Jak odnowić stary fotel bujany?

Moja stała już chyba klientka, pani Ewelina, postanowiła wysłać do mnie swojego męża z kolejnym mebelkiem do odnowienia. Tym razem chodziło o ten mocno leciwy fotel bujany:

Fotel bujany ze skórzaną tapicerką

Mebel był już wielokrotnie naprawiany i raczej nie zyskiwał przy bliższym poznaniu.

Renowacja fotela bujanego
Renowacja fotela bujanego

Miał sporo nadprogramowych śrubek wzmacniających całą drewnianą i lekko rozchwianą konstrukcję. Skóropodobna tapicerka była w nienajgorszym stanie ale każdy przyzna, że urodą to ona nie grzeszyła. Pani Ewelina, która darzyła ten fotel dużym sentymentem, zdecydowała, że fotel ma zostać po pierwsze: wzmocniony, po drugie: pomalowany na biało i po trzecie: obity jakąś tkaniną w szarościach. Docelowo trafi do sypialni urządzonej w stylu prowansalskim.

Jak już może wiecie, malowanie na biało nigdy nie należało do moich ulubionych prac ale takich klientek jak pani Ewelina nie można zawieść. Zaczełam od wymontowania siedziska i usunięcia oparcia oraz usunięcia starej tapicerki. Gwoździe fruwały przy tej operacji po mojej pracowni we wszystkie strony. 

Jak odnowić fotel bujany?

Poskręcałam i posklejałam parę elementów. Przeszlifowałam stelaż a potem zabrałam się za malowanie, które jak zwykle przy białej farbie dłużyło się niemiłosiernie. 

Malowanie fotela bujanego na biało.

Jak już ostatnia warstwa farby wyschła zabezpieczyłam płozy podklejając je od spodu nowym filcem i zabrałam się za takerowanie nowej tkaniny. Ponieważ nowe, srebrne zszywki, które pojawiły się dookoła siedziska i oparcia wyglądały dość nieciekawie postanowiłam je zamaskować koronkową lamówką. Pomyślałam, że Pani Ewelina lubi takie kobiece rozwiązania. Na pewno taka koronka przypadnie jej do gustu i będzie ładnie harmonizować z lawendową, sentymentalną sypialnią.  

Efekt opisanych wyżej działań widoczny jest poniżej:

Malowanie fotela bujanego na biało.
Malowanie fotela bujanego na biało
Biały fotel bujany
Biały fotel bujany odnowiony
Biały fotel bujany odnowiony

Jestem pewna, że w sypialni klientki odnowiony fotel będzie prezentował się jeszcze lepiej a jego właścicielka nie raz z przyjemnością odda się w nim jakiejś kobiecej lekturze:) Zastanawiam się tylko czy przypadkiem córka pani Eweliny nie będzie chciała go sobie jakoś sprytnie przywłaszczyć. Moje córki w każdym razie miałyby na taki ochotę. 

Jak odnowić bujany fotel?

1 thought on “Jak odnowić stary fotel bujany?”

  1. Pingback: Odnawianie fotela bujanego z rafią - malowanie i wymiana siedziska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *