Siedzisko w stylu folk DIY

Bywają takie dni w naszym domu, kiedy udaje mi się spędzić sporo z córkami i zrobić coś wspólnie, mam na myśli jakiś projekt DIY. Uwielbiam te chwile i to jak bardzo one nas do siebie zbliżają. Wspólne działania w tym zakresie są cudownym pomysłem np. na spędzenie leniwej niedzieli albo zorganizowanie czasu dzieciom gdy nauczyciele strajkują:) Młodzież uczy się kreatywności, zaradności, współpracy i wielu innych rzeczy.

Dziś opowiem Wam jak powstał nasz ostatni projekt. Będzie to miało trochę wspólnego z upcyklingiem czyli wykorzystywaniem niepotrzebnych rzeczy i zmianą ich funkcji oraz z… tkaniem na krosnach:) Zaciekawiłam Was? Czytajcie dalej!

Jak powstał nasz projekt DIY?

Na początek muszę przybliżyć Wam historię ręcznie tkanych elementów, które wykorzystałyśmy do tego projektu…

W grudniu ubiegłego roku starsza córka (7) dostała ode mnie na imieniny wymarzoną mini ramę tkacką. Zazdrościła mi gdy widziała mnie tkającą godzinami przy własnoręcznie skonstruowanym krośnie a teraz doczekała się własnej ale oczywiście dużo mniejszej. Wreszcie mogłyśmy tkać sobie jednocześnie!
Rama tkacka w domu
Dywaniki tkane na krosnach

Córka rzuciła się w wir tkania. Utkała takie dwa podłużne prostokąty:

Prace artystyczne z dziećmi

Miały one po ok. 40 cm długości i jakieś 8 cm szerokości.

Dość szybko nastąpił moment, którego się trochę spodziewałam. Zapał mojej dzielnej tkaczki nagle osłabł. I to zupełnie, do zera. Basia uświadomiła sobie, że tkanie nie jest zbyt ekscytującym zajęciem. Okazało się, że to bardzo żmudna praca i ciężko ją połączyć z wykonywaniem akrobacji typu gwiazda czy stanie na rękach, które moja córka uskutecznia jakieś 1000 razy na godzinę.

Poza tym utkane elementy okazały się za krótkie i za wąskie by nadawały się na szaliki (tak wstępnie zaplanowała córka). Może dla misia by się nadawały…  Tkanie stało się nudne i poszło w zapomnienie a utkane elementy zaległy gdzieś na dnie szafki bo Basia nie miała pomysłu co z nimi zrobić.  Korzystając z przerwy urlopowej małej tkaczki pożyczyłam sobie jej ramkę do tkania mojej torebki. Poniżej widać jak bawię się jej zabawką:)

Rama tkacka w domu
Rama tkacka w domu
Mała ramka do tkania

Ostatnio, po trzech miesiącach od tamtych zdarzeń, natknęłam się na te kolorowe rękodzielnicze elementy utkane przez Basię i postanowiłam je do czegoś wykorzystać. Chciałam oczywiście zaangażować w to córki, zwłaszcza tę starszą by miała poczucie, że jej praca i wielogodzinne tkanie nie poszły na marne.

Do czego wykorzystałyśmy te panele?

Ponieważ bardzo lubię obijać różne przedmioty tkaninami i w swoim życiu otapicerowałam już dziesiątki rzeczy, zwłaszcza palet,  przekonałam córki byśmy tym razem zrobiły małą tapicerowaną dziecięcą pufkę. Do jej obicia miałyśmy wykorzystać m.in. właśnie te elementy utkane przez Basię.

Żeby zrobić pufkę musiałyśmy zacząć najpierw od skonstruowania jej stelaża. Tym razem nie sięgnęłam po paletę. Do tego celu wykorzystałyśmy dwa kwadratowe drewniane podesty, które kiedyś służyły jako podstawki pod większe donice ale od lat zalegały w garażu i były zupełnie nieprzydatne.

Jak zrobić siedzisko na kółkach?

Docięłam piłką 4 drewniane, równej wysokości klocki i przymocowałam je klejem i wkrętami pomiędzy tymi podestami. Z jednej strony przybiłam też cienką płytę hdf, która miała stanowić później spód naszego siedziska. Stelaż gotowy! Teraz można było nakleić na niego piankę. Niestety nie zrobiłam odpowiedniego zdjęcia ale wyobraźcie sobie, że wyglądało to podobnie do tej palety:

Jak zrobić siedzisko na kółkach?
Jak zrobić siedzisko na kółkach?

Zajęłyśmy się mocowaniem tkanin obiciowych. Takie rzeczy najlepiej robi się w kuchni:

Prace artystyczne z dziećmi
Prace artystyczne z dziećmi

Jako materiały posłużyły nam resztki tkanin z zupełnie innych projektów oraz dwa paski utkane kiedyś przez Basię. Wykorzystałam je jako boczne panele.

Prace artystyczne z dziećmi

 

Zamiast nóżek do naszego siedziska przymocowałyśmy wkrętami kółeczka.

Prace artystyczne z dziećmi

 

Miejsce łączenia tkanin ozdobiłyśmy kolorową jutową tasiemką przyklejając ją klejem na gorąco.

Folkowa tasiemka z juty

Nasze dzieło wyglądało następująco:

Siedzisko dla dziecka na kółkach
Siedzisko dla dziecka na kółkach
Siedzisko dla dziecka na kółkach
Puf handmade

Osiągnięty efekt bardzo nam się podobał i spokojnie mogłybyśmy na tym etapie poprzestać ale postanowiłyśmy dodać naszemu siedzisku odrobinę stylu folk w postaci kolorowych kogutów. Były to termonaszywki, które przymocowałyśmy klejem na gorąco bo naprasowywanie na tym etapie nie byłoby dobrym pomysłem. Pianka pod spodem mogłaby się zniekształcić. 

Jak zrobić siedzisko na kółkach? DIY
Jak zrobić siedzisko na kółkach? DIY

Po udoskonaleniu wyszło tak:

Puf na kółkach handmade
Puf na kółkach handmade
Puf na kółkach handmade
Puf na kółkach handmade

Wyszło całkiem ciekawie. Zwłaszcza dzięki bocznym ręcznie tkanym przez Basię panelom. Siedzisko prezentuje się bardzo oryginalnie i nadaje się do siedzenia, nie tylko dla dzieci. Spędziłyśmy miło i kreatywnie czas i nauczyłyśmy się, że wszystko da się w jakiś sposób wykorzystać tylko trzeba mieć na to pomysł. Oczywiście większość prac tak naprawdę wykonałam ja ale wierzcie mi, że moje dzieci czuły się zaangażowane w 100%. Teraz mają poczucie, że są pełnoprawnymi matkami naszego małego sukcesu w postaci tej pufki:)

Puf na kółkach handmade
Puf na kółkach handmade

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *