Spersonalizowany stolik z wyjątkowym blatem

Ewa i Krzysiek to ciekawa para moich znajomych a od niedawna także klientów. Zwrócili się do mnie ostatnio w sprawie swojego leciwego, lekko poturbowanego stolika przywiezionego kiedyś  z Holandii.

Stary stolik kawowy ze składanym wykafelkowanym blatem

Żeby wyjaśnić na czym polegała metamorfoza muszę najpierw napisać parę słów o moich zleceniodawcach.  Ewa i Krzysiek to pasjonaci biegania. Trenują ten sport od lat, stosunkowo często biorą udział w różnych zawodach. Idzie im znakomicie. Na koncie mają już mnóstwo medali, pucharów i różnych biegowych pamiątek. Pod koniec zeszłego roku udało im się wziąć udział (i oczywiście ukończyć z fantastycznym wynikiem) maraton w Nowym Jorku. Ponieważ było to dla nich szczególne wydarzenie, wspólnie ustaliliśmy, że z zaprezentowanego wyżej stolika zrobimy gadżet, który upamiętni tę imprezę.

Pomysł był taki aby pozbyć się starych kafli z blatu a w ich miejsce zrobić wstawkę z fragmentem listy z wynikami biegaczy, która została opublikowana w gazecie The New York Times. Gazeta ta była oczywiście w posiadaniu moich zleceniodawców a zatem nie musiałam się wysilać nad jej pozyskaniem.

Gazeta The New York Times

Kafle ledwo się trzymały więc nie miałam żadnego problemu by je usunąć. Potem odkręciłam boczne, składane blaty i posklejałam cały stolik mocnym klejem do drewna. Unieruchomiłam wszystko ściskami stolarskimi, żeby klej dobrze “załapał”.   

Renowacja stolika drewnianego
Renowacja stolika kawowego – klejenie drewna

Gdy mebel był już stabilny pomalowałam drewno na granatowo a później dorobiłam jeszcze nieco jaśniejsze refleksy innym odcieniem farby. Na koniec przetarłam stolik papierem ściernym, dzięki czemu uzyskałam delikatne przecierki, całkiem dobrze imitujące postarzenia. Potem wszystko polakierowałam półmatowym lakierem.

Najciekawsze zadanie dotyczyło wykonania wstawki z gazety. Użyłam w tym celu dociętej na wymiar sklejki, którą najpierw pomalowałam białą farbą, żeby stworzyć jednolite tło dla gazety. Później wycięłam z gazety fragment z jej tytułem i numerem wydania oraz oczywiście listę wyników,  na której widniały nazwiska Ewy i Krzyśka. Nakleiłam oba fragmenty na sklejkę. Nie było to zbyt łatwe bo takie duże elementy ciężko równiutko nakleić. Starałam się przy tym by nie powstały żadne zagniecenia ani bąbelki z powietrzem. Gdy klej wysechł nałożyłam kilkanaście warstw lakieru co jakiś czas szlifując delikatnie powierzchnię papierem ściernym. Na koniec wkleiłam sklejkę w otwór w blacie.

Wyszło mniej więcej tak:

Kobaltowy stolik kawowy – malowany

Na koniec po konsultacji z właścicielami stolika dorobiłam jeszcze gdzieniegdzie pomarańczowe elementy by nieco ożywić całość. Oto efekt końcowy:

Stolik kawowy z opuszczanym blatem – personalizowany
Personalizowany stolik z blatem oklejonym gazetą
Malowany stolik kawowy z oklejonym blatem
Blat oklejony gazetą – lista z wynikami ukończenia maratonu
Składany stolik kawowy po stylizacji

Ewa i Krzysiek odebrali ode mnie już swój mebelek i mogą się nim cieszyć u siebie w mieszkaniu. Stolik wygląda dość oryginalnie. Jak widać lista z wynikami biegowymi, mimo, że drukowana maciupeńką czcionką jest dobrze czytelna. Moją pracę Ewa określiła mianem: “super robota” więc bardzo mnie to raduje. Myślę, że stoliczek w nowym wydaniu idealnie pasuje do właścicieli i do ich wnętrza. Jest totalnie spersonalizowany, zrobiony specjalnie dla nich i nikt inny z pewnością takiego nie ma:)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *