie stał, marniał w oczach i wymagał ciągłej konserwacji co będzie oczywiście na mojej głowie. 

Muszę wyjaśnić jeszcze, że moje dzieci są specyficzne. Bardzo aktywne, ruchliwe i raczej sprawne fizycznie. Zwykle wykorzystują urządzenia na placach zabaw w nieco alternatywny sposób. Jeśli jest jakiś domek to na pewno wejdą na jego dach. Jeśli jest zjeżdżalnia, na pewno będą wchodzić na nią w nieprzepisowy sposób a potem zjeżdżać głową w dół i najlepiej tyłem. Nic sobie przy tym nie zrobią ale będą wzbudzać powszechny niepokój. Choć to dziewczynki to uwielbiają się wspinać, podciągać, robić fikołki i różne akrobacje. Gdy są u dziadków, którzy mieszkają na blokowym osiedlu, zawsze okupują trzepak i królują jeśli chodzi o akrobacje.  Postronni obserwatorzy są trochę przerażani ale ja już się przyzwyczaiłam. Dziewczyny są pełne energii i mimo, że po szkole chodzą na zajęcia gdzie mogą się wyżyć pod kątem sportowym to po powrocie do domu i tak pulsuje w nich ogromna energia. Ich ulubioną zabawą jest naśladowanie programu Ninja Warrior. Biorąc to wszystko pod uwagę uznałam, że muszę im sprawić plac zabaw na miarę ich potrzeb. Założenie było takie, że ma być jak najmniejszy i niedrogi. Nie musi być  piękny. W swej prostocie podobny do trzepaka ale dający jeszcze więcej możliwości. Jedyny placyk jaki mogliśmy poświęcić znajdował się pod dużym drzewem (które dziewczynki już dawno zaanektowały na swoją bazę do huśtania i wspinania).  Rosły tam trzy stare tuje, których bez żalu mogłam się pozbyć by zrobić na plac zabaw trochę miejsca. 

Powyżej widać co wymyśliłam. Zgodnie z projektem miała to być prosta, pozioma drabinka na plac zabaw, przeplotnia z  ośmioma poziomymi drążkami na wysokości 200 cm i jednym na wysokości 100 cm do robienia m.in. fikołków. Taki street workout dla dzieci (siłownia zewnętrzna). Konstrukcja miała zostać wykonana z rurek stalowych i wkopana w ziemię na głębokość 50 cm. Z narysowanym projektem udaliśmy się do osiedlowego spawacza, który wycenił pracę na bodajże 150 zł. Za niecałe 200 zł zakupiliśmy stalowe rurki o przekątnej 3/4 i 1/2 cala i dwa dni później mieliśmy już pięknie wyspawaną konstrukcję u siebie. Teraz musieliśmy ją odpowiednio dobrze zamontować w podłożu, żeby była stabilna.

Montaż drabinki w gruncie

Przygotowaliśmy plac (usunęliśmy tuje) i wykopaliśmy dwa głębokie na ponad pół metra rowki do zakotwienia naszej drabinki. Po jej wypoziomowaniu zasypaliśmy “nóżki” gruzem i zalaliśmy fundamenty cementem. 

pozioma drabinka przeplotnia w ogrodzie dla dzieci
cementowanie placu zabaw
jak zakotwić plac zabaw w gruncie
betonowanie placu zabaw

Potem zostawiliśmy tak wszystko na kilka dni żeby beton dobrze wysechł. W międzyczasie usunęłam tymczasowo zamontowane przez spawacza kątowniki, wyszorowałam i umyłam rurki a następnie pomalowałam drabinkę dobrą farbą do metalu zabezpieczającą przed korozją. Postanowiłam się trochę zabawić i każdą z poziomych drabinek pomalowałam na nieco inny odcień niebieskiego. Później zasypaliśmy otwory ziemią. Nasze dziewczyny nie mogły się doczekać aż będą mogły korzystać z przeplotni. 

malowanie placu zabaw
plac zabaw dla aktywnych dzieci jak zrobić

Najlepszy prezent na Dzień Dziecka ever!

Uroczyste otwarcie naszego placu zabaw nastąpiło dokładnie 1 czerwca 2020 r. Pozioma drabinka na plac zabaw okazała się strzałem w dziesiątkę. Od razu przypadła dzieciom do gustu. Jej poziom był na tyle wysoki by stanowić dla nich wyzwanie. Uwierzcie mi, nie każde dziecko od razu na nią wejdzie. Konstrukcja okazała się bardzo stabilna i bezpieczna. Nawet kilkoro dzieci na drabince jednocześnie nie jest w stanie jej poruszyć. Drzewo znajdujące się w pobliżu przeplotni jest jakby kontynuacją przeszkody i stanowi integralną część strefy zabaw co dzieci ciągle wykorzystują. Z drzewa można zejść na drabinkę i z drabinki można przejść na drzewo nie dotykając ziemi. Układ idealny do zabawy w “ziemia parzy” 🙂    

pozioma drabinka przeplotnia w ogrodzie dla dzieci
przeplotnia zewnętrzna do ogrodu dla dzieci
pozioma drabinka przeplotnia w ogrodzie dla dzieci
najlepszy prezent na dzień dziecka dla aktywnych
pozioma drabinka przeplotnia w ogrodzie dla dzieci
najlepszy prezent na dzień dziecka dla aktywnych dzieci
Przeplotnia w ogrodzie dla aktywnych dzieci
plac zabaw dla aktywnych dzieci
plac zabaw dla aktywnych dzieci
Jak zrobić plac zabaw dla aktywnych dzieci

Wiem, że nasz plac zabaw wygląda dość niepozornie. Przy pięknych domkach z Instagrama wizualnie przegrywa ale jeśli chodzi o funkcjonalność to taka pozioma drabinka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. To świetna siłownia zewnętrzna. W sezonie dzieciaki z niej prawie w ogóle nie schodzą. Wiecznie się gimnastykują. Robią jakieś zawody. Podwieszają tam różne  hamaki i bocianie gniazda. Czasem na górę zakładają koce i bawią się pod spodem w namiot. Zapraszają gości z sąsiedztwa i tam właśnie toczy się życie towarzyskie. Trochę jak 30 lat temu u mnie na trzepaku przed blokiem… I o to chodziło! 

Cieszy mnie też to, że inwestycja w plac zabaw była dość niewielka. Nasze koszty w porównaniu do kosztów zakupu gotowej, podobnej poziomej drabinki z Allegro były co najmniej trzykrotnie niższe. 

Zdaję sobie sprawę, że konstrukcja drabinki jest dość wysoka. Nie wszystkie obce dzieci mają odwagę  i umiejętności by się na nią wspinać. Tylko takie ninja jak moje:) Idealnie by było gdyby podłoże pod naszym placem zabaw było wyłożone bezpiecznymi gumami ale póki co rozłożyliśmy jedynie w tym miejscu sztuczną trawę. Co prawda nie zmiękcza ona w żaden sposób podłoża ale przynajmniej chroni przed brudem. Plac jest w ciągłym użytku, trawa nie ma szansy tutaj wyrosnąć. Wydeptana w tym miejscu ziemia wcześniej bardzo się kurzyła i ciągle musiałam prać dzieciom buty (nie mówiąc o skarpetach, które musiałam wyrzucać). Dzięki sztucznej trawie nie mam tego problemu a i liście z orzecha też łatwiej się grabi.  Wszystko przemyślane i przetestowane;) Dla aktywnych dzieciaków jak znalazł! 

drabinka pozioma przeplotnia plac zabaw dla aktywnych dzieci
Pozioma drabinka siłownia zewnętrzna
drabinka pozioma na plac zabaw
drabinka pozioma na plac zabaw

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *