Renowacja maszyny do szycia Singer

Renowacja maszyny do szycia Singer

Niedawno trafiło mi się zlecenie przywrócenia pewnego pięknego starocia do życia. Chodziło o renowację kultowej starej maszyny do szycia Singer.  Chętnie opowiem Wam trochę więcej o tym projekcie. 

Moi klienci: Pan Edward i jego żona z Kalisza przepięknie urządzili swój dom. Przypomina on dawny folwark szlachecki . Dworkowy styl uzupełniają tam czerwona cegła i mnóstwo sentymentalnych gadżetów. Ich kolekcja stale się powiększa a eksponowana jest zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Wiem, bo widziałam na zdjęciach i opowiadał mi o tym właściciel. Pan Edward ma bardzo miłe wspomnienia z dzieciństwa związane z maszyną Singer ponieważ wiele lat temu była taka na wyposażeniu jego rodzinnego domu. Na maszynie szyła zazwyczaj mama. Niestety oryginał nie przetrwał ale mój klient zapragnął mieć u siebie podobny. Wyszukał właściwy egzemplarz, zakupił i przywiózł do mnie, do pracowni w Zgierzu. Poprosił o doprowadzenie Singera do nieco lepszego stanu bo wymagała remontu i odświeżenia.

Maszyna Singer przed renowacją

Tak wyglądała maszyna zanim się nią zajęłam:

Renowacja maszyny tak naprawdę polegała na wymontowaniu serca maszyny czyli całego mechanizmu i odnowieniu pozostałych elementów: żeliwnego stelaża i drewnianych części stanowiących blat, pokrywę, skrzynię i szufladkę. Sama maszyna została jedynie wyczyszczona. Po jej demontażu pomalowałam stelaż antykorozyjną czarną farbą a niektóre “strategiczne” miejsca podkreśliłam na złoto tak by napisy były bardziej widoczne. Wszystkie drewniane  elementy zostały oczyszczone, oszlifowane i podklejone a następnie polakierowane na kolor dębowy. Ponieważ namówiłam pana Edwarda na personalizowany napis na szufladce musiałam go wykonać. Treść napisu wymyślił sam Pan Edward.

 

Maszyna Singer po renowacji

Gdy po tych wszystkich zabiegach skręciłam maszynę z powrotem “do kupy” można było podziwiać efekt metamorfozy. Oto on: 

Renowacja z pewnością się udała ale przyznaję, że nie wszystko wygląda idealnie. Nie było to jednak moim ani klienta celem. Gdzieniegdzie widać większe lub mniejsze wyszczerbienia  i wady świadczące o intensywnym użytkowaniu. Wszystko to jednak zostało odnowione i aktualny wygląd Singera jest dużo świeższy i  przyjemniejszy dla oka niż przed renowacją. Maszyna wydaje się być bardziej zadbana i z pewnością będzie piękną ozdobą w domu moich klientów. 

Przeczytaj jeszcze...

Nie do końca klasyczna renowacja maszyny Singer

Jeśli interesuje Cię renowacja maszyny do szycia Singer z pewnością chętnie przeczytasz mój inny wpis. Pokazuję w nim zmagania z podobną maszyną. Zamieściłam tam o wiele więcej szczegółów niż dziś. Efekt metamorfozy jest jednak nieco mniej przewidywalny gdyż niektóre elementy zostały odnowione nieco bardziej odważnie z wykorzystaniem farby. Aby przenieść się do tego wpisu kliknij powyższy obrazek.

6 thoughts on “Renowacja maszyny do szycia Singer”

  1. Pingback: Renowacja maszyny do szycia Singer – Nasze domowe pomysły

  2. Pingback: Renowacja maszyny do szycia Singer – Cudowne Wnętrza

  3. Witam,
    mieszkam w Zgierzu i
    mam do renowacji maszynę do szycia Singer.
    Czy jeszcze istnieje Pracownia?

  4. Antyki są niezwykłe! Mają w sobie nie tylko wartość historyczną, ale także niepowtarzalny urok i charakter. Przeszłość ożywa w każdym przedmiocie, tworząc połączenie między teraźniejszością a długą historią.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *