Regały zrobione z prawdziwej łódki

Regały zrobione z łódki - meble marynistyczne DIY

Dziś zaprezentuję Wam coś wyjątkowego – niezwykły projekt, z którego jestem szczególnie dumna. Jeśli śledzicie moje konta w mediach społecznościowych to z pewnością wiecie, że od kilku miesięcy biorę udział w ciekawej zawodowej przygodzie jaką jest projektowanie domu nad jeziorem. Dom jest już w ostatniej fazie budowy , można powiedzieć, że na ukończeniu. Niedługo będzie to urocze miejsce na sezonowy wynajem dla ludzi lubiących oderwać się od codzienności i ceniących nietuzinkowy wystrój.  Razem z inwestorami chcemy osiągnąć efekt WOW. Oprócz planowania aranżacji domu zaangażowałam się w wyszukiwanie i stylizację wyposażenia, tak by wnętrza domu wyszły niepowtarzalnie i bardzo klimatycznie.  Jednym z kluczowych elementów wystroju będą stojące regały zrobione łódki. Jeśli lubicie marynistyczne meble i zainteresował Was ten temat czytajcie dalej…

Łódka przed metamorfozą

Stojące regały zrobione z łódki to meble, które wykonałam sama z powierzonego przez klientów materiału jakim była stara, drewniana łódź. Autentyczna łódka, z której zrobione miały być dwa meble z półkami była długa na ponad 5 i pół meta. Gdy do mnie przyjechała trochę przeraził mnie jej rozmiar. Nie bardzo miałam jak ją przechowywać więc natychmiast zabrałam się za jej rozczłonkowanie. Potrzebowałam dwa regały : jeden większy do strefy jadalni a drugi mniejszy, który zmieści się pod schody. Odcięłam zatem dwa końce potrzebne mi do zrobienia regałów a środek o długości około 2 metrów zostawiłam do późniejszego wykorzystania. 

Stara drewniana łódka do przerobienia na meble
długa łódka drewniana
stara drewniana łódka

Jak zrobić meble z łódki?

marynistyczne meble regały zrobione z łodzi
regał łodzi drewnianej
regały z łódki jak zrobić
co zrobić ze starej łodzi

Po przecięciu łódki na dwie części należało je dokładnie wyszlifować po to by usunąć możliwie jak najwięcej tłustego środka, którym wcześniej drewno było impregnowane. Działałam w taki sposób by podkreślić naturalnie powstałe w drewnie zagłębienia. Do tego celu użyłam specjalnej drucianej szczotki choć pewnie lepsza byłaby nakładka na szlifierkę z ostrymi drucianymi włosami. Może następnym razem w nią zainwestuję. W każdym razie moją prymitywną metodą i tak udało mi się znacznie oczyścić drewno.  Efekt drift wood został podkreślony. Sami zobaczcie:

Przecięta łódka regał mebel z łódki
Marynistyczne meble drewniane
Pogłębianie słojów drewna
Dno łódki drewno drift wood

Gdy drewno łódki było jako tako oczyszczone powycinałam z desek nowe półki. Starałam się uwzględnić właściwy stopień krzywizny by idealnie pasowały do zakrzywionych korpusów oraz nadać im kształt fali.  Dorobiłam też drewniane wsporniki do półek. Potem zabarwiłam wszystko ciemną, hebanową bejcą. Następnie zdecydowałam, że niektóre elementy pomaluję farbami. Użyłam wielu odcieni błękitów i beż a na koniec oczywiście nałożyłam bezbarwny lakier. Deski z drzwiczek w większym regale odjęłam, zamieniłam miejscami i przybiłam ponownie. Dzięki temu teraz drzwiczki otwierają się znacznie szarzej niż wcześniej i jest większy dostęp do szafki. 

Bejcowanie drewna
Bejcowanie drewna
Tekstura drift wood
Przeróbka łodzi żeglarskiej

Marynistyczne meble gotowe!

Ostateczny efekt i marynistyczne meble DIY – regały zrobione z łódki można podziwiać na zdjęciach poniżej. Nie mogę się doczekać, żeby je zobaczyć w docelowym miejscu. 

Marynistyczne dekoracje meble zrobione z łódki
Drift wood drewno wyciagnięte z wody
Marynistyczne klimaty Meble zrobione z łódki
drift wood półka z drewna
Regał z łódki stojący zrobiony samemu
Regał stojacy zrobiony z prawdziwej łódzki
Regały z łódki DIY
meble z łódki regały marynistyczne
regał stojący zrobiony z łódki

Regały z łódki, które pokazałam wymagały sporo pracy ale zdecydowanie było warto. Powstały unikatowe marynistyczne meble, które stworzą pożądany klimat godny domku nad jeziorem. Są ciężkie i masywne. Totalnie autentyczne bo zrobione z prawdziwej, drewnianej łodzi. Zupełnie inne niż gotowe, dostępne w sklepach z żeglarskimi dekoracjami. Takie wgłębienia w drewnie powstałe przez wieloletni kontakt z wodą są nie do podrobienia! Starałam się je podkreślić. Zostawiłam dużą część drewna nietkniętego farbą a resztę spersonalizowałam, tak jak życzyli sobie inwestorzy. Dodałam napisy i żeglarskie aplikacje. Kolory użyte w tym projekcie przywodzą na myśl wodę i jeszcze bardziej podkreślają marynistyczny charakter wnętrza.  Wszystko wyszło tak, jak zaplanowałam! Wspomnę jeszcze, że w docelowym miejscu “moje” regały z łódki będą przymocowane do ścian by nikt nie zdołał ich przewrócić wiec o bezpieczeństwie też pomyśleliśmy. Mam nadzieję, że goście odwiedzający Zatokę Tataraku to docenią. Dajcie znać w komentarzu co myślicie o takich meblach!

Jeśli marzą Wam się marynistyczne meble i chcielibyście zrobić je samemu uważnie śledźcie moje kanały na FB i IG. Prezentuję tam sporo inspiracji. Nie tylko na meble zrobione z łódki:)

2 thoughts on “Regały zrobione z prawdziwej łódki”

  1. Kulbatzki Werner

    Hello,
    we are german, live in poland and are looking for an old boat out of wood. Do you offer those boats or do you know were ee can find an old one?
    Thanks for an answer

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *