Skąd wziąć stare meble?

O tym, że urządzając jakiekolwiek wnętrze warto uwzględnić w nim stare meble przekonywałam tutaj. Dziś będzie wpis na temat: skąd w ogóle wziąć takie stare meble.

Załóżmy, że podobają nam się stare meble, chcemy stworzyć w swoim domu przyjemny, sentymentalny klimat dlatego postanowiliśmy urządzić swoje wnętrza z wykorzystaniem między innymi staroci i mebelków z przeszłością. Jak wejść w posiadanie takowych nie wydając przy tym fortuny? Jest na to parę sposobów:

1. Rodzina i znajomi

Rodzice to pierwsze źródło jakie przychodzi nam na myśl. Przyjmijmy jednak, że nie należą oni do zbyt sentymentalnych i na bieżąco pozbywali się reliktów przeszłości w postaci chociażby swoich oldschoolowych mebli PRL-u wymieniając je na nowe, bardziej współczesne. W takiej sytuacji należy pomyśleć także o dziadkach i starszych ciotkach. Im starsze pokolenie tym większa szansa, że będzie bardziej zasobne w stare meble. Dziadkowie czasem zdają sobie sprawę ze swego cennego majątku, dbając o niego jak o największe dobro a czasem kompletnie go nie doceniają. Trzymają w garażach, komórkach, strychach a czasem nawet szopach i stodołach. Przechowują je tam, na bliżej nieokreśloną okoliczność, bo nie chce im się ich wynieść na śmietnik albo wywiezienie do instytucji zajmującej się recyklingiem wydaje się zbyt kłopotliwe. U niektórych od dawna kiełkuje więc myśl o spaleniu ich w piecu ale na szczęście wydobycie ich z tego miejsca, gdzie się znajdują jest na tyle trudne, że nigdy się za to nie wzięli. Nieraz wystarczy tylko napomknąć rodzinie, że chętnie byśmy przygarnęli jakiś staroć a staniemy się jego dumnymi właścicielami szybciej niż herbaty z cytryną.

Jednak nie każdy krewny chętnie rozstaje się z dorobkiem swojego życia. Na szczęście w posiadanie ciekawych, starych mebli można wejść czasem także wtedy, gdy się je po prostu po kimś odziedziczy ale żeby to nastąpiło, należy uzbroić się w cierpliwość. Czasami dużo cierpliwości… W każdym razie warto rozgłosić po rodzinie, że jesteśmy koneserami staroci żeby w razie czego, zanim pozbędą się bezcennych dla nas okazów, złożyli nam stosowną propozycję albo chociaż uwzględnili to pisząc testament.

Kredens po dziadkach

2. Ogłoszenia prasowe i internetowe

Jeśli chcecie niedrogo lub zupełnie bezpłatnie nabyć stare meble przejrzyjcie koniecznie ogłoszenia w prasie i oczywiście w internecie. Mnóstwo osób chce jak najszybciej pozbyć się swoich, często odziedziczonych lub kupionych razem z mieszkaniem mebli, które blokują im lokal i uniemożliwiają przeprowadzenia szybkiego remontu i wprowadzki. Szukajcie ogłoszeń ze zdjęciami i jeśli natraficie na ciekawe okazy rezerwujcie je jak najprędzej. Pamiętajcie, że im bardziej interesujący egzemplarz, tym prawdopodobnie szybciej znajdzie nabywcę. Warto zatem jak najprędzej odebrać zarezerwowany mebelek zanim oferujący się rozmyśli albo zdecyduje sprzedać Wasz upatrzony łup komuś, kto oferuje za niego więcej pieniędzy. Nie łudźcie się też, że oferujący będzie dysponował transportem. Raczej sami musicie o niego zadbać.

Skąd wziąć stare meble?

3. Aukcje internetowe

Wiele ciekawych, starych mebelków można nabyć na aukcjach internetowych. Coraz rzadziej jednak zdarza się upolować tam coś wyjątkowego za bardzo niską cenę. Jeśli oferujący nie są uświadomieni co do wartości oferowanych mebli to grono zainteresowanych zakupem podbijając cenę  nie pozwoli na nabycie mebla w powalająco niskiej cenie. Warto jednak co jakiś czas przejrzeć interesujące nas aukcje by zorientować się nieco w cenach konkretnych mebli. Być może przy okazji trafimy na jakąś bardzo atrakcyjną ofertę i uda się kupić jakąś perełkę do naszego mieszkania.

Stare meble allegro

4. Sklepy z używanymi meblami i komisy meblowe

Szukając ciekawych i niedrogich mebelków można wybrać się na rekonesans do sklepów z używanymi, sprowadzanymi często z Zachodu meblami lub komisów meblowych. Cenowo nie będzie na pewno wielkiego szału choć oczywiście taniej niż zakup podobnych, nowych w sklepie. Z pewnością jakość tych zachodnich, używanych mebli będzie o niebo lepsza niż jakość nowych mebli oferowanych obecnie w sieciowych salonach gdzie produkty wykonane z płyt niewiele mają wspólnego z drewnem.

5. Giełdy staroci

Giełdy staroci organizowane są cyklicznie, przeważnie w stałych miejscach. W każdym większym mieście, przeważnie raz w tygodniu, najczęściej w weekend można wybrać się na łowy z tym, że rzadko udaje się upolować dokładnie to czego potrzebujemy. Oferta handlujących ciągle się zmienia. Raz towaru jest w bród innym razem nie ma na czym oka zawiesić i ma się wrażenie, że człowiek marnuje czas snując się jedynie wśród bezwartościowych pordzewiałych gwoździ i powyginanych, wyszczerbionych sztućców.Przeważnie wtedy, kiedy nastawiamy się na wielkie zakupy do domu wracamy z niczym a gdy zamierzamy się tylko rozejrzeć i miło spędzić czas nasz zmysł wzroku zostaje zbombardowany przez same perełki meblarskiego designu i choćbyśmy mieli do następnej wypłaty jeść tylko suchy chleb, wszystkie będą nasze. Takie uroki giełd.  

Giełda staroci oferuje niepowtarzalny, przez jednych uwielbiany, a przez innych znienawidzony, klimacik. Handlują tam zwykli handlarze przywożący całe tiry towaru w cenach zbliżonych do cen mebli używanych z salonów i komisów oraz różnej maści osoby prywatne, nieraz pasjonaci traktujący sprzedaż na giełdzie jako swoje hobby. Chcą się pozbyć zalegających im sprzętów a kwestia ceny jest u nich bardzo płynna. U takich zakupy robi się najprzyjemniej. Jedno jest pewne. Wybierając się po starocie, nie należy zabierać ze sobą małych dzieci gdyż nie będzie to dla nich atrakcją. Marudzące dzieci, tak samo jak negatywnie nastawiony do giełdy mąż, z pewnością popsują nam tę wycieczkę więc warto wziąć to wcześniej pod uwagę.

Targ staroci ze starymi meblami

6. Wystawki śmieci gabarytowych

Od paru lat w wielu gminach raz lub kilka razy do roku organizowane są akcje pozwalające na robienie w określonym dniu tzw. wystawek. Mieszkańcy wystawiają przed swoje posesje wszelkie wielkogabarytowe graty, których chcą się nieodpłatnie pozbyć. Taki dzień dla łowców okazji nie może zostać przegapiony. Wystarczy zdążyć przewertować wszystko zanim przyjedzie śmieciarka:)

Meble ze śmietnika
Meble z wystawki odnowione

7. Śmietnik

Śmietnik to dość oczywiste ale nieco ekstremalne źródło pozyskania starych mebelków. Istnieją ludzie, których pasją stało się wyszukiwanie różnego rodzaju sprzętów zdatnych do użytku i nadawanie im drugiego życia. Na Facebooku jest nawet grupa zrzeszająca osoby, które na bieżąco chwalą się swoimi znaleziskami i osobiście przeprowadzonymi metamorfozami. Trzeba przyznać, że są imponujące i aż czasami ciężko uwierzyć, że ktoś wpadł na pomysł, żeby się tak wspaniałych egzemplarzy w ten sposób pozbyć. Podobno największe szanse na znalezienie jakiegoś cacuszka mają Ci, którzy jakąś godzinę, dwie po zapadnięciu zmroku wybiorą się na wieczorny spacer połączony z uważnym przejrzeniem najbliższych okolic osiedlowych śmietników. W tym czasie Polacy, mający coś, większego gabarytowo do wyrzucenia, pod osłoną nocy wynoszą to pod śmietnik i w ten sposób unikają obowiązku odwożenia mebla do punktu zbiórki dużych odpadów. Dzięki temu nie ponoszą związanych z recyklingiem kosztów. Żeby stać się szczęśliwym znalazcą wcale nie trzeba wchodzić do żadnych kubłów ani grzebać w odpadach. Mebelki, jeszcze ciepłe, stoją sobie zwykle gdzieś obok i wołają: weź mnie! Podobno proceder przynoszenia do domu mebli spod śmietnika jest mocno uzależniający. Wystarczy raz się przełamać a nasza niechęć do tego typu zachowań przerodzi się w nowe hobby.

8. Okazje

Chcąc niedrogo pozyskać stare, ciekawe meble trzeba być czujnym i śledzić różne lokalne wydarzenia typu wyprzedaż mienia jakiegoś upadającego przedsiębiorstwa, szpitala czy zamykanej szkoły. Czasem swoje zasoby po atrakcyjnych cenach oferuje wojsko a nieraz w okolicy można trafić na aukcje komornicze. Jeśli będziemy interesować się, tego typu wydarzeniami, mamy duże szanse na zakup unikatowych mebelków w atrakcyjnych cenach.

9. Meble do odnowienia w sklepie on-line Alabarara.pl

Jest jeszcze jeden sposób na nabycie ciekawych mebelków. Trzeba tylko systematycznie zaglądać do mojego sklepu internetowego 🙂

Mam nadzieję, że po tym wpisie otworzyła Wam się specjalna klapka meblowego poszukiwacza i od dziś będziecie wiedzieli skąd wziąć stare meble:)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *