Czym zasłonić okna? Przesłony okienne zestawienie

Ostatni czwartek lutego spędziłam na doszkalaniu się poznając dogłębnie nowoczesne systemy osłonowe okien i tarasów. Szkolenie zorganizowała firma Akant, która specjalizuje się we wszelkich zewnętrznych i wewnętrznych rozwiązaniach okiennych na naprawdę wysokim poziomie. Eksperci działają na rynku już ponad 20-lat i znają się na oknach, pergolach, screenach, markizach, roletach, plisach, żaluzjach a nawet moskitierach jak mało kto. Oprócz produkcji zajmują się pomiarem, montażem i wszelkim doradztwem.

Dzięki udziałowi w Akademii Projektanta wiem już co doradzić klientom borykającym się z silnymi promieniami słonecznymi i wiem jak uniknąć uciążliwego nagrzewania się pomieszczeń w okresie letnim. Wiem też jakie rozwiązania dobrać do konkretnych pomieszczeń. Specjaliści z firmy Akant dokładnie wytłumaczyli, na co zwrócić uwagę projektując osłony na konkretne okna. Nie wszystkie opcje nadają się bowiem do każdego wnętrza. Nietypowy układ, niestandardowe umieszczenie lub rozmiar okien, specyficzne wnęki okienne, brak rozprowadzonej elektryki, kolidujące sprzęty… wszystko to sprawia, że nie każde rozwiązanie da się zastosować u każdego. Podobno nawet projektanci często sami nie zdają sobie z tego sprawy i projektują buble, których nie da się zrealizować a uświadomienie inwestora o konieczności zmiany planów spoczywa wtedy na wykonawcy. Mam nadzieję, że dzięki temu szkoleniu nigdy nie “uda mi się” zaprojektować podobnego knota.

Jeśli planujecie zakup “czegoś na okno” innego niż tradycyjna firanka to lektura poniższego tekstu powinna Was zainteresować. Postanowiłam bowiem podzielić się z Wami wiedzą nt. popularnych przesłon okiennych.

Systemy osłonowe okien

Żaluzje plisowane

Plisy do dość popularny system osłonowy. Pełnią funkcję nowoczesnych firanek i nie wymagają podłączania do elektryki choć oczywiście da się je sterować elektrycznie. Łatwo się je obsługuje. Można je składać zarówno z dołu jak i z góry. Pełnią funkcję dekoracyjną i funkcjonalną. W zależności od wybranej tkaniny mogą chronić przed słońcem, nagrzewaniem lub utratą ciepła. Tkaniny można dowolnie łączyć i stosować np. dwie różne na jednym oknie. Oczywiście możliwa jest popularna opcja tzw. dzień/noc.  Plisy da się montować na prawie wszystkich oknach. Nietypowy kształt okna wcale nie stoi im na przeszkodzie. Nadają się do okien ze ściętymi narożnikami, okrągłych czy trójkątnych. Przy niestandardowych kształtach plisy wycinane są po prostu ręcznie i wszystkie udziwnienia da się uwzględnić. Plisy nadają się do okien o maksymalnej szerokości 3 m i 2 m wysokości. Montażu plis można dokonać na ramie okiennej albo bezinwazyjnie przyklejając lub nakładając je na ramę okienną albo listwę przyszybową. Pamiętajcie jednak, że jeśli zamontujecie takie plisy na oknach dachowych (z prowadnicami bocznymi) trzeba będzie co jakiś czas (przynajmniej raz na dwa tygodnie) zmienić ich położenie poprzez zamknięcie gdyż w przeciwnym wypadku ich kształt może się po prostu wypaczyć. 

Tylko nie białe!

Warto jeszcze wspomnieć, że wybór kolorów profili jak i samych rodzajów tkanin o różnych właściwościach jest bardzo duży. W Akancie mają na przykład 18 kolorów samych profili i aż 800 tkanin. Odradzam Wam jednak montaż plis w kolorze białym. Bardzo łatwo je ubrudzić i trzeba brać pod uwagę, że po kilku miesiącach użytkowania ich kolor na pewno nie będzie już taki biały jak pierwotnie… 

Żaluzje aluminiowe i drewniane

Żaluzje to również dość powszechnie znane rozwiązanie. Stanowią świetną osłonę przed promieniami słonecznymi i spojrzeniami z zewnątrz. Mogą być poziome lub pionowe. Kąt ustawienia lameli można dowolnie regulować. Żaluzje w zależności od charakteru wnętrza żaluzje możemy wybrać aluminiowe lub drewniane. Te drugie wyglądają według mnie szczególnie szlachetnie i sama rozważam ich zakup. Dostępne są w trzech szerokościach lameli: 25 i 50 i aż 65 mm a same lamele mogą być wykonane z lipy syberyjskiej, drewna abachi albo bambusa. Kolory listew, taśmowych drabinek, linek i kaset można dowolnie miksować. Aluminiowe żaluzje też dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej (np. miedź czy antracyt).  Ich szerokość to 16, 25 albo 50 mm. Żaluzje można montować na oknie inwazyjnie lub bezinwazyjnie ale najlepiej prezentują się gdy montowane są poza oknem na ścianie lub do sufitu a nie na ramie. 

Problemy z żaluzjami

Warto wiedzieć, że jeśli chcemy mieć możliwość całkowitego odsłonięcia żaluzji w standardowo otwieranych oknach muszą być zawieszone przynajmniej 30 cm powyżej ramy okna. W przeciwnym wypadku okno nie otworzy się bo będzie kolidowało u góry z wiszącymi lamelami. Ponadto w większych oknach, z uwagi na dużą wagę żaluzji zalecane jest sterowanie automatyczne. Mniejsze rozmiary można obsługiwać ręcznie za pomocą sznurka i łańcuszka. Decydując się na automatykę można sterować wszystkimi żaluzjami jednocześnie albo zaprogramować różne scenariusze i ustawienia biorące pod uwagę porę dnia czy poziom nasłonecznienia. 

żaluzje drewniane kolory

Planując montaż żaluzji warto zwrócić jeszcze szczególną uwagę na istniejące kolizje w postaci, np. wystających listew przypodłogowych. Jeśli taka kolizja występuje można zamówić zwężenie kilku dolnych lameli, tak by dało się rozwinąć żaluzje bezkolizyjnie.  

co na okno

Rolety wewnętrzne

Rolety okienne to też nie jest jakiś super nowoczesny wynalazek bo mnóstwo ludzi je posiada ale dziś możliwości rolet poszybowały ostro w górę. To już nie tylko powszechne rolety “dzień/noc”. Te tradycyjne, przyszybowe są montowane bezpośrednio do ramy okiennej. Mogą mieć prowadnice po bokach. Nadają się do okien o maksymalnej szerokości 150 cm i niestety dzięki prowadnicom pomniejszają trochę okno. Inna opcja to rolety wolnowiszące montowane do ściany lub sufitu. Są mniej powszechne ale dają  zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne. Pozwalają zasłonić okno o szerokości aż 440 cm dlatego montuje się je na wielkich oknach,  często w salach konferencyjnych i dużych pomieszczeniach biurowych. Dzięki wielkiemu formatowi unika się prześwitów, które powstają gdy stosuje się mniejsze, łączone rolety. W zależności od umieszczenia i rodzaju zastosowanej tkaniny można je traktować jako przepierzenia wydzielające różne funkcje pomieszczenia. Można z nich zrobić nawet rzutniki. 

W roletach częściej stosuje się w nich tkaniny typu screen, które w znacznym stopniu ograniczają nagrzewanie się pomieszczeń. Niektórzy decydują się na montaż rolet w różnych oknach z różną wystawą o takim samym kolorze ale różnych właściwościach. Dzięki temu wszystko wygląda spójnie ale funkcja poszczególnych rolet jest inna. Oczywiście rolety można sterować manualnie albo automatycznie (za pomocą pilota, przełącznika w ścianie lub urządzeniem mobilnym).

Całkowite zaciemnienie i cisza

Sama od dawna posiadam rolety wewnętrzne w sypialni i w pokojach dzieci. Bardzo ułatwiają nam życie. Dzięki temu, że zdecydowałam się na rolety całkowicie zaciemniające pomieszczenia możemy cieszyć się niezakłóconym snem nawet latem i słońce nie budzi nas skoro świt. Nasi goście też zwykle doceniają ten aspekt. Takie zaciemniające rozwiązanie szczególnie polecam w pokojach, w których śpią dzieci. Dzięki szczelnemu zaciemnieniu okien zawsze udawało mi się oszukać dzieci, które normalnie wstawały by razem z pierwszym pianiem koguta. Jestem pewna, że bez tych rolet ich sen byłby co najmniej 2-3 godziny krótszy. Zawsze wkurzało mnie jednak dość głośne podnoszenie rolet, które obsługujemy manualnie za pomocą tradycyjnego kulkowego łańcuszka.  Na szczęście w Akancie dowiedziałam się, że teraz dostępne są systemy pozwalające poruszanie roletami prawie bezszelestnie. Mam nadzieję, że kiedyś będzie mi dane takie posiadać i podnoszenie rolet w naszej sypialni nie będzie słyszalne w innych pokojach:) Wybierając cokolwiek na okno zwróćcie koniecznie uwagę na poziom decybeli:)

Przesłony zewnętrzne

Rolety zewnętrzne także znamy od lat. Chronią domy przed promieniowaniem słonecznym, utratą ciepła, nagrzewaniem pomieszczeń, silnym wiatrem, hałasem a nawet przed owadami. Rolety mogą pełnić funkcję antywłamaniową. Można je montować w istniejących i wykończonych budynkach na elewacji ale znacznie lepiej zaplanować ich montaż już na etapie projektowania. Unikniemy w ten sposób nieestetycznych kaset i będziemy mogli zamontować je poddtynkowo, w sposób niewidoczny. Takie rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne wizualnie i podkreśla nowoczesny charakter budynku. Kasety z roletami można umieścić również we wnęce okiennej i zlicować ze ścianą budynku. Schowane wyglądają naprawdę ładnie. 

Co powiesz na screen?

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym na zewnątrz są tkaniny screen, które mają świetne właściwości i wykorzystuje się je zamiast tradycyjnych aluminiowych rolet zewnętrznych. Są to syntetyczne tkaniny, które wyglądają bardzo nowocześnie a wybór ich kolorystyki jest bardzo duży. Chronią przed nagrzewaniem i nasłonecznieniem. Są alternatywą dla klimatyzacji. Działają również jak moskitiera. Umożliwiają oglądanie z wnętrza budynku tego co dzieje się na zewnątrz ale z zewnątrz wcale nie są już transparentne. Stopień przejrzystości zależy od przezierności wybranej tkaniny. Takie rolety mają jeszcze inną zaletę. Montuje się je w węższych kasetach niż tradycyjne aluminiowe rolety i wyglądają dużo bardziej estetycznie. Można je montować nie tylko na oknach, ale także na pergolach tarasowych i ogrodowych. Zarówno na ścianach bocznych jak i dachach. Świetnie chronią przed wiatrem. Podświetlone punktowym światłem wyglądają naprawdę imponująco.  Screeny nadają się do przesłonięcia powierzchni do 15 m2 i max 5 m szerokości. Jeśli chodzi o kolorystykę to produkowane są w dowolnym kolorze z palety RAL więc naprawdę można poszaleć. 

Automatyka

Oczywiście roletami zewnętrznymi najlepiej steruje się automatycznie (przewodowo, radiowo lub mobilnie) ale jeśli są niewielkie i ważą do 20 kg można podnosić je ręcznie (za pomocą zwijacza z taśmą, korbą lub sprężyną). Jeśli posiadacie w swoich domach rolety zewnętrzne podnoszone manualnie i chcielibyście zamontować w nich napęd ale nie macie poprowadzonej elektryki możecie zdecydować się na system wykorzystujący akumulator, który ładuje się co jakiś czas (kilka tygodni) kabelkiem z portem USB jak telefon.  To naprawdę warte rozważenia!

Nowoczesne systemy automatyczne wyposażone są w funkcję wykrywania przeszkód i same blokują rolety gdy w ich zasięgu znajduje się przeszkoda albo jakimś cudem zamarzły. Uważam, że to bardzo przydatne. Szkoda, że nasze stare rolety nie mają takiej funkcji bo kiedyś zdarzyła nam się wpadka w tym zakresie. Nasza córka zamykała roletę tarasową automatycznie i nie zauważyła, że pod nią znajduje się oparcie krzesła tarasowego. Roleta popsuła się i nie dawała się podnieść do góry. Przez kilka dni, aż do przyjazdu serwisanta mieliśmy z tego tytułu ciemno w salonie i nie mogliśmy wychodzić na taras.   

Warto jeszcze wspomnieć, że najnowsze napędy do rolet są ultraciche. Teraz co najwyżej ledwie słychać szum szczotek ukrytych w profilach. Nie ma porównania z tym co montowało się kiedyś. Poza tym można samemu regulować sobie prędkość z jaką podnoszone są rolety. 

Moskitiery

Czy wiedzieliście, że moskitiery to nie tylko ochrona przed uciążliwymi owadami ale i zanieczyszczeniami a nawet alergizującymi pyłkami? Trzeba tylko zastosować siatkę antyalergiczną. Podobno skuteczność blokowania pyłków brzozy to 99,7%, pyłków pokrzywy 93% a w przypadku traw to aż 100%. Ja tego wcześniej nie wiedziałam i dlatego teraz zaczęłam zastanawiać się poważnie nad zainstalowaniem moskitier zwłaszcza, że można je montować zarówno w sposób inwazyjny jak i nienaruszający ramy okna ani elewacji (na tzw. kołnierz). Moskitiera może być przesuwana (na oknach balkonowych), rolowana (na oknach dachowych) albo palisadowa czyli zsuwana i chowana w profitu bocznym jak harmonijka. Kolor moskitiery, ramki i siatki oczywiście można sobie dobrać i będzie ona współgrać z oknami i elewacją. Myślę, że taka moskitiera jest warta rozważenia. 

Smart dom

Oprócz samych systemów osłonowych podczas Akademii Projektanta poznałam także imponujące możliwości jakie daje elektryczne i mobilne sterowanie tymi osłonami.  Zarządzanie systemami osłonowymi prostą aplikacją ściągniętą na tablet czy komórkę okazuje się już dość powszechnym standardem. Nasze domy coraz częściej budowane są w inteligentnych technologiach i pewnie za parę lat będziemy z sentymentem wspominali plączące się sznureczki służące do podnoszenia i opuszczania żaluzji:) Jeśli jesteście dopiero na etapie projektowania swojego domu koniecznie przeanalizujcie czy nie warto by było zainwestować w zautomatyzowanie różnych domowych systemów.  

Oryginalna dekoracja okna

To już koniec mojego zestawienia nowoczesnych przesłon okiennych. Jeśli żadne z powyżej zaprezentowanych rozwiązań nie wydaje Ci się odpowiednie do Twojego wnętrza możesz pokusić się o coś niestandardowego i zrobić to własnoręcznie.  

Co powiesz na udekorowanie okien za pomocą wiszących makram z roślinami? 

Rośliny w makramach

O tym pomyśle pisałam kiedyś tutaj. Wpadnij i przeczytaj. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *