Szybka metamorfoza dużej łazienki

To było nieuniknione. Skoro metamorfoza małej łazienki, o której pisałam miesiąc temu poszła nam tak łatwo a efekt wyszedł lepszy niż planowaliśmy 2 tygodnie później zabraliśmy się za kolejny projekt. Tym razem chodziło o podobną metamorfozę ale znacznie większej łazienki znajdującej się na poddaszu. Była urządzana przez poprzednich lokatorów przynajmniej 20 lat temu i też prosiła się o odświeżenie. Główny mankament był wizualny bo kafle wyglądały już totalnie niemodnie. Poza tym funkcjonalność nas zadowalała. Oczywiście nie chciało nam się robić wielkiego remontu i skuwać wszystkich płytek. Przy powierzchni ponad 10 m2 koszt remontu byłby dość znaczny. Postanowiliśmy spróbować zająć się nią “po naszemu”, poświęcić kilka dni i tanim kosztem przemalować kafle ścienne a na istniejącą podłogę położyć panele winylowe. W dzisiejszym poście zobaczycie jak ta metamorfoza łazienki nam się udała. Moim zdaniem efekt jest jeszcze lepszy niż  poprzednio. Jeśli interesuje Was malowanie kafli w łazience albo zamierzacie zastosować panele winylowe na stare kafle ten post powinien Was zainteresować. Czytajcie dalej…

Łazienka przed metamorfozą

Tak to wyglądało od początku naszego zamieszkania:

Malowanie kafli w łazience

Do malowania kafli użyłam tej samej farby, co ostatnio czyli farby V33 w kolorze bawełny. Malowałam jedynie dolne, niebieskie kafle i dekory nie ruszając w ogóle tych białych powyżej. Oczywiście najpierw wszystko dokładnie pomyłam a granicę, której nie chciałam przekroczyć zabezpieczyłam taśmą malarską. Tu widać mniej więcej jak to na początku wyglądało: 

kafle z lat 90-tych
malowanie kafli w łazience przygotowanie
malowanie kafli w łazience
malowanie kafli w łazience

Do całkowitego pokrycia płytek potrzebne były 4 warstwy farby renowacyjnej. Malowanie trochę wiec trwało dlatego wymyśliłam, że w międzyczasie zrobię coś jeszcze. Jak widać oprócz malowania kafli zdecydowałam się pomalować drzwi. Chciałam je jakoś wyróżnić więc wybrałam dość nietypowy kolor musztardowy. (Zawsze chciałam mieć musztardowe drzwi!). Później zabrałam się za malowanie komody z szufladami. Tym razem wybrałam farbę kredową i zrobiłam biało-czarny wzór kafli marokańskich. 

szafka malowana

Jak już farba na ścianach wyschła uznałam, że łączenie malowanego dołu z niemalowaną górą nie wygląda dobrze. Dół miał inny odcień bieli, inny stopień połysku i trochę mi się to gryzło. Uznałam, że trzeba odwrócić od tego uwagę robiąc na łączeniu wyrazisty dekor. Do malowania wzorów na kaflach wykorzystałam szablon malarski, którym stylizowałam komodę i uniwersalną farbę Good Home (m.in. do płytek) w kolorze czarnym. 

Szablon malarski marokańskie kafle
malowanie kafli we wzory
wzory na kaflach malowane

Żeby nieco unowocześnić wygląd łazienki postanowiłam jedną z  wykafelkowanych ścian (właściwie tylko jej górną połowę) pomalować na czarno. Jak tylko nałożyłam pierwszą z dwóch warstw wiedziałam, że to dobry krok. Ta czarna farba to ta sama, której użyłam do malowania dekorów. 

czarna ściana w łazience

Dalszym etapem było malowanie sufitu na czarno ceramicznym Magnatem (został mi z malowania pokoju córki). To dość odważne posunięcie ale moim zdaniem kluczowe dla powodzenia całego projektu. Od razu łazienka nabrała charakteru. 

czarny sufit w łazience malowanie

Panele winylowe na stare kafle w łazience

Do pełni szczęścia zostało nam jeszcze położenie nowej podłogi. Zadowoleni z wyboru paneli winylowych do naszej mniejszej łazienki zdecydowaliśmy się na użycie teraz tych samych. Panele imitujące betonową posadzkę bardzo mi odpowiadają. Są jasne, matowe, ciepłe i ciche. Nie widać na nich brudu ani zacieków. Nie mają fug, które trzeba by godzinami czyścić. Z ułożeniem nie mieliśmy większych problemów. Kładzie się je jak zwykłe panele z systemem click bez żadnego klejenia. Jedyne o czym trzeba pamiętać to o rozłożeniu podkładu. Winyle wydają się łatwiejsze w montażu od zwykłych paneli gdyż są cieńsze i można je ciąć nożykiem do tapet. Wyrzynarka przydaje się jednak do wycinania bardziej skomplikowanych kształtów. Po paru godzinach mierzenia, docinania i dobijania gumowym młotkiem mogliśmy cieszyć się z naszej nowej podłogi. Montaż wc i bidetu, który zdjęliśmy na początku tej metamorfozy pozostawiłam mężowi i świetnie sobie z nim poradził:)

szybki remont łazienki

Łazienka po metamorfozie

Nasza łazienka po malowaniu kafli, drzwi, sufitu i komody oraz położeniu paneli winylowych prezentuje się tak:

malowanie kafli na czarno
malowanie kafli na czarno
Musztardowe drzwi w łazience
winylowa podłoga w łazience
Musztardowe drzwi, żółte drzwi
Metamorfoza łazienki, podłoga winylowa
musztardowe drzwi malowane
Jasna łazienka z czarnym suftem
Metamorfoza łazienki malowanie kafli
Malowanie wzorów na kaflach farbą

Podsumowanie

Podsumowując powiem nieskromnie, że odwaliliśmy kawał dobrej roboty. Metamorfoza łazienki wyszła extra! Opłacało się podjąć wyzwanie, pomalować kafle i wymienić podłogę. Czarna ściana i czarny sufit okazały się strzałem w dziesiątkę. Dzięki nim łazienka nabrała pazura i nie wygląda tak samo jak milion innych. Musztardowe drzwi przyciągają uwagę a malowana komoda dopełnia całości.  Buzia mi się śmieje gdy rano wchodzę do tej łazienki i zachodzę w głowę dlaczego czekaliśmy z jej odnowieniem aż tyle lat… Dajcie znać w komentarzu czy nasza metamorfoza łazienki podoba się Wam równie mocno jak nam:)

Ps. Wiem, wiem tę rurę za wc muszę koniecznie pomalować na biało bo wgląda słabo 🙂

musztardowe drzwi malowane

12 thoughts on “Szybka metamorfoza dużej łazienki”

  1. Joanna Kaźmierczak

   Dziękuję. Co do metrażu to rzeczywiście, można poszaleć. Gdy moje córki zapraszają swoich gości to zazwyczaj najlepsza zabawa w robienie mikstur, glutów i malowanie farbami odbywa się właśnie tutaj 🙂

 1. Fantastyczna zmiana! Gratulacje pomysłu i wykonania.
  Mam pytanie odnośnie wykończenia paneli winylowych przy ścianach. Czy nie trzeba montować żadnych listw wykończeniowych? A może zastosowali Państwo inny sposób na wykończenie przy ścianach?

  1. Joanna Kaźmierczak

   Zrobiliśmy coś niezgodnego z “instrukcją”. Niby powinno się wykończyć listwami ale my zrobiliśmy to szarym, dopasowanym kolorystycznie silikonem. Nie ma teraz dylatacji ale wygląda super. Uznaliśmy, że w przypadku naszego 20-letniego można tak zrobić. Zobaczymy czy to było dobre rozwiązanie, póki co nic się nie dzieje.

 2. Pingback: Szybka metamorfoza dużej łazienki – Nasze domowe pomysły

 3. Mam pytanie czy fugi na podłodze zostały wyrównane jakimś silikonem/akrylem, czy pozostawione bez zmian przed ułożeniem paneli?

  1. Joanna Kaźmierczak

   Nie bo w przypadku tych paneli to nie jest konieczne. Wybrane panele są grube i sztywne i kładzie się je na piankowym podkładzie.

 4. Pingback: Jak dobrać podłogę do konkretnego wnętrza? Właściwości różnych podłóg.

 5. Zainspirowała mnie Twoja metamorfoza, właśnie jestem po malowaniu łazienki i WC. Co prawda malowałam 5 razy, ale z efektu jestem zadowolona.
  Pozdrawiam
  Sylwia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *