Metamorfoza fotela bujanego z rafią

Metamorfoza fotela bujanego z rafią

Jak wiecie wiele razy odnawiałam fotele bujane. Opisywałam takie projekty kilkukrotnie na blogu dość dokładnie i miałam już tego więcej nie robić bo wszystkie fotele na biegunach są dość podobne ale dzisiejsza metamorfoza wyszła mi tak ładnie, że muszę ją pokazać szerszej widowni.  Tym razem chodziło o tego pacjenta: 

Jak odnowić fotel bujany z rafią
Renowacja fotela bujanego

Pomysł na fotel bujany

Jak widać na powyższych zdjęciach fotel był w kiepskim stanie. Jakby to powiedziała nasza była p. premier – renowacja mu się po prostu należała:) Drewno było w niezłym stanie ale powłoka lakiernicza mocno sfatygowana. Siedzisko wykonane z rafii w większości zeżarły kocury i była w nim gigantyczna dziura. Ustaliłyśmy z właścicielką tego fotela, że zostanie on odnowiony a popsute siedzisko zastąpię nowym, wyciętym ze sklejki, obiję pianką i jakimś ładnym wzorzystym materiałem. Padło na welurową tkaninę z botanicznym wzorem. Drewno postanowiłam pomalować farbą kryjącą w kolorze szałwii. Osobiście uważam, że ten kolor idealnie pasuje do wszelkich mebli z rafią, rattanem czy wikliną.   Zobaczcie poniżej jak wygląda realizacja tego zlecenia.

fotel bujany odnowiony na biegunach
fotel bujany odnowiony na biegunach
fotel bujany odnowiony na biegunach
fotel bujany odnowiony na biegunach

Odnawianie fotela bujanego z rafią

Jak widać fotel po metamorfozie prezentuje się o niebo lepiej. Była to dość prosta praca ale oczywiście trzeba się było do niej nieco przyłożyć i poświęcić trochę czasu. Najmniej ciekawe jest zawsze przygotowanie do malowania czyli pozbywanie się starej rafii i szlifowanie drewna. Najbardziej ambitne było chyba docięcie odpowiedniego kształtu siedziska. W markecie budowlanym w punkcie stolarskim na pewno Wam tego nie dotną ale jeśli macie wyrzynarkę bez problemu poradzicie sobie sami. Kupcie sklejkę 6 mm i odrysujcie na nim stare siedzisko a potem ostrożnie wytnijcie ten kształt. Obicie siedziska też nie należy do najtrudniejszych i gdy zdobędziecie taker, piankę i materiały na pewno szybko sobie poradzicie. Malowanie za to, to istna szkoła cierpliwości. Ile w takim fotelu jest zakamarków!  Musiałam położyć grunt i aż 4 warstwy farby więc trochę się namachałam pędzelkiem… Na szczęście było warto bo efekt wyszedł naprawdę super. Klientka bardzo zadowolona. 

Powyższy przykład pokazuje, że odnawianie fotela bujanego jest łatwe ale wymaga czasu i dużo cierpliwości. Jeśli chcecie dokładnie zobaczyć etapy pracy przy tego typu fotelu zajrzyjcie do moich poprzednich wpisów nt. odnawiania foteli bujanych. Zamieściłam tam sporo zdjęć ukazujących proces samej renowacji. To może być przydatne! Skorzystajcie z poniższych linków: 

Odnawianie fotela bujanego

Odnawianie fotela bujanego

Metamorfoza starego fotela bujanego z rafią

Odnowiony malowany fotel

Malowanie fotela bujanego z bambusa

8 thoughts on “Metamorfoza fotela bujanego z rafią”

  1. Pingback: Metamorfoza fotela bujanego z rafią – Nasze domowe pomysły

  2. Pingback: Metamorfoza fotela bujanego z rafią – Cudowne Wnętrza

  3. A jaką farbę Pani użyła, bo bardzo mi się ten kolor podoba, rzeczywiście pasuje do mebli z rafią.
    Pozdrawiam i gratuluję pięknych prac

    1. Joanna Kaźmierczak

      Szczerze powiedziawszy nie pamiętam. Prawdopodobnie była to emalia akrylowa do drewna a kolor zamawiany z mieszalnika ale równie dobrze mogła to być EMALIA BECKERS DESIGNER kolor WAVE. Hmmm muszę chyba Bilobil brać:)

  4. Dzień dobry, piękne prace! Czy spotkała się Pani z przypadkiem plastikowej rafii w oparciu? Jeśli tak to czy dało się ją pomalować i farba się nie ścierała (jaka farba)?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *